Jedynie prawda jest ciekawa


Uroczystości pogrzebowe Heleny Kmieć

19.02.2017

"Ty poszłaś z odwagą za słowem mistrza z Nazaretu" - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Heleny Kmieć kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom. Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu. O godz. 15 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

"Ty poszłaś z odwagą za słowem mistrza z Nazaretu" - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Heleny Kmieć kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom. Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu. O godz. 15 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 "Droga Helenko, zaskoczyła nas wszystkich Twoja tragiczna śmierć, która spotkała Cię w czasie misji apostolskiej w dalekiej Boliwii" - powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 "Twoje zaangażowanie i duchowość misyjna zaprowadziły Cię na miejsce męczeńskiej śmierci, gdzie chciałaś głosić Chrystusa i świadczyć o Jego miłości do człowieka" - mówił hierarcha.
"Ty poszłaś z odwagą za głosem Mistrza z Nazaretu. Twoja śmierć nie jest przegraną" - podkreślił.

Pogrzeb ma charakter państwowy. Premier Beatę Szydło reprezentuje szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która odczytała list w imieniu pani premier.
"Żegnając dzisiaj Helenę Kmieć, żegnamy symbol dobra, bezinteresownej pomocy i szczerej miłości bliźniego. Choć bardzo młoda, udowodniła, jak wielkie ma serce. Jej śmierć przyniosła nam ból i cierpienie. Jej życie dla wielu z nas pozostanie inspiracją i wzorem. (…) Zdecydowała się poświecić dotychczasowe, bezpieczne życie i opuścić na wiele miesięcy rodzinę, by nieść pomoc dzieciom w dalekiej Boliwii. Ten akt miłosierdzia wymagał niezwykłej determinacji i wielu wyrzeczeń i nadziei na podarowanie lepszego życia potrzebującym. Wymagał także odwagi w realizacji przesłania założyciela salwatorianów. Wyrażając głęboki żal tak wielkiej straty w tych trudnych, bolesnych chwilach, pragnę przekazać rodzinie, bliskim i przyjaciołom Heleny Kmieć wyrazy głębokiego współczucia. Jej radosny uśmiech pozostanie w naszych sercach na wieki. Cześć jej pamięci" - napisała premier Szydło.

Ks. Franciszek Ślusarczyk zaapelował w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej Heleny Kmieć o „ducha jedności, przebaczenia i odwagi w budowaniu naszej przyszłości na fundamencie Bożej prawdy i wzajemnej miłości”.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski przekazał rodzinie zmarłej Złoty Krzyż Zasługi, którym prezydent Andrzej Duda odznaczył Helenę Kmieć za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej.

Świątynia została przystrojona białymi kwiatami. Podczas liturgii śpiewa stuosobowy chór z Gliwic, w którym niegdyś śpiewała Helena Kmieć. Gospodarze parafii spodziewają się, że na pogrzeb wolontariuszki przyjedzie kilka tysięcy osób z całej Polski - głównie młodych ludzi.

Z myślą o nich przygotowano cztery parkingi, a w razie potrzeby zamknięty zostanie również jeden pas ruchu z przeznaczeniem na postój dla samochodów i autokarów. Uroczystości na cmentarzu będą miały charakter prywatny. Tak życzyła sobie rodzina zmarłej.

Rodzina i przyjaciele zmarłej prosili, by zamiast wieńców i kwiatów na pogrzebie złożyć ofiarę dla dzieci z Boliwii, którymi miała się opiekować Helena. Zbiórka do puszek będzie prowadzona przed i po mszy.

Helena Kmieć zostanie pochowana na cmentarzu komunalnym nieopodal kościoła parafialnego w Libiążu.

[foto.PAP/Stanisław Rozpędzik]

wkt/PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook