Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Upamiętnić w Sejmie "żołnierzy wyklętych"

29.02.2012

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował do szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zorganizowanie w Sejmie wystawy upamiętniającej "żołnierzy wyklętych". Władze PiS wydały specjalne oświadczenie w związku przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Kaczyński podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział, że przedstawiciele jego ugrupowania złożą w czwartek w Piaskach (lubelskie) kwiaty na grobie ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek".

"Będzie briefing. Będziemy mówić o sensie tego święta. Będzie rozpowszechnione oświadczenia komitetu politycznego PiS, które będzie dotyczyło święta, jak i wszystkiego co w Polsce nie zostało w związku z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych zrobione, powiedziane, uczynione" - podkreślił.

Z kolei Błaszczak zaznaczył, że "IPN od początku swej działalności organizuje duże i stojące na wysokim poziomie merytorycznym wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski".

"Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' wymaga należytej oprawy i nagłośnienia. Duże plansze z obiektywną informacją historyczną oraz posiadanymi przez IPN unikatowymi zdjęciami w połączeniu z prezentacjami multimedialnymi powinny zostać niezwłocznie przygotowane i wystawione w Sejmie" - napisał przewodniczący klubu PiS w piśmie do szefa IPN.

Błaszczak zwrócił się też z prośbą do Kamińskiego o rozważenie możliwości wystawienia takiej wystawy w największych miastach Polski, by - jak napisał - "obywatele mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach walk o niepodległość". "W przypadku niechęci władz Sejmu do udostępnienia pomieszczeń na wystawę deklaruję, iż klub parlamentarny PiS może udostępnić na ten cel przypisane dla niego sale
posiedzeń" - dodał Błaszczak.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk powiedział w środę PAP, że można rozważyć organizację wystawy w Sejmie w przyszłości, jednak pozostało zbyt mało czasu, aby mogła ona się odbyć już w czwartek. "Zawsze deklarowaliśmy i deklarujemy wszelką pomoc, jeśli chodzi o ekspozycje w gmachu parlamentu" - podkreślił.

Zaprosił parlamentarzystów do centrum edukacyjnego im. Janusza Kurtyki na ul. Marszałkowskiej w Warszawie m.in. na pokaz filmu o "żołnierzach wyklętych".

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Błaszczak zwrócił się też ministra sprawiedliwości o podjęcie decyzji w sprawie umieszczenie na murze więzienia śledczego Warszawa - Mokotów (tzw. więzienie mokotowskie) tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasach stalinizmu "żołnierzy wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

na zdj. Józef Kuraś, ps. „Orzeł”, „Ogień”, partyzant na Podhalu w czasie II wojny światowej jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

Facebook