Jedynie prawda jest ciekawa

Uroczystości odpustowe w Gnieźnie

26.04.2015

W Gnieźnie sprawowana dziś była Suma odpustowa ku czci św. Wojciecha. Przewodniczył jej prymas Węgier kard. Peter Erdo, który podkreślił w homilii, że „Kościół musi w jasny sposób przekazywać Chrystusowe dziedzictwo”.

Podczas tegorocznego odpustu uczczono 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Sumie odpustowej w ramach uroczystości ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski przewodniczył prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (RKEE) kard. Peter Erdo, który wygłosił homilię.

„Chrześcijanie często spotykają się z uprzedzeniami czy bezpodstawnymi oskarżeniami, a nawet z niezrozumiałą nienawiścią. Bywa też, że różne środowiska wysuwają szczególnie wymagające żądania pod adresem pojedynczych grup czy też całego Kościoła” - mówił prymas Węgier.

Dodał, że „wiele osób uważa, że każda religia przeżywana z zaangażowaniem stanowi zagrożenie pokoju między ludźmi, jest źródłem nietolerancji i przemocy”.

„Tego typu uogólnienia mogą prowadzić do różnorodnych przejawów - ślepych i nietolerancyjnych zachowań w stosunku do wiary” - powiedział.

„Kościół musi w jasny sposób przekazywać Chrystusowe dziedzictwo, także w dzisiejszym skomplikowanym świecie” - zaapelował.

Przewodniczący RKEE podkreślił, że w obliczu nowych zjawisk - jak „szerzącego się braku zaufania względem instytucji małżeństwa i rodziny” oraz skrytykowanego przez papieża Franciszka podczas przemówienia do Rady Europy „smutnego indywidualizmu” - należy „proponować dobrą nowinę Chrystusa, a w szczególności jego wymagającą, ale i pociągającą naukę o małżeństwie”.

„Tak jak czynił to w charyzmatyczny sposób św. Jan Paweł II, słusznie nazwany Papieżem Rodziny - podkreślił kard. Erdo.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wskazał, że uroczystości wpisują się w przygotowania do czekającej nas w przyszłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.

„Jednocześnie wspominamy 990. rocznicę koronacji króla Bolesława Chrobrego. Dzięki otwarciu i przyjaźni tego władcy, nasz patron św. Wojciech uzyskał potrzebną pomoc i wparcie w swojej misyjnej wyprawie. Dzięki Bolesławowi Chrobremu relikwie św. Wojciecha doznają czci właśnie tutaj, w piastowskim Gnieźnie” - przypomniał prymas.

Uroczystości ku czci św. Wojciecha trwały w Gnieźnie od soboty. Uczestniczyli w nich pielgrzymi z kraju i zza granicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, biskupi z całej Polski i z wielu krajów Europy. W obchodach wziął też udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Podczas mszy nuncjusz papieski nałożył krzyże misyjne 35 duchownym i świeckim, przygotowującym się do podjęcia pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Wyjadą oni m.in. na Kubę, Jamajkę, do Kamerunu, Kolumbii, Tanzanii i Peru.

Przed niedzielną sumą odpustową prymas Polski w katedrze gnieźnieńskiej odsłonił epitafium poświęcone kard. Józefowi Glempowi. W ten sposób uczono zmarłego w 2013 r. prymasa seniora.

Odpust rozpoczął się w sobotę Nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła.

Uroczystości ku czci św. Wojciecha zakończą w niedzielę Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

PAP/mmil

[Fot. Wikimedia commons]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook