Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ułaskawiony, bo walczył z korupcją

18.11.2015

Mariusz Kamiński walczył z przestępczością, walczył z korupcją - tak rzecznik rządu Elżbieta Witek odniosła się do ułaskawienia byłego szefa CBA przez Andrzeja Dudę.

Witek podkreśliła, że prezydent skorzystał ze swojego uprawnienia, a w konstytucji nie ma zapisu mówiącego, na jakim etapie postępowania można skorzystać z prawa łaski.

O ułaskawieniu Kamińskiego poinformowano we wtorek. B. szef CBA, a obecny koordynator służb specjalnych został nieprawomocnie skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej"; złożył apelację od tego wyroku.

Witek pytana przez dziennikarzy, dlaczego prezydent ułaskawił osobę, która nie jest skazana prawomocnie, odpowiedziała, że we wtorek przedstawiono uzasadnienie Kancelarii Prezydenta i ono "powinno wystarczyć za komentarz". "Nie ma w konstytucji zapisu mówiącego o tym, na jakim etapie postępowania można z tego prawa łaski skorzystać. W związku z tym pozostawiłaby to w takiej formie, w jakiej wypowiedzieli się przedstawiciele kancelarii pana prezydenta" - dodała rzeczniczka rządu.

Według niej, "całe postępowanie, które doprowadziło do oskarżenia pana Mariusza Kamińskiego i do wydania wyroku, pokazuje, że była to wyjątkowa sprawa".

- Myślę, że bez względu na to, jakie byłyby decyzje, zawsze uznano by to za sprawę polityczną - stwierdziła. Dodała, że wyobraża sobie, że gdyby sędzia w sądzie apelacyjnym uniewinnił Mariusza Kamińskiego, to usłyszeć moglibyśmy zarzut, że sądy nie działają w sposób niezawisły, bo Kamiński jest członkiem obecnego rządu.

Mówiła też, że na etapie działania Kamińskiego jako szefa CBA "była zgoda sądów", pierwszy wyrok w jego sprawie był uniewinniający, a były wyroki skazujące wobec osób zamieszanych w aferę gruntową.

- Tylko ten jeden sędzia, który wydał ten wyrok posunął się nawet tak dalece, iż uznał, że wymiar kary zaproponowany przez prokuraturę, czyli rok w zawieszeniu na trzy lata zmienił dając trzy lata bezwzględnego więzienia. Wobec tego stawiamy znak zapytania - pan Mariusz Kamiński walczył z przestępczością, walczył z korupcją. W 2005 roku PiS właśnie dlatego wygrało wybory, bo ludzie oczekiwali szybkiej, skutecznej i bezwzględnej walki z korupcją, bo ona niszczyła nasze życie gospodarcze społeczne i polityczne - mówiła Witek.

Dzisiaj - kontynuowała - "jesteśmy w takiej sytuacji, że ci, którzy ścigają przestępców walczą z korupcją mają się znaleźć na ławie oskarżonych, czy też odwrotnie ten przypadek pokazuje, że polskim wymiarem sprawiedliwości jednak nie jest najlepiej".

Witek powiedziała też, że premier Beata Szydło w dniu zaprzysiężenia rządu nie wiedziała o tym, że Kamiński zostanie ułaskawiony.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 2. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 3. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 4. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 5. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 6. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 7. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 8. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook