Jedynie prawda jest ciekawa


Uroczystości pogrzebowe Heleny Kmieć

19.02.2017

"Ty poszłaś z odwagą za słowem mistrza z Nazaretu" - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Heleny Kmieć kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom. Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu. O godz. 15 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

"Ty poszłaś z odwagą za słowem mistrza z Nazaretu" - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Heleny Kmieć kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom. Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu. O godz. 15 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 "Droga Helenko, zaskoczyła nas wszystkich Twoja tragiczna śmierć, która spotkała Cię w czasie misji apostolskiej w dalekiej Boliwii" - powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 "Twoje zaangażowanie i duchowość misyjna zaprowadziły Cię na miejsce męczeńskiej śmierci, gdzie chciałaś głosić Chrystusa i świadczyć o Jego miłości do człowieka" - mówił hierarcha.
"Ty poszłaś z odwagą za głosem Mistrza z Nazaretu. Twoja śmierć nie jest przegraną" - podkreślił.

Pogrzeb ma charakter państwowy. Premier Beatę Szydło reprezentuje szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która odczytała list w imieniu pani premier.
"Żegnając dzisiaj Helenę Kmieć, żegnamy symbol dobra, bezinteresownej pomocy i szczerej miłości bliźniego. Choć bardzo młoda, udowodniła, jak wielkie ma serce. Jej śmierć przyniosła nam ból i cierpienie. Jej życie dla wielu z nas pozostanie inspiracją i wzorem. (…) Zdecydowała się poświecić dotychczasowe, bezpieczne życie i opuścić na wiele miesięcy rodzinę, by nieść pomoc dzieciom w dalekiej Boliwii. Ten akt miłosierdzia wymagał niezwykłej determinacji i wielu wyrzeczeń i nadziei na podarowanie lepszego życia potrzebującym. Wymagał także odwagi w realizacji przesłania założyciela salwatorianów. Wyrażając głęboki żal tak wielkiej straty w tych trudnych, bolesnych chwilach, pragnę przekazać rodzinie, bliskim i przyjaciołom Heleny Kmieć wyrazy głębokiego współczucia. Jej radosny uśmiech pozostanie w naszych sercach na wieki. Cześć jej pamięci" - napisała premier Szydło.

Ks. Franciszek Ślusarczyk zaapelował w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej Heleny Kmieć o „ducha jedności, przebaczenia i odwagi w budowaniu naszej przyszłości na fundamencie Bożej prawdy i wzajemnej miłości”.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski przekazał rodzinie zmarłej Złoty Krzyż Zasługi, którym prezydent Andrzej Duda odznaczył Helenę Kmieć za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej.

Świątynia została przystrojona białymi kwiatami. Podczas liturgii śpiewa stuosobowy chór z Gliwic, w którym niegdyś śpiewała Helena Kmieć. Gospodarze parafii spodziewają się, że na pogrzeb wolontariuszki przyjedzie kilka tysięcy osób z całej Polski - głównie młodych ludzi.

Z myślą o nich przygotowano cztery parkingi, a w razie potrzeby zamknięty zostanie również jeden pas ruchu z przeznaczeniem na postój dla samochodów i autokarów. Uroczystości na cmentarzu będą miały charakter prywatny. Tak życzyła sobie rodzina zmarłej.

Rodzina i przyjaciele zmarłej prosili, by zamiast wieńców i kwiatów na pogrzebie złożyć ofiarę dla dzieci z Boliwii, którymi miała się opiekować Helena. Zbiórka do puszek będzie prowadzona przed i po mszy.

Helena Kmieć zostanie pochowana na cmentarzu komunalnym nieopodal kościoła parafialnego w Libiążu.

[foto.PAP/Stanisław Rozpędzik]

wkt/PAP

Warto poczytać

 1. 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

 2. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 3. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 4. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 7. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook