Jedynie prawda jest ciekawa

Uroczyste otwarcie kościoła w Jasienicy

27.07.2014

Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy został, po ponad trzech miesiącach, otwarty. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Parafia ma nowego proboszcza.

Przed otwarciem hierarcha odczytał dekret nominacyjny, a następnie wręczył klucze do kościoła. Zwracając się do wiernych Hoser powiedział, że uroczystość ma wyjątkowy charakter, ponieważ stanowi nowy rozdział w parafii jasienickiej.

Arcybiskup wprowadził nowego proboszcza - ks. Krzysztofa Kozerę, który pełnił funkcję administratora parafii w Jasienicy. Zwrócił się z prośbą do licznie zgromadzonych wiernych, aby współpracowali z nowym proboszczem. Ci przyjęli go oklaskami.

Wcześniej proboszczem parafii w Jasienicy był ks. Wojciech Lemański, który został odwołany z tej funkcji przez abp. Hosera w lipcu ubiegłego roku, na skutek sporu z nim.

W homilii wygłoszonej po otwarciu kościoła abp Hoser podkreślił, że ta msza święta jest dla parafii chwilą niezwykłą. "Z otwarciem świątyni parafialnej, która była zamknięta w niedzielę Męki Pańskiej, powraca zatem utracona radość wielkanocna, powraca uobecnienie, uaktualnienie i uczestniczenie w radości zmartwychwstania Chrystusa" - mówił. Zaapelował też, aby Słowo Boże kierowane do wspólnoty parafialnej było przewodnikiem i światłem na jej drodze.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że na Kościół można patrzeć w dwojaki sposób. Pierwszy to sposób zewnętrzny, który preferują media, wskazując Kościół grzeszny - powiedział Hoser. "Kościół nigdy nie wypierał się, że jest grzeszny" - podkreślił.

Drugi - jak mówił - to sposób wewnętrzny, którego istotą jest wiara. "Kościół święty jest jeden, ze względu na swoje źródło, którym jest Chrystus. Kościół jest jeden, co nie znaczy, że nie ma w nim zadanych ran dla tej jedności poprzez rozłamy" - powiedział arcybiskup.

Dodał, że głową Kościoła jest Chrystus, dlatego właścicielem Kościoła nie jest ani ojciec święty, ani biskup, ani żaden proboszcz. Zaznaczył też, że kapłan żyje nie dla siebie, tylko dla innych i  każdy kapłan idzie tam, gdzie go biskup pośle. "Będziemy Bogu dziękować za wszystkich kapłanów, którzy pracowali w parafii jasienickiej, także za księdza Wojciecha, i za wszystko dobro, które uczynił dla tej parafii" - powiedział abp Hoser na zakończenie.

Po homilii nowy proboszcz złożył przyrzeczenia, m.in. posłuszeństwa wobec swojego biskupa, a także, że będzie się starał troszczyć o dobro wszystkich parafian.

Na zakończenie mszy ks. Kozera powiedział, że "świątynia w Jasienicy rozbrzmiała w tę niedzielę radością i Bożą chwałą". "Poczułem się dziś jak w dniu swoich prymicji, gdyż doświadczyłem wiele życzliwości i zrozumienia" - mówił. "Jestem dla was i pośród was i uczyńmy wszystko, żeby mówiono i pisano o naszej parafii dobrze" - apelował. Wezwał parafian do wspólnego budowania na miarę możliwości "jedności i przebaczenia". Dodał, że nie ma dwóch parafii w Jasienicy - "jest tylko jedna". Słowa proboszcza wierni przyjęli brawami.

Po mszy św. arcybiskup Hoser w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jest zadowolony z atmosfery, jaka panowała podczas tej uroczystości. Pytany, czy to oznacza, że w parafii jasienickiej nastąpi pojednanie, przyznał, że "na pewno nie od razu, gdyż jest to proces". 

Parafianie w rozmowie z dziennikarzem PAP pozytywnie wypowiadali się o nowym proboszczu. "Życzylibyśmy takiego proboszcza każdej parafii" - powiedziała jedna z kobiet.

Zwolennicy księdza Lemańskiego na znak protestu nie weszli do kościoła, tylko siedzieli przed świątynią.

Odwołany z funkcji proboszcza jasienickiej parafii ks. Lemański na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący in vitro, aborcji i eutanazji. Został za to usunięty z probostwa. Abp Hoser uznał postawę księdza za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ks. Lemański odwołał się od decyzji abp. Hosera do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.

Abp Hoser pod koniec czerwca zaproponował ks. Lemańskiemu funkcję kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Duchowny przyjął tę propozycję i od poniedziałku będzie przygotowywał się do posługi duszpasterskiej w tym ośrodku.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy była zamknięta. Jak informowała wówczas kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni".


PAP/kop
[Fot. PAP/P.Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook