Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Upamiętnić w Sejmie "żołnierzy wyklętych"

29.02.2012

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował do szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zorganizowanie w Sejmie wystawy upamiętniającej "żołnierzy wyklętych". Władze PiS wydały specjalne oświadczenie w związku przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Kaczyński podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział, że przedstawiciele jego ugrupowania złożą w czwartek w Piaskach (lubelskie) kwiaty na grobie ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek".

"Będzie briefing. Będziemy mówić o sensie tego święta. Będzie rozpowszechnione oświadczenia komitetu politycznego PiS, które będzie dotyczyło święta, jak i wszystkiego co w Polsce nie zostało w związku z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych zrobione, powiedziane, uczynione" - podkreślił.

Z kolei Błaszczak zaznaczył, że "IPN od początku swej działalności organizuje duże i stojące na wysokim poziomie merytorycznym wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski".

"Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' wymaga należytej oprawy i nagłośnienia. Duże plansze z obiektywną informacją historyczną oraz posiadanymi przez IPN unikatowymi zdjęciami w połączeniu z prezentacjami multimedialnymi powinny zostać niezwłocznie przygotowane i wystawione w Sejmie" - napisał przewodniczący klubu PiS w piśmie do szefa IPN.

Błaszczak zwrócił się też z prośbą do Kamińskiego o rozważenie możliwości wystawienia takiej wystawy w największych miastach Polski, by - jak napisał - "obywatele mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach walk o niepodległość". "W przypadku niechęci władz Sejmu do udostępnienia pomieszczeń na wystawę deklaruję, iż klub parlamentarny PiS może udostępnić na ten cel przypisane dla niego sale
posiedzeń" - dodał Błaszczak.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk powiedział w środę PAP, że można rozważyć organizację wystawy w Sejmie w przyszłości, jednak pozostało zbyt mało czasu, aby mogła ona się odbyć już w czwartek. "Zawsze deklarowaliśmy i deklarujemy wszelką pomoc, jeśli chodzi o ekspozycje w gmachu parlamentu" - podkreślił.

Zaprosił parlamentarzystów do centrum edukacyjnego im. Janusza Kurtyki na ul. Marszałkowskiej w Warszawie m.in. na pokaz filmu o "żołnierzach wyklętych".

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Błaszczak zwrócił się też ministra sprawiedliwości o podjęcie decyzji w sprawie umieszczenie na murze więzienia śledczego Warszawa - Mokotów (tzw. więzienie mokotowskie) tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasach stalinizmu "żołnierzy wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

na zdj. Józef Kuraś, ps. „Orzeł”, „Ogień”, partyzant na Podhalu w czasie II wojny światowej jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 2. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 3. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 4. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 5. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 6. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 7. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

 8. maciereiwczocaracalachwsejmieSI 20.10.2016

  Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

  "Grupa posłów w pełni świadomych, cynicznych i bezwstydnych działa na rzecz międzynarodowych koncernów przeciw państwu polskiemu”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook