Jedynie prawda jest ciekawa


Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

24.03.2018
1270bialymarsz
Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

Przedsięwzięcie zorganizowano w związku z przypadającym 24 marca w Polsce Narodowym Dniem Życia.

"W tym roku chcemy szczególnie upomnieć się o pełne prawo do urodzenia się dzieci chorych i taką politykę państwa, która w swoim centrum stawia rodzinę. Będziemy więc domagać się jak najszybszego przyjęcia przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu +Zatrzymaj aborcję+" - poinformował współorganizator wydarzenia Antoni Kiernicki.

Uczestnicy marszu nieśli m.in. plakat informujący, że "500 dziewczynek rocznie zabijają w Polsce aborterzy", plansze z napisami "aborcja to nie antykoncepcja", "jestem za życiem", "życie to skarb". W wydarzeniu wzięły udział całe rodziny, w tym wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Niektórzy uczestnicy mieli w rękach białe tulipany, śpiewano: Poznań za życiem. Według policji w wydarzeniu uczestniczyło ok. 700 osób.

"Nasz dzisiejszy marsz to jest znak naszej nieobojętności, to jest znak, że nie stoimy z boku, kiedy prawo do życia jest kwestionowane. To jest znak, że życie dla nas jest radością, życie naszych dzieci. Ten marsz ani się nie zaczyna, ani się nie kończy - to jest po prostu stacja +Poznań 2018+, będziemy iść dalej, bo życie musi trwać zawsze" - powiedział w trakcie zgromadzenia europoseł Marek Jurek.

Polityk wyraził też nadzieje, że lepiej chroniące życie prawo zostanie niebawem przyjęte przez parlament. "Władza powinna jak najszybciej zakończyć te prace. Oczywiście im dłużej Sejm odkłada tę debatę, im mięcej politycy mówią, że prawo do życia to jakiś światopoglądowy postulat (...) tym bardziej osłabia się siłę tego zaangażowania społecznego do tego, żeby zagwarantować prawo do życia" - podkreślił.

W poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". Proponowane zmiany znoszą możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Środowe i czwartkowe posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodzin, która miała zająć się tym projektem, zostały odwołane.

Marsz odbył się dzień po demonstracjach przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. Antoni Kiernicki podkreślił, że zbieżność obu terminów jest przypadkowa "Nasz marsz planowaliśmy od miesiąca, ale tak wyszło, że jesteśmy niejako w kontrze do demonstracji +czarnego piątku+. Chcemy zaapelować do rządzących o przyspieszenie prac nad projektem +Zatrzymaj aborcję+ - to jest nasz główny cel, ale chcemy też celebrować przypadające w sobotę święto" - powiedział.

"Świadomość Polaków odnośnie potrzeby ochrony życia oceniamy bardzo pozytywnie. Udało nam się przecież zebrać rekordowe 830 tys. podpisów pod projektem ustawy +Zatrzymaj aborcję+ - wielokrotnie więcej niż aborcjoniści. I to mimo ich +czarnej rewolucji+, którą próbują wprowadzić" - dodał Kiernicki.

Marek Jurek powiedział w sobotę dziennikarzom, że obecnie obowiązujące w Polsce przepisy potwierdzają, że dziecko przed urodzeniem jest podmiotem prawa, podlega pewnej ochronione, ale to prawo jest ciągle niekompletne. "Nieszczelność tych przepisów, ich niejednoznaczność, nieokreślony charakter tego przepisu, który w tej chwili chce znieść inicjatywa +Zatrzymaj aborcję+ powoduje takie tragedie, jak w Warszawie w szpitalu na Madalińskiego, gdzie dobito niepełnosprawne dziecko, które najpierw próbowano zabić. Trzeba więc walczyć o to, żeby prawo chroniło życie każdego człowieka, ale również stale domagać się tego, żeby prawo które już chroni życie człowieka było naprawdę stosowane" - powiedział.

"Ten marsz jest wyrazem solidarności, znakiem tego, że chcemy żyć w społeczeństwie życia. Narodowy Dzień Życia przypomina o tym, że prawo do życia jest fundamentem wszystkich wolności, że jest fundamentem naszej cywilizacji" - dodał Marek Jurek. 

(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook