Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Unia inwestuje w polską służbę zdrowia

26.06.2015

Komisja Europejska przyznała Polsce 12 mld zł na inwestycje w system ochrony zdrowia – poinformował po powrocie z Brukseli szef resortu zdrowia Marian Zembala. Przyznane pieniądze ze środków wspólnotowych to równowartość niemal 20 proc. budżetu NFZ.

„Te pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w taki sposób, żeby przekształcić nasz system zdrowia w bardzo nowoczesny, efektywny system, który będzie podążał ku wszelkim nowościom jeśli chodzi o leczenie pacjentów” – powiedziała Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii resortu zdrowia.

Zapewniała, że dzięki przygotowywanym mapom potrzeb zdrowotnych, środki unijne będą rozdzielone w taki sposób, „żeby inwestować w te obszary, które istotnie przyczynią się do zmniejszania różnic, jeśli chodzi o dostępność do systemu ochrony zdrowia w Polsce”.

„Inwestycje, które będą finansowane ze środków europejskich, będą przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, na kształcenie kadr medycznych, na lekarzy, pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale również na infrastrukturę, na rozbudowę, na przebudowę, na nowe inwestycje i na nowe wyposażenie szpitali, POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna – red.) i AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna – red.)” – poinformował Michał Kępowicz, dyrektor Departament Funduszy Europejskich MZ.

Resort zdrowia przygotował dokument, który przedstawia strategię działania na najbliższe siedem lat w zakresie obszaru ochrony zdrowia. „Ten dokument (...) łatwiej pozwala nam pokazać, z jakich obszarów, z jakich środków, z jakich narzędzi możemy korzystać – wyjaśnił minister Zembala.

Unia stawia wysokie wymagania, ale to jest też wyraz transparentności: skoro podatnik daje pieniądze, to chce żeby było bardzo przejrzyście, chce żeby te pieniądze nie zostały zmarnowane, chce także (...) wyrównywać obszary nierówności – to jest cecha wielkiej demokracji” – powiedział szef resortu zdrowia.

„Warto niezależnie od ocen – czasem bardzo krzywdzących – zauważyć, że Polska medycyna (...) staje się medycyną coraz lepszą, pacjent powinien się czuć coraz bezpieczniejszy” – dodał Zembala. Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszystkie działania są prowadzone przy współpracy kilku resortów.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

NFZ

,

UE

,

Bruksela

,

służba zdrowia

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook