Jedynie prawda jest ciekawa


Zamiast większej integracji, powrót do korzeni

30.11.2011

Politycy PiS uważają, że Unii Europejskiej zamiast większej integracji, potrzebna jest większa swoboda i powrót do korzeni. Ich zdaniem stworzenie wspólnej waluty euro było nietrafionym pomysłem.

Politycy PiS przedstawili na środowej konferencji prasowej pomysł swojej partii na Unię Europejską. Rzecznik partii Adam Hofman oświadczył, że jest to odpowiedź na słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który we wtorek wyraził nadzieję, iż opozycja "przedstawi poważne kontrpropozycje" wobec tego, co on sam zaprezentował w poniedziałek w Berlinie w kwestii przyszłości UE.  

"Uważamy, że należy wrócić do pewnych korzeni, do pewnych wolności europejskich, na których przez kilkadziesiąt lat Unia Europejska była zbudowana. Pomysł ze stworzeniem waluty euro był pomysłem nietrafionym" - powiedział były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, od niedawna członek PiS.

Według Waszczykowskiego Sikorski w berlińskim wystąpieniu zaproponował rezygnację "z prawa do decydowania o budżecie we własnym kraju" i przekazanie tych prerogatyw "do federalnego ciała  stworzonego w Brukseli lub gdzieś poza Polską". Jego zdaniem, mogłoby to doprowadzić do tego, że taki federalny organ decydowałby też o tym, kto ma prawo w danym kraju zarządzać.

"Chcielibyśmy, żeby Unia Europejska wróciła do swoich korzeni, rozwijała się na podstawie wolności gospodarczych, które proponowała. Unia powstawała nie jako instrument, który miał doprowadzić do stworzenia superpaństwa, ale miał doprowadzić do deregulacji, zlikwidować wszystkie ograniczenia gospodarcze i stworzyć maksymalnie dogodny obszar do rozwoju gospodarczego" - powiedział
Waszczykowski. 

"Chcielibyśmy być w Unii, która nie jest budowana na wzór starożytnego Cesarstwa Rzymskiego z jednym centrum wokół Brukseli, Berlina czy Paryża. Chcielibyśmy, żeby to była Unia policentryczna, Unia regionów" - dodał.

Dopytywany przez dziennikarzy o konkretne pomysł na rozwiązanie kryzysu w strefie euro, Waszczykowski powiedział, że "kryzys jest w eurozonie, to nie jest kryzys Unii Europejskiej". 

"Kryzys jest w eurozonie, dlatego że kilkanaście lat temu zdecydowano się wprowadzić w tej strefie pewną utopię: wprowadzić pieniądz, który nie ma suwerena politycznego" - dodał. W jego ocenie do obecnej sytuacji w strefie euro musiało wcześniej czy później dojść. 

"I teraz jest problem, jesteśmy szantażowani, aby pod wpływem tego kryzysu gospodarczego, który jest spowodowany brakiem politycznego nadzoru, (wymusić) na nas stworzenie w Europie ciała, które będzie zarządzać całą Europą. Nie możemy się na to zgodzić" - stwierdził Waszczykowski.

"Zamiast większej integracji, większa swoboda" - dodał Hofman. 

Waszczykowski będzie prezentował wniosek PiS o odwołanie Sikorskiego, który - jak powiedział Hofman - wkrótce zostanie złożony u marszałka Sejmu. Hofman powiedział, że PiS chciałby, aby wniosek był rozpatrzony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu izby.

We wtorek wniosek o wotum nieufności zapowiedział klub Solidarnej Polski. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek, że posłowie PiS się pod nim podpiszą. Jednak w środę Hofman zapowiedział, że PiS złoży własny wniosek. Według niego, PiS chce, aby wniosek przedstawiała osoba mająca merytoryczną wiedzę, a także doświadczenie w sferze polityki zagranicznej. 

Solidarna Polska chciała, aby jej wniosek przedstawiał Ludwik Dorn (niezrzeszony). "Nie jest to kwestia Ludwika Dorna, ja bardzo szanuję i wiedzę, i doświadczenie Ludwika Dorna, ale największy klub, którzy składa wniosek (...) ma prawo do wskazania swego wnioskodawcy" - powiedział Hofman na konferencji. "W związku z tym składamy własny wniosek, który jest otwarty do podpisywania przez wszystkie kluby" - zaznaczył Hofman.

W Berlinie Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i wzmocnienie KE, ogólnoeuropejską listę kandydatów do europarlamentu, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Wyjaśniał, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys. Wzywał też Niemcy do obrony strefy euro, której upadek uznał za największe zagrożenie dla Polski. Zastrzegł, że przy wzmocnieniu instytucji UE w gestii państw członkowskich nadal pozostawałyby sprawy dotyczące tożsamości narodowej, kultury, religii, stylu życia, moralności, a także wysokości podatków, w tym VAT.

PAP
(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 8. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook