Jedynie prawda jest ciekawa


Uroczystości 3-majowe w całej Polsce

03.05.2012

W całym kraju odbyły się w czwartek uroczystości upamiętniające 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Były msze święte, salwy armatnie, przemówienia polityków oraz władz samorządowych, barwne pochody, a także pikniki.

W Poznaniu uroczyste obchody rocznicy rozpoczęła msza św. w kościele farnym. Następnie kilkaset osób przemaszerowało ulicami miasta pod ratusz, gdzie po koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przemówił do zebranych prezydent miasta Ryszard Grobelny. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w sali sądowej poznańskiego ratusza.

W Gdańsku kilkadziesiąt delegacji, m.in. władz samorządowych i wojewódzkich, organizacji kombatanckich oraz instytucji złożyło kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w centrum miasta. W uroczystościach uczestniczyło ok. 200 osób. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się msza w intencji ojczyzny, pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny.

W Gdyni w południe historyczny niszczyciel ORP "Błyskawica" oddał salwę honorową - 21 wystrzałów armatnich. Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej RP w Porcie Wojennym Gdynia została podniesiona wielka gala banderowa. Zostały odprawione nabożeństwa w intencji ojczyzny, z modlitwami ekumenicznymi w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu oraz uroczysta msza w intencji ojczyzny w kościele NMP przy ul. Świętojańskiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Konstytucji 3 Maja przy ul. Słowackiego i złożyli kwiaty.

W Olsztynie uroczystości rozpoczęły się mszą odprawioną w katedrze św. Jakuba. Bp Jacek Jeziorski powiedział podczas homilii, że "Konstytucja 3 Maja była wyrazem przemian w myśleniu elit odpowiedzialnych za losy państwa i dowodziła, że Polska jest zdolna zbudować nowoczesny organizm państwowy odpowiadający wymaganiom Europy przełomu XVIII i XIX wieku". Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego.

Olsztyńscy działacze PiS spotkali się natomiast na Placu Solidarności. Potem posadzili buki upamiętniające wydarzenia sprzed 221 lat.

W Białymstoku główne uroczystości odbyły się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, tłumnie zgromadzili się też białostoczanie.

W Lublinie obchody Święta 3 Maja rozpoczęła uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której odczytano odezwę komitetu honorowego obchodów i przypomniano okoliczności uchwalenia oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja. Następnie w Archikatedrze Lubelskiej biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło odprawił mszę św. w intencji ojczyzny. Po tych uroczystościach kilkuset mieszkańców Lublina oraz przedstawiciele władz uczestniczyli w barwnym pochodzie, który w rytm poloneza przeszedł przez miasto. Taneczny korowód prowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, ubrani w tradycyjne stroje. W parach z nimi tańczyli mieszkańcy miasta.

Korowód przeszedł od ratusza przez Krakowskie Przedmieście na Plac Litewski. Tam odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Uczestniczyły w niej kompanie honorowe wojska, policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i straży miejskiej. Odczytano apel pamięci. Żołnierze trzykrotnie oddali salwę honorową. Pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożone zostały wieńce i kwiaty. Żołnierze zaprezentowali pokaz musztry paradnej, a uroczystość zakończyła defilada.

W Kielcach uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w bazylice katedralnej. Po nabożeństwie w pochodzie pod pomnik Czynu Legionowego przeszli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego i Kielc, samorządowcy, kompanie reprezentacyjne wojska, policji, straży pożarnej, Związku Harcerstwa Polskiego, kombatanci oraz poczty sztandarowe. W przemarszu uczestniczyli także ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęło podniesienie flagi państwowej. Odegrano hymn narodowy i oddano salwy honorowe. Gościem uroczystości była wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, która podziękowała zebranym za udział w obchodach święta Konstytucji. Osoby zasłużone otrzymały w Wojewódzkim Domu Kultury odznaczenia państwowe. W tym samym czasie na dziedzińcu placówki zorganizowano piknik historyczny z udziałem kilku grup rekonstrukcji historycznych. Były rodzinne gry i zabawy, prezentacje tańca dworskiego, pokazy paradnej musztry konnej, strzelania z muszkietów i armat oraz szermierki.

W Płocku z okazji święta Konstytucji 3 Maja odtworzono powitanie powracającego z Hiszpanii w drodze na wojnę z Rosją w 1812 r. 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. To historyczne wydarzenie wraz z pokazem wyszkolenia i poborem rekrutów zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna, podtrzymująca tradycje Pułku, który został sformowany właśnie w Płocku na przełomie 1806 i 1807 r. - 205 lat temu, w święto Konstytucji 3 Maja, Pułk otrzymał insygnia, w tym sztandar.

W czwartek żołnierze Pułku uczestniczyli m.in. w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, której w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przewodniczył biskup pomocniczy tej diecezji Roman Marcinkowski.

W Szczecinie pod Pomnikiem Czynu Polaków na tamtejszych Jasnych Błoniach zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, lokalni politycy, przedstawiciele organizacji kombatanckich. W asyście kompanii honorowej złożono kwiaty.

Po uroczystościach, tak jak przez ostatnie siedem lat, sympatycy i działacze szczecińskiego PiS przejechali przez główne ulice miasta kawalkadą kilkudziesięciu aut, przystrojonych w biało-czerwone oraz partyjne flagi. Obchody zakończą się wieczorną mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Rodziny, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mariana Błażeja Kruszyłowicza. Wcześniej do świątyni zostaną wniesione relikwie patronów Polski: św. Wojciecha, św. Stanisława i św. Andrzeja Boboli.

W Katowicach 3-majowe uroczystości były połączone z obchodami 91. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, które przyniosło korzystniejszy od pierwotnych planów podział Śląska między Polskę i Niemcy. Przedstawiciele regionalnych władz i różnych środowisk złożyli kwiaty przed pomnikami: Powstańców Śląskich oraz przywódcy III powstania, Wojciecha Korfantego.

Natomiast w Miastku (woj. pomorskie) odsłonięto Pomnik Narodu Polskiego w parku miejskim. W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób. Pomnik to dwumetrowa rzeźba, która została wykonana z brązu. Przedstawia orła w koronie wzbijającego się do lotu, jego skrzydła są ułożone w kształcie litery V - symbolizującej zwycięstwo. Na cokole umieszczono inskrypcję "Bóg - Honor - Ojczyna - Miastko AD 2012". Odsłonięciu pomnika towarzyszył program artystyczny "Wiwat Maj, Trzeci Maj", w ramach którego miejscowe zespoły śpiewały patriotyczne pieśni.

PAP
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook