Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UKE blokuje nadawanie TV Trwam

28.11.2013

Rozpoczęcie nadawania naziemnego przez TV Trwam blokuje Urząd Komunikacji Elektronicznej – oświadczył w Sejmie zespół parlamentarny ds. przeciwdziałania ateizacji. Tymczasem UKE poinformował, że wszczął już postępowanie w tej sprawie.

"Walczymy ponad dwa lata o jedno miejsce na multipleksie cyfrowym" - powiedział na konferencji szef TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Przypomniał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "po bojach pokojowych, wsparciu milionów ludzi i episkopatu" przyznała stacji koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX 1. "My zapłaciliśmy (za koncesję) 1,3 mln zł i miejsca nie dostajemy" - mówił.

"To tak jakbyście zapłacili za samochód, a potem by wam powiedzieli, że dostaniecie go kiedyś. Czy to jest normalne? Czy to jest normalny kraj? Jak się nazywają tacy, którzy biorą pieniądze, a nie dają. Normalnie to jest złodziej, (...) złodziejstwo" - stwierdził o. Rydzyk. "Dlaczego katolicy nie mają prawa do mediów? Ani jednego miejsca na multipleksie? Czy to już jest totalitaryzm, czy zmierzamy do totalitaryzmu? Ja tylko pytania stawiam" - mówił.

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie pierwszym wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te rozpoczną nadawanie naziemne po zwolnieniu miejsca na MUX 1 przez Telewizję Polską. Ustawa cyfryzacyjna z 2011 r. zobowiązała TVP do przeniesienia swoich kanałów z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r.

Podczas konferencji prasowej dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis - nadawca TV Trwam - przeczytała oświadczenie, w którym zarzucono prezes UKE Magdalenie Gaj łamanie prawa. Podkreślono, że urząd już 23 lipca br. podał, że multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. Według fundacji Lux Veritatis TVP powinna "bezwzględnie następnego dnia" zwolnić miejsce na MUX 1, a prezes UKE powinna "z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla TVP". "Nic takiego jednakże nie nastąpiło" - napisano w oświadczeniu.

Fundacja zaapelowała do składania skargi obywatelskiej w tej sprawie. Przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. przeciwdziałania ateizacji Polski Andrzej Jaworski (PiS) zadeklarował, że nie wyobraża sobie, aby "Boże Narodzenie w tym roku było bez TV Trwam na multipleksie cyfrowym".

Elżbieta Kruk (PiS) powiedziała, że "trzeba widzieć tę całą kwestię historii i sytuacji TV Trwam w szerszych kontekstach". Według niej proces cyfryzacji telewizji naziemnej prowadzony jest – w odróżnieniu od innych europejskich krajów - w ciszy, bez debaty publicznej i strategii. "Tutaj mówimy o walce o jedno miejsce na multipleksie, a tymczasem już jeden multipleks decyzjami UKE został sprzedany i trafił w ręce największego polskiego koncernu medialnego Polsatu, który tym sposobem ma 13 miejsc na rynku telewizji naziemnej" - podkreśliła Kruk.

Jak poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski, postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji rezerwacyjnej Telewizji Polskiej w celu doprowadzenia do zwolnienia miejsca na MUX 1 toczy się od 7 listopada br. "Po dokonaniu zmian w rezerwacji dla TVP S.A. możliwe będzie zakończenie postępowania i wydanie decyzji dla fundacji Lux Veritatis o rezerwacji częstotliwości w celu rozpowszechniania na MUX 1 programu telewizyjnego pod nazwą Trwam w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny" - podkreślił.

Rzecznik poinformował też, że prezes UKE 21 października br. zwróciła się do prezesa TVP o podanie terminu, kiedy spółka zaprzestanie emisji programów: TVP1, TVP2 oraz TVP INFO z MUX 1. "W odpowiedzi prezes TVP S.A. poinformował o prowadzeniu pomiarów i szczegółowych analiz pokrycia obszaru kraju sygnałem programu regionalnego telewizji publicznej zgodnie z podziałem administracyjnym, jak również o podjętych rozmowach ze spółką Emitel, która jest operatorem technicznym nadajników naziemnych (do rozstrzygnięcia jest m.in. kwestia kosztów związanych z wcześniejszym zaprzestaniem emisji programów z MUX 1 na podstawie obecnej umowy TVP z Emitelem)" - podkreślił.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

Tv Trwa

,

UKE

,

koncesja

,

Multipleks

Warto poczytać

 1. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 2. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 3. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 4. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 5. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 6. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 7. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook