Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ułaskawiony, bo walczył z korupcją

18.11.2015

Mariusz Kamiński walczył z przestępczością, walczył z korupcją - tak rzecznik rządu Elżbieta Witek odniosła się do ułaskawienia byłego szefa CBA przez Andrzeja Dudę.

Witek podkreśliła, że prezydent skorzystał ze swojego uprawnienia, a w konstytucji nie ma zapisu mówiącego, na jakim etapie postępowania można skorzystać z prawa łaski.

O ułaskawieniu Kamińskiego poinformowano we wtorek. B. szef CBA, a obecny koordynator służb specjalnych został nieprawomocnie skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej"; złożył apelację od tego wyroku.

Witek pytana przez dziennikarzy, dlaczego prezydent ułaskawił osobę, która nie jest skazana prawomocnie, odpowiedziała, że we wtorek przedstawiono uzasadnienie Kancelarii Prezydenta i ono "powinno wystarczyć za komentarz". "Nie ma w konstytucji zapisu mówiącego o tym, na jakim etapie postępowania można z tego prawa łaski skorzystać. W związku z tym pozostawiłaby to w takiej formie, w jakiej wypowiedzieli się przedstawiciele kancelarii pana prezydenta" - dodała rzeczniczka rządu.

Według niej, "całe postępowanie, które doprowadziło do oskarżenia pana Mariusza Kamińskiego i do wydania wyroku, pokazuje, że była to wyjątkowa sprawa".

- Myślę, że bez względu na to, jakie byłyby decyzje, zawsze uznano by to za sprawę polityczną - stwierdziła. Dodała, że wyobraża sobie, że gdyby sędzia w sądzie apelacyjnym uniewinnił Mariusza Kamińskiego, to usłyszeć moglibyśmy zarzut, że sądy nie działają w sposób niezawisły, bo Kamiński jest członkiem obecnego rządu.

Mówiła też, że na etapie działania Kamińskiego jako szefa CBA "była zgoda sądów", pierwszy wyrok w jego sprawie był uniewinniający, a były wyroki skazujące wobec osób zamieszanych w aferę gruntową.

- Tylko ten jeden sędzia, który wydał ten wyrok posunął się nawet tak dalece, iż uznał, że wymiar kary zaproponowany przez prokuraturę, czyli rok w zawieszeniu na trzy lata zmienił dając trzy lata bezwzględnego więzienia. Wobec tego stawiamy znak zapytania - pan Mariusz Kamiński walczył z przestępczością, walczył z korupcją. W 2005 roku PiS właśnie dlatego wygrało wybory, bo ludzie oczekiwali szybkiej, skutecznej i bezwzględnej walki z korupcją, bo ona niszczyła nasze życie gospodarcze społeczne i polityczne - mówiła Witek.

Dzisiaj - kontynuowała - "jesteśmy w takiej sytuacji, że ci, którzy ścigają przestępców walczą z korupcją mają się znaleźć na ławie oskarżonych, czy też odwrotnie ten przypadek pokazuje, że polskim wymiarem sprawiedliwości jednak nie jest najlepiej".

Witek powiedziała też, że premier Beata Szydło w dniu zaprzysiężenia rządu nie wiedziała o tym, że Kamiński zostanie ułaskawiony.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook