Jedynie prawda jest ciekawa

Ultimatum dla Kalemby

13.03.2014

Czy to już ostatnie godziny Stanisława Kalemby jako ministra rolnictwa? Niewykluczone, sądząc z nerwowych reakcji w Polskim Stronnictwie Ludowym.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, prezes PSL Janusz Piechociński oczekuje od Stanisława Kalemby konkretnych propozycji w sprawie walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń, albo jego dymisji. Podobne ultimatum usłyszał Główny Lekarz Weterynarii.

Z powodu wirusa i związanych z tym problemów handlowych cierpią rolnicy w całym kraju. Niektórzy w akcie desperacji rozpoczęli blokady dróg na wschodzie.

Po wykryciu w lutym w Polsce dwóch przypadków ASF u dzików, służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową. Pochodzące z niej mięso nie może być eksportowane, a zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.

Minister Kalemba poinformował, że jego resort rozważa utylizację przerośniętych sztuk tuczników wieprzowych ze strefy buforowej wokół granicy białoruskiej, gdzie wykryto występowanie wirusa. Problem w tym, że rolnicze związki chcą innych rozwiązań niż utylizacja trzody. Związkowcy zapowiedzieli blokadę drogi między Siedlcami a Terespolem jeśli minister się nie pojawi i nie przedstawi konkretnych rozwiązań pomocowych dla rolników. Uważają, że rząd nie jest przygotowany odpowiednio do walki z wirusem, a dotychczasowe działania nie przynoszą skutków i prowadzą do ekonomicznej katastrofy polskiej wsi.


ansa/polskieradio.pl
[fot. PAP/Tomasz Gzell]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

PSL

,

rolnicy

,

wieś

,

świnie

,

dymisja

,

Kalemba

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook