Jedynie prawda jest ciekawa


Ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Wolności" PO, Nowoczesnej i KOD

12.05.2018
1270marszwol
Ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Wolności" PO, Nowoczesnej i KOD

Ulicami Warszawy przeszedł w sobotę "Marsz Wolności" organizowany przez PO, Nowoczesną i KOD. Jesteśmy razem, żeby dać Polakom nadzieję, że koniec PiS jest bliski - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Część wystąpień nawiązywała do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Marsz rozpoczął się po godz. 13 na rondzie de Gaulle'a i zakończył około godz. 17 koncertem na Placu Zamkowym. Według szacunków stołecznego ratusza wzięło w nim udział 50 tys. osób. Z kolei w ocenie rzecznika komendy stołecznej policji asp. Mariusza Mrozka liczba podana przez ratusz jest przeszacowana "co najmniej kilkukrotnie".

Uczestnicy marszu mieli ze sobą flagi biało-czerwone, unijne i tęczowe, emblematy partyjne. Na jednym z transparentów widniało hasło" "ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie...Jarku". Słychać było okrzyki: "wolność, równość, demokracja"; "zjednoczona opozycja", "Obronimy demokrację", "Wszyscy razem, pięści w górę, obalimy dyktaturę". Na trasie marszu zorganizowano kilka happeningów.

Uczestników zgromadzenia na Rondzie de Gaulle'a powitali na scenie: szef PO Grzegorz Schetyna, b. prezes TK prof. Andrzej Rzepliński oraz aktorzy, którzy zagrali w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. W tej części manifestacji jej uczestnicy odśpiewali hymn Polski; odegrany został też skomponowany przez Wojciecha Kilara walc z "Ziemi obiecanej".

"Będziemy walczyć o wolność, o godność, o demokrację i o Polskę w Europie" - zapowiedział Schetyna. "Tu, na +Marszu Wolności+, chcę podziękować tym, którzy od dwóch i pół roku - razem z nami, a my razem z nimi - walczymy o te najważniejsze sprawy: o konstytucję, o niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego, o niezawisłość sądów, o demokrację, o wolne wybory" - dodał. Przekonywał, "ta walka, którą prowadzimy od dwóch i pół roku, walka o te podstawowe rzeczy, o najważniejsze sprawy, ciągle trwa.

Zapowiedział, że "koniec PiS jest bliski". "Dzisiaj politycy PiS przestraszeni, schowani za firankami, obserwują nas, patrzą na nas przerażeni. Myślą, ile jeszcze będą mogli wypłacić sobie nagród, ile przyznać premii, ile rozbić samochodów służbowych (...) ale dzisiaj wam mówię - wasz koniec jest bliski i musicie przegrać, bo idzie na was normalna, uśmiechnięta, obywatelska Polska" - powiedział lider PO. Pozdrowił też protestujących w Sejmie "o godne życie". "Jesteśmy z wami" - zadeklarował.

Prof. Rzepliński apelował o stanie "na straży rządów prawa w Polsce" i na straży wolności. "Wolność to piękne słowo, słodkie słowo, ale także ciężkie - to odpowiedzialność, odwaga" - podkreślał. Wzywał: "niezależnie od tego, po której stronie dzisiaj stoimy, nie pozwalajmy, by w imię naszego marszu ku wolności poszerzano i pogłębiano rów, który od lat kopany jest między nami". "Jestem przekonany, że tym, którzy ten rów kopali i kopią wypadną szpadle, a tym, którzy leją beton, by rów był dzielący, zabraknie betonu" - mówił.

Wojciech Pszoniak powiedział, że "jeszcze dwa i pół roku temu Polska uchodziła za pięknie rozwijający się, demokratyczny i europejski kraj". "Byliśmy wiarygodni, dzisiaj nie jesteśmy wiarygodni. Jesteśmy rozbici, oddzieleni. Nie chcemy takiej Polski. Nie godzimy się na to. Nie godzimy się również na dewastację najważniejszych instytucji w Polsce. Musimy z tym walczyć razem" - podkreślał aktor.

"Nasza odwaga, nasze zaangażowanie, poważna, obywatelska troska o Polskę może uczynić, że tych strat będzie mniej. Po prostu nie opłaca się być konformistą" - wskazywał Andrzej Seweryn. Natomiast Daniel Olbrychski wyraził pogląd, że "to, co funduje nam PiS, wygląda po prostu na PRL-PiS". "Po Gomułce i Gierku pojawia się nowy pierwszy sekretarz przodujący partii. O zapędach jeszcze bardziej autorytarnych, niż jego niedawni poprzednicy. Przejawia on niebywały talent w niesieniu i krzewieniu zła" - powiedział.

Przed godz. 14 marsz wyruszył z Ronda de Gaulle'a i po ok. godzinie dotarł na Plac Zamkowy, gdzie na drugiej scenie wystąpili m.in. Schetyna, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, b. prezes TK prof. Jerzy Stępień, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Rafał Trzaskowski, posłanki PO: Henryka Krzywonos i Monika Wielichowska oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, która chciała w piątek odwiedzić protestujące w Sejmie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, jednak nie została wpuszczona do gmachu parlamentu (dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu mówił w piątek, że stało się tak na skutek nieporozumienia).

Na Placu Zamkowym Schetyna znów podkreślał jedność opozycji. "Jesteśmy razem nie dlatego, że się boimy, tylko dlatego, że chcemy Polakom dać nadzieję, że skończy się ten fatalny czas dwóch i pół roku, że to już jest koniec PiS, że koniec PiS jest bliski" - mówił.

"Było wiele zamachów na wolność Polski, nigdy się nie poddaliśmy i zawsze zwyciężaliśmy, zawsze na końcu zyskiwaliśmy wolność, dlatego że wolność jest wpisana w polskie DNA i tym razem zwyciężymy. Nie zabiorą nam niezwisłych wolnych sądów, nie zabiorą nam wolności wyboru, sumienia i przekonań. Nie zabiorą nam wolności, jak mamy żyć. Musimy w tej chwili zwyciężyć" - mówiła z kolei Lubnauer.

Przypomniała, że przed opozycją cztery kolejne wybory. "Nie mam wątpliwości, damy PiS-owi mata, damy mata w czterech ruchach - najpierw będą wybory samorządowe, potem europarlament, potem parlamentarne, a na końcu prezydenckie. PiS przegra, a my wygramy, bo zwycięstwo niesie zwycięstwo" - podkreśliła przewodnicząca Nowoczesnej.

Część wystąpień nawiązywała do trwającego od 25 dni protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Mówiła o nich m.in. Wanda Traczyk-Stawska. "Jestem żołnierzem i nauczycielką; przyszłam, bo moje sumienie nauczycielskie nie pozwoliło mi zostawić tych wszystkich, którzy protestują w Sejmie, potrzebują pomocy" - powiedziała. 

Jak mówiła, matki niepełnosprawnych protestujące w Sejmie są "bohaterkami". "To co robią m.in. matki Adriana i Kuby to bohaterstwo; mówię bo znam trud, jakim jest uczenie dzieci z niepełnosprawnościami samodzielności" - wskazała Traczyk-Stawska. Podkreśliła, że nie należy do żadnej partii. 

Do protestu nawiązywała też Henryka Krzywonos, która przypomniała, że jedno z dwanaściorga dzieci, które wychowała wraz z mężem, jest niepełnosprawne. "Wiem co to znaczy, wiem, jaki to jest heroizm, ale też wszyscy (...) słyszeliście, co jeden z tych chłopców, Adrian powiedział: ja jestem normalny, jestem przygotowany do samodzielnego życia; mnie potrzeba pieniędzy, bo nie mam z czego żyć i z czego opłacić mieszkania. Proszę państwa, przychodźcie tam, żeby wiedzieli, że nam na nich zależy, żeby ich nie wyrzucili z Sejmu" - apelowała b. działaczka opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Wiceprzewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks oceniła, że sejmowy protest jest dowodem na to, że w Polsce zabrakło "prawdziwej solidarności społecznej". "Mimo ciężkiej pracy kilku pokoleń, mamy dziś też miliony Polek i Polaków, którzy nie czują się beneficjentami naszego wspólnego sukcesu (...) czują się zapomniani, wykluczeni. Niestety dali się uwieść obietnicom PiS-u" - mówiła Filiks.

Na Placu Zamkowym wyświetlone zostało także przesłanie od protestujących. "Bardzo prosimy, walczcie i o nasza wolność, tak jak i my walczymy o godne życie naszych dorosłych dzieci niepełnosprawnych, i żebyśmy mogli stąd jak najszybciej wrócić do naszych domów, rodzin i dzieci, które jeszcze też są w domach" - prosiła na filmie jedna z protestujących matek.

Niepełnosprawny Jakub Hartwich dziękował opozycji za dotychczasowe wsparcie. "Bardzo chciałbym podziękować i poprosić wszystkich o jeszcze większe wsparcie, abyśmy mogli wywalczyć tak ważny dla nas postulat 500 złotych na życie" - powiedział.

Wadim Tyszkiewicz i Rafał Trzaskowski nawiązywali do tegorocznych wyborów samorządowych; Monika Wielichowska poświęciła swe wystąpienie prawom kobiet. "Sprawa Polek to sprawa nas wszystkich, tylko jakoś tak się porobiło, że jeden mały facet chce decydować, jak mamy żyć (...) Ten jeden mały człowiek kobiet nie zna, nie rozumie i nie lubi, ale zagląda do naszych sypialni i na nasze porodówki" - mówiła Wielichowska.

Na drodze pochodu ustawiono niewielkie sceny, na których zorganizowano happeningi symbolizujące część wydarzeń z ostatnich lat z udziałem najważniejszych polityków PiS. Na jednej ze scen osoba w masce z twarzą b. premier Beatą Szydło toczyła "walkę bokserską z Unią Europejską", a za nią widniała tabliczka z wynikiem walki "27:1". Na innej scenie przypominającej więzienie maszerowały w kółko kobiety przebrane w więzienne stroje. Na kratach umieszczono tablice z napisami: "Więzienie dla kobiet", "Skazane za równouprawnienie, za badania prenatalne, za edukację seksualną, za antykoncepcję, za in vitro, przez klauzulę sumienia". Inna osoba w masce z twarzą senator Anny Marii Anders siedziała z wyciągniętymi nogami wzdłuż foteli pasażerskich z samolotu; scenie towarzyszył komentarz: "Ma się swoje lata więc się trochę lata".

Na trasie marszu pojawiło się kilku kontrmanifestantów. Jeden z nich stał obok pochodu z tablicą "Zlikwidujemy antypolską Platformę, Nowoczesną, lewactwo, kodziarstwo, zostawimy IPN, CBA i więzienia dla targowicy". Inny kontrmanifestant stał na schodach Bazyliki Świętego Krzyża i krzyczał przez megafon hasła m.in. "Nie tęczowa, nie różowa, tylko Polska narodowa".

(PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski i Paweł Dembowski

fot. PAP/Radek Pietruszka


Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook