Jedynie prawda jest ciekawa

Uroczystości 3-majowe w całej Polsce

03.05.2012

W całym kraju odbyły się w czwartek uroczystości upamiętniające 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Były msze święte, salwy armatnie, przemówienia polityków oraz władz samorządowych, barwne pochody, a także pikniki.

W Poznaniu uroczyste obchody rocznicy rozpoczęła msza św. w kościele farnym. Następnie kilkaset osób przemaszerowało ulicami miasta pod ratusz, gdzie po koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przemówił do zebranych prezydent miasta Ryszard Grobelny. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w sali sądowej poznańskiego ratusza.

W Gdańsku kilkadziesiąt delegacji, m.in. władz samorządowych i wojewódzkich, organizacji kombatanckich oraz instytucji złożyło kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w centrum miasta. W uroczystościach uczestniczyło ok. 200 osób. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się msza w intencji ojczyzny, pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny.

W Gdyni w południe historyczny niszczyciel ORP "Błyskawica" oddał salwę honorową - 21 wystrzałów armatnich. Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej RP w Porcie Wojennym Gdynia została podniesiona wielka gala banderowa. Zostały odprawione nabożeństwa w intencji ojczyzny, z modlitwami ekumenicznymi w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu oraz uroczysta msza w intencji ojczyzny w kościele NMP przy ul. Świętojańskiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Konstytucji 3 Maja przy ul. Słowackiego i złożyli kwiaty.

W Olsztynie uroczystości rozpoczęły się mszą odprawioną w katedrze św. Jakuba. Bp Jacek Jeziorski powiedział podczas homilii, że "Konstytucja 3 Maja była wyrazem przemian w myśleniu elit odpowiedzialnych za losy państwa i dowodziła, że Polska jest zdolna zbudować nowoczesny organizm państwowy odpowiadający wymaganiom Europy przełomu XVIII i XIX wieku". Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego.

Olsztyńscy działacze PiS spotkali się natomiast na Placu Solidarności. Potem posadzili buki upamiętniające wydarzenia sprzed 221 lat.

W Białymstoku główne uroczystości odbyły się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, tłumnie zgromadzili się też białostoczanie.

W Lublinie obchody Święta 3 Maja rozpoczęła uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której odczytano odezwę komitetu honorowego obchodów i przypomniano okoliczności uchwalenia oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja. Następnie w Archikatedrze Lubelskiej biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło odprawił mszę św. w intencji ojczyzny. Po tych uroczystościach kilkuset mieszkańców Lublina oraz przedstawiciele władz uczestniczyli w barwnym pochodzie, który w rytm poloneza przeszedł przez miasto. Taneczny korowód prowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, ubrani w tradycyjne stroje. W parach z nimi tańczyli mieszkańcy miasta.

Korowód przeszedł od ratusza przez Krakowskie Przedmieście na Plac Litewski. Tam odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Uczestniczyły w niej kompanie honorowe wojska, policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i straży miejskiej. Odczytano apel pamięci. Żołnierze trzykrotnie oddali salwę honorową. Pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożone zostały wieńce i kwiaty. Żołnierze zaprezentowali pokaz musztry paradnej, a uroczystość zakończyła defilada.

W Kielcach uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w bazylice katedralnej. Po nabożeństwie w pochodzie pod pomnik Czynu Legionowego przeszli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego i Kielc, samorządowcy, kompanie reprezentacyjne wojska, policji, straży pożarnej, Związku Harcerstwa Polskiego, kombatanci oraz poczty sztandarowe. W przemarszu uczestniczyli także ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęło podniesienie flagi państwowej. Odegrano hymn narodowy i oddano salwy honorowe. Gościem uroczystości była wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, która podziękowała zebranym za udział w obchodach święta Konstytucji. Osoby zasłużone otrzymały w Wojewódzkim Domu Kultury odznaczenia państwowe. W tym samym czasie na dziedzińcu placówki zorganizowano piknik historyczny z udziałem kilku grup rekonstrukcji historycznych. Były rodzinne gry i zabawy, prezentacje tańca dworskiego, pokazy paradnej musztry konnej, strzelania z muszkietów i armat oraz szermierki.

W Płocku z okazji święta Konstytucji 3 Maja odtworzono powitanie powracającego z Hiszpanii w drodze na wojnę z Rosją w 1812 r. 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. To historyczne wydarzenie wraz z pokazem wyszkolenia i poborem rekrutów zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna, podtrzymująca tradycje Pułku, który został sformowany właśnie w Płocku na przełomie 1806 i 1807 r. - 205 lat temu, w święto Konstytucji 3 Maja, Pułk otrzymał insygnia, w tym sztandar.

W czwartek żołnierze Pułku uczestniczyli m.in. w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, której w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przewodniczył biskup pomocniczy tej diecezji Roman Marcinkowski.

W Szczecinie pod Pomnikiem Czynu Polaków na tamtejszych Jasnych Błoniach zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, lokalni politycy, przedstawiciele organizacji kombatanckich. W asyście kompanii honorowej złożono kwiaty.

Po uroczystościach, tak jak przez ostatnie siedem lat, sympatycy i działacze szczecińskiego PiS przejechali przez główne ulice miasta kawalkadą kilkudziesięciu aut, przystrojonych w biało-czerwone oraz partyjne flagi. Obchody zakończą się wieczorną mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Rodziny, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mariana Błażeja Kruszyłowicza. Wcześniej do świątyni zostaną wniesione relikwie patronów Polski: św. Wojciecha, św. Stanisława i św. Andrzeja Boboli.

W Katowicach 3-majowe uroczystości były połączone z obchodami 91. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, które przyniosło korzystniejszy od pierwotnych planów podział Śląska między Polskę i Niemcy. Przedstawiciele regionalnych władz i różnych środowisk złożyli kwiaty przed pomnikami: Powstańców Śląskich oraz przywódcy III powstania, Wojciecha Korfantego.

Natomiast w Miastku (woj. pomorskie) odsłonięto Pomnik Narodu Polskiego w parku miejskim. W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób. Pomnik to dwumetrowa rzeźba, która została wykonana z brązu. Przedstawia orła w koronie wzbijającego się do lotu, jego skrzydła są ułożone w kształcie litery V - symbolizującej zwycięstwo. Na cokole umieszczono inskrypcję "Bóg - Honor - Ojczyna - Miastko AD 2012". Odsłonięciu pomnika towarzyszył program artystyczny "Wiwat Maj, Trzeci Maj", w ramach którego miejscowe zespoły śpiewały patriotyczne pieśni.

PAP
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook