Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Unijni kontrolerzy w ministerstwie rolnictwa

26.10.2014

Bruksela skontroluje Ministerstwo Rolnictwa. 17 listopada przyjadą do Polski kontrolerzy z Komisji Europejskiej, żeby przyjrzeć się wnioskom o rekompensaty złożonym w związku z rosyjskim embargiem dla producentów owoców i warzyw - donosi RMF FM.

Według rozgłośni kontrola potrwa do 21 listopada. Bruksela zdenerwowała się dokumentami nadesłanymi z Polski  - które zdaniem KE - przekraczały środki proponowane rolnikom przez Unię Europejską.

Nasz kraj żądał 145 milionów euro, w momencie kiedy 28 państw wchodzących w skład Unii miało do dyspozycji 125 milionów euro. Komisja Europejska musiała zawiesić program rekompensat dla wszystkich unijnych rolników, bo w  jej kasie zabrakło pieniędzy.

Irytacja Brukseli jest tym większa, że ostatecznie po wewnętrznych kontrolach przeprowadzonych w Polsce, okazało się, że nie potrafimy wykorzystać pieniędzy o które wnioskowaliśmy.

Polscy producenci owoców i warzyw  stracą więc dwa razy i nie wykorzystają wszystkich dostępnych unijnych pieniędzy na rekompensaty w związku z rosyjskim embargiem. Z pierwszego  programu rekompensat wynoszącego 125 mln euro wykorzystają raptem 26. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę liczbę złożonych wcześniej, zawyżonych wniosków.

Niewykorzystane  pieniądze wrócą do wspólnej rezerwy kryzysowej przeznaczonej na 2015 rok. Natomiast z drugiego programu pomocowego polscy producenci także skorzystają w ograniczonym zakresie, bo Komisja Europejska odjęła od kolejnej transzy zawyżone przez Polskę wcześniej wnioski.

Ryb, rmf24.pl

Fot. [arimr.gov.pl]

 


Słowa kluczowe:

Marek Sawicki

,

rolnictwo

,

UE

,

rekompensaty

,

kontrola

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook