Jedynie prawda jest ciekawa


UKE blokuje nadawanie TV Trwam

28.11.2013

Rozpoczęcie nadawania naziemnego przez TV Trwam blokuje Urząd Komunikacji Elektronicznej – oświadczył w Sejmie zespół parlamentarny ds. przeciwdziałania ateizacji. Tymczasem UKE poinformował, że wszczął już postępowanie w tej sprawie.

"Walczymy ponad dwa lata o jedno miejsce na multipleksie cyfrowym" - powiedział na konferencji szef TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Przypomniał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "po bojach pokojowych, wsparciu milionów ludzi i episkopatu" przyznała stacji koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX 1. "My zapłaciliśmy (za koncesję) 1,3 mln zł i miejsca nie dostajemy" - mówił.

"To tak jakbyście zapłacili za samochód, a potem by wam powiedzieli, że dostaniecie go kiedyś. Czy to jest normalne? Czy to jest normalny kraj? Jak się nazywają tacy, którzy biorą pieniądze, a nie dają. Normalnie to jest złodziej, (...) złodziejstwo" - stwierdził o. Rydzyk. "Dlaczego katolicy nie mają prawa do mediów? Ani jednego miejsca na multipleksie? Czy to już jest totalitaryzm, czy zmierzamy do totalitaryzmu? Ja tylko pytania stawiam" - mówił.

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie pierwszym wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te rozpoczną nadawanie naziemne po zwolnieniu miejsca na MUX 1 przez Telewizję Polską. Ustawa cyfryzacyjna z 2011 r. zobowiązała TVP do przeniesienia swoich kanałów z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r.

Podczas konferencji prasowej dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis - nadawca TV Trwam - przeczytała oświadczenie, w którym zarzucono prezes UKE Magdalenie Gaj łamanie prawa. Podkreślono, że urząd już 23 lipca br. podał, że multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. Według fundacji Lux Veritatis TVP powinna "bezwzględnie następnego dnia" zwolnić miejsce na MUX 1, a prezes UKE powinna "z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla TVP". "Nic takiego jednakże nie nastąpiło" - napisano w oświadczeniu.

Fundacja zaapelowała do składania skargi obywatelskiej w tej sprawie. Przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. przeciwdziałania ateizacji Polski Andrzej Jaworski (PiS) zadeklarował, że nie wyobraża sobie, aby "Boże Narodzenie w tym roku było bez TV Trwam na multipleksie cyfrowym".

Elżbieta Kruk (PiS) powiedziała, że "trzeba widzieć tę całą kwestię historii i sytuacji TV Trwam w szerszych kontekstach". Według niej proces cyfryzacji telewizji naziemnej prowadzony jest – w odróżnieniu od innych europejskich krajów - w ciszy, bez debaty publicznej i strategii. "Tutaj mówimy o walce o jedno miejsce na multipleksie, a tymczasem już jeden multipleks decyzjami UKE został sprzedany i trafił w ręce największego polskiego koncernu medialnego Polsatu, który tym sposobem ma 13 miejsc na rynku telewizji naziemnej" - podkreśliła Kruk.

Jak poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski, postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji rezerwacyjnej Telewizji Polskiej w celu doprowadzenia do zwolnienia miejsca na MUX 1 toczy się od 7 listopada br. "Po dokonaniu zmian w rezerwacji dla TVP S.A. możliwe będzie zakończenie postępowania i wydanie decyzji dla fundacji Lux Veritatis o rezerwacji częstotliwości w celu rozpowszechniania na MUX 1 programu telewizyjnego pod nazwą Trwam w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny" - podkreślił.

Rzecznik poinformował też, że prezes UKE 21 października br. zwróciła się do prezesa TVP o podanie terminu, kiedy spółka zaprzestanie emisji programów: TVP1, TVP2 oraz TVP INFO z MUX 1. "W odpowiedzi prezes TVP S.A. poinformował o prowadzeniu pomiarów i szczegółowych analiz pokrycia obszaru kraju sygnałem programu regionalnego telewizji publicznej zgodnie z podziałem administracyjnym, jak również o podjętych rozmowach ze spółką Emitel, która jest operatorem technicznym nadajników naziemnych (do rozstrzygnięcia jest m.in. kwestia kosztów związanych z wcześniejszym zaprzestaniem emisji programów z MUX 1 na podstawie obecnej umowy TVP z Emitelem)" - podkreślił.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook