Jedynie prawda jest ciekawa


Uroczyste otwarcie kościoła w Jasienicy

27.07.2014

Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy został, po ponad trzech miesiącach, otwarty. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Parafia ma nowego proboszcza.

Przed otwarciem hierarcha odczytał dekret nominacyjny, a następnie wręczył klucze do kościoła. Zwracając się do wiernych Hoser powiedział, że uroczystość ma wyjątkowy charakter, ponieważ stanowi nowy rozdział w parafii jasienickiej.

Arcybiskup wprowadził nowego proboszcza - ks. Krzysztofa Kozerę, który pełnił funkcję administratora parafii w Jasienicy. Zwrócił się z prośbą do licznie zgromadzonych wiernych, aby współpracowali z nowym proboszczem. Ci przyjęli go oklaskami.

Wcześniej proboszczem parafii w Jasienicy był ks. Wojciech Lemański, który został odwołany z tej funkcji przez abp. Hosera w lipcu ubiegłego roku, na skutek sporu z nim.

W homilii wygłoszonej po otwarciu kościoła abp Hoser podkreślił, że ta msza święta jest dla parafii chwilą niezwykłą. "Z otwarciem świątyni parafialnej, która była zamknięta w niedzielę Męki Pańskiej, powraca zatem utracona radość wielkanocna, powraca uobecnienie, uaktualnienie i uczestniczenie w radości zmartwychwstania Chrystusa" - mówił. Zaapelował też, aby Słowo Boże kierowane do wspólnoty parafialnej było przewodnikiem i światłem na jej drodze.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że na Kościół można patrzeć w dwojaki sposób. Pierwszy to sposób zewnętrzny, który preferują media, wskazując Kościół grzeszny - powiedział Hoser. "Kościół nigdy nie wypierał się, że jest grzeszny" - podkreślił.

Drugi - jak mówił - to sposób wewnętrzny, którego istotą jest wiara. "Kościół święty jest jeden, ze względu na swoje źródło, którym jest Chrystus. Kościół jest jeden, co nie znaczy, że nie ma w nim zadanych ran dla tej jedności poprzez rozłamy" - powiedział arcybiskup.

Dodał, że głową Kościoła jest Chrystus, dlatego właścicielem Kościoła nie jest ani ojciec święty, ani biskup, ani żaden proboszcz. Zaznaczył też, że kapłan żyje nie dla siebie, tylko dla innych i  każdy kapłan idzie tam, gdzie go biskup pośle. "Będziemy Bogu dziękować za wszystkich kapłanów, którzy pracowali w parafii jasienickiej, także za księdza Wojciecha, i za wszystko dobro, które uczynił dla tej parafii" - powiedział abp Hoser na zakończenie.

Po homilii nowy proboszcz złożył przyrzeczenia, m.in. posłuszeństwa wobec swojego biskupa, a także, że będzie się starał troszczyć o dobro wszystkich parafian.

Na zakończenie mszy ks. Kozera powiedział, że "świątynia w Jasienicy rozbrzmiała w tę niedzielę radością i Bożą chwałą". "Poczułem się dziś jak w dniu swoich prymicji, gdyż doświadczyłem wiele życzliwości i zrozumienia" - mówił. "Jestem dla was i pośród was i uczyńmy wszystko, żeby mówiono i pisano o naszej parafii dobrze" - apelował. Wezwał parafian do wspólnego budowania na miarę możliwości "jedności i przebaczenia". Dodał, że nie ma dwóch parafii w Jasienicy - "jest tylko jedna". Słowa proboszcza wierni przyjęli brawami.

Po mszy św. arcybiskup Hoser w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jest zadowolony z atmosfery, jaka panowała podczas tej uroczystości. Pytany, czy to oznacza, że w parafii jasienickiej nastąpi pojednanie, przyznał, że "na pewno nie od razu, gdyż jest to proces". 

Parafianie w rozmowie z dziennikarzem PAP pozytywnie wypowiadali się o nowym proboszczu. "Życzylibyśmy takiego proboszcza każdej parafii" - powiedziała jedna z kobiet.

Zwolennicy księdza Lemańskiego na znak protestu nie weszli do kościoła, tylko siedzieli przed świątynią.

Odwołany z funkcji proboszcza jasienickiej parafii ks. Lemański na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący in vitro, aborcji i eutanazji. Został za to usunięty z probostwa. Abp Hoser uznał postawę księdza za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ks. Lemański odwołał się od decyzji abp. Hosera do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.

Abp Hoser pod koniec czerwca zaproponował ks. Lemańskiemu funkcję kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Duchowny przyjął tę propozycję i od poniedziałku będzie przygotowywał się do posługi duszpasterskiej w tym ośrodku.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy była zamknięta. Jak informowała wówczas kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni".


PAP/kop
[Fot. PAP/P.Supernak]

Warto poczytać

 1. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 2. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 3. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 4. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 5. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 6. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 7. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 8. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook