Jedynie prawda jest ciekawa


Uroczysta promocja oficerów rezerwy

27.11.2016

Współtworzycie elitę armii, która się zmienia - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który wziął w niedzielę w Warszawie udział w promocji 176 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.

"Powiększacie dzisiaj kadrę Wojska Polskiego, stanowiąc jej rzeczywistą elitę. Przyszliście nie z woli zewnętrznego rozkazu, nie z przymusu, przyszliście, bo uważaliście, że ojczyzna was potrzebuje" - powiedział szef MON. 

Zaznaczył, że wśród promowanych są przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. "Współtworzycie dzisiaj elitę armii. Przyszliście wraz z tą wielką falą patriotyzmu polskiego, która wznosi się w ostatnich latach, przekształca naszą ojczyznę i przekształca armię. Wy będziecie istotnym czynnikiem tę armię współkształtującym. Ona się zmienia, ona jest nowa" - powiedział, przypominając zniesienie limitu maksymalnie 12 lat służby szeregowych oraz ograniczeń liczby awansów oficerskich i podoficerskich. 

"Przychodzicie do armii, w której zmieniany jest także korpus generalski; ponad 20 generałów mianowano w ciągu ostatniego roku i tyle samo przeszło do rezerwy. To nowa armia, także strukturą swoją, rychło już zasilona będzie przez ponad 50-tysięczną formację obrony terytorialnej" – mówił, nawiązując do ustawy, która przewiduje utworzenie od przyszłego roku Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych. 

Podkreślił także znaczenie nowoczesnego wyposażenia i decyzji NATO o rozmieszczeniu sojuszniczych jednostek na wschodnich obrzeżach obszaru traktatowego, w tym w Polsce. "Ale - zastrzegł – siła Polski leży w polskiej armii, ale siła tej armii jest w waszych rękach i jest w tej wielkiej tradycji, którą symbolizuje Grób Nieznanego Żołnierza (...), ale siłę tej armii stanowi wielka wiara narodu polskiego, najlepiej symbolizowana przez krzyż Jana Pawła II stojący tu, na placu Piłsudskiego". 

Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł powiedział: "Podnosimy do godności oficerskiej przedstawicieli różnych środowisk zawodowych i społecznych, którzy swoją postawą wyrażają odpowiedzialność za pomyślność i przyszłość naszego kraju. Wojsko Polskie zyskuje dziś oficerów, którzy w istotnej mierze wpłyną na kształt, jakość oraz wizerunek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". 

Aktu promocji 176 podporuczników i podporuczników marynarki dokonali I zastępca szefa SGWP gen. dyw. Michał Sikora i zastępca szefa Sztabu gen. bryg. Jan Dziedzic; w uroczystości wzięli udział najwyżsi dowódcy. Wyróżniono także żołnierzy rezerwy za udział w ćwiczeniach. Ordynariusze różnych wyznań udzielili błogosławieństwa nowo mianowanym oficerom. 

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i defiladą pododdziałów. 


ak/PAP

[fot. Maciej Nędzyński/MON]

Warto poczytać

 1. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 2. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 5. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 6. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 7. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook