Jedynie prawda jest ciekawa


Umorzono sprawę policjanta, który postrzelił 14-latka

26.07.2017

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało 5 nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler powiedział PAP, że dokonana analiza użycia broni służbowej nie wykazała, aby zachowanie funkcjonariusza wypełniało znamiona przekroczenia uprawnień służbowych.

Do zdarzenia doszło w listopadzie 2016 r. 16-latek z Ostrzeszowa nieposiadający prawa jazdy, wziął bez wiedzy rodziców ich samochód marki opel. Na przejażdżkę zabrał z sobą 4 kolegów. Policjanci radiowozem próbowali zatrzymać samochód po tym jak otrzymali wiadomość, że po mieście jeździ najprawdopodobniej pijany kierowca opla. 16-latek postanowił uciec stróżom prawa.

- Kierowca na odcinku 8 kilometrów nie stosował się do kilkukrotnych prób zatrzymania go, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zjeżdżał na przeciwległy pas, żeby uniknąć zatrzymania przez policję. Nie stosował się do znaków i sygnalizacji świetlnej, momentami prowadził pojazd ze znaczną prędkością dochodzącą do 160 km/h - powiedział rzecznik prasowy Maciej Meler.

Podczas pościgu 16-latek doprowadził do zderzenia z radiowozem. Wtedy jeden z policjantów z radiowozu strzelił w kierunku samochodu kierowanego przez nastolatka. Kula przebiła karoserię i trafiła w plecy 14-letniego chłopca, siedzącego za kierowcą. 16-latek dopiero wtedy zatrzymał samochód. Rannego zabrano do szpitala, gdzie przeszedł operację usunięcia kuli z jamy brzusznej.

- Powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej określił charakter obrażeń, jako naruszających czynności narządów ciała na czas poniżej 7 dni - powiedział prokurator.

Podczas postępowania stwierdzono, że policjant"był uprawniony do użycia broni palnej podczas pościgu". Jak stwierdził prokurator Meler - Pojazd stwarzał zagrożenie dla osób lub mienia, a wykorzystanie innych środków przymusu okazało się niewystarczające".

Sprawa 16 - latka trafiła do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrzeszowie.

PAP

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook