Jedynie prawda jest ciekawa

Unia inwestuje w polską służbę zdrowia

26.06.2015

Komisja Europejska przyznała Polsce 12 mld zł na inwestycje w system ochrony zdrowia – poinformował po powrocie z Brukseli szef resortu zdrowia Marian Zembala. Przyznane pieniądze ze środków wspólnotowych to równowartość niemal 20 proc. budżetu NFZ.

„Te pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w taki sposób, żeby przekształcić nasz system zdrowia w bardzo nowoczesny, efektywny system, który będzie podążał ku wszelkim nowościom jeśli chodzi o leczenie pacjentów” – powiedziała Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii resortu zdrowia.

Zapewniała, że dzięki przygotowywanym mapom potrzeb zdrowotnych, środki unijne będą rozdzielone w taki sposób, „żeby inwestować w te obszary, które istotnie przyczynią się do zmniejszania różnic, jeśli chodzi o dostępność do systemu ochrony zdrowia w Polsce”.

„Inwestycje, które będą finansowane ze środków europejskich, będą przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, na kształcenie kadr medycznych, na lekarzy, pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale również na infrastrukturę, na rozbudowę, na przebudowę, na nowe inwestycje i na nowe wyposażenie szpitali, POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna – red.) i AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna – red.)” – poinformował Michał Kępowicz, dyrektor Departament Funduszy Europejskich MZ.

Resort zdrowia przygotował dokument, który przedstawia strategię działania na najbliższe siedem lat w zakresie obszaru ochrony zdrowia. „Ten dokument (...) łatwiej pozwala nam pokazać, z jakich obszarów, z jakich środków, z jakich narzędzi możemy korzystać – wyjaśnił minister Zembala.

Unia stawia wysokie wymagania, ale to jest też wyraz transparentności: skoro podatnik daje pieniądze, to chce żeby było bardzo przejrzyście, chce żeby te pieniądze nie zostały zmarnowane, chce także (...) wyrównywać obszary nierówności – to jest cecha wielkiej demokracji” – powiedział szef resortu zdrowia.

„Warto niezależnie od ocen – czasem bardzo krzywdzących – zauważyć, że Polska medycyna (...) staje się medycyną coraz lepszą, pacjent powinien się czuć coraz bezpieczniejszy” – dodał Zembala. Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszystkie działania są prowadzone przy współpracy kilku resortów.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook