Jedynie prawda jest ciekawa


UKE blokuje nadawanie TV Trwam

28.11.2013

Rozpoczęcie nadawania naziemnego przez TV Trwam blokuje Urząd Komunikacji Elektronicznej – oświadczył w Sejmie zespół parlamentarny ds. przeciwdziałania ateizacji. Tymczasem UKE poinformował, że wszczął już postępowanie w tej sprawie.

"Walczymy ponad dwa lata o jedno miejsce na multipleksie cyfrowym" - powiedział na konferencji szef TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Przypomniał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "po bojach pokojowych, wsparciu milionów ludzi i episkopatu" przyznała stacji koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX 1. "My zapłaciliśmy (za koncesję) 1,3 mln zł i miejsca nie dostajemy" - mówił.

"To tak jakbyście zapłacili za samochód, a potem by wam powiedzieli, że dostaniecie go kiedyś. Czy to jest normalne? Czy to jest normalny kraj? Jak się nazywają tacy, którzy biorą pieniądze, a nie dają. Normalnie to jest złodziej, (...) złodziejstwo" - stwierdził o. Rydzyk. "Dlaczego katolicy nie mają prawa do mediów? Ani jednego miejsca na multipleksie? Czy to już jest totalitaryzm, czy zmierzamy do totalitaryzmu? Ja tylko pytania stawiam" - mówił.

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie pierwszym wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te rozpoczną nadawanie naziemne po zwolnieniu miejsca na MUX 1 przez Telewizję Polską. Ustawa cyfryzacyjna z 2011 r. zobowiązała TVP do przeniesienia swoich kanałów z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r.

Podczas konferencji prasowej dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis - nadawca TV Trwam - przeczytała oświadczenie, w którym zarzucono prezes UKE Magdalenie Gaj łamanie prawa. Podkreślono, że urząd już 23 lipca br. podał, że multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. Według fundacji Lux Veritatis TVP powinna "bezwzględnie następnego dnia" zwolnić miejsce na MUX 1, a prezes UKE powinna "z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla TVP". "Nic takiego jednakże nie nastąpiło" - napisano w oświadczeniu.

Fundacja zaapelowała do składania skargi obywatelskiej w tej sprawie. Przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. przeciwdziałania ateizacji Polski Andrzej Jaworski (PiS) zadeklarował, że nie wyobraża sobie, aby "Boże Narodzenie w tym roku było bez TV Trwam na multipleksie cyfrowym".

Elżbieta Kruk (PiS) powiedziała, że "trzeba widzieć tę całą kwestię historii i sytuacji TV Trwam w szerszych kontekstach". Według niej proces cyfryzacji telewizji naziemnej prowadzony jest – w odróżnieniu od innych europejskich krajów - w ciszy, bez debaty publicznej i strategii. "Tutaj mówimy o walce o jedno miejsce na multipleksie, a tymczasem już jeden multipleks decyzjami UKE został sprzedany i trafił w ręce największego polskiego koncernu medialnego Polsatu, który tym sposobem ma 13 miejsc na rynku telewizji naziemnej" - podkreśliła Kruk.

Jak poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski, postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji rezerwacyjnej Telewizji Polskiej w celu doprowadzenia do zwolnienia miejsca na MUX 1 toczy się od 7 listopada br. "Po dokonaniu zmian w rezerwacji dla TVP S.A. możliwe będzie zakończenie postępowania i wydanie decyzji dla fundacji Lux Veritatis o rezerwacji częstotliwości w celu rozpowszechniania na MUX 1 programu telewizyjnego pod nazwą Trwam w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny" - podkreślił.

Rzecznik poinformował też, że prezes UKE 21 października br. zwróciła się do prezesa TVP o podanie terminu, kiedy spółka zaprzestanie emisji programów: TVP1, TVP2 oraz TVP INFO z MUX 1. "W odpowiedzi prezes TVP S.A. poinformował o prowadzeniu pomiarów i szczegółowych analiz pokrycia obszaru kraju sygnałem programu regionalnego telewizji publicznej zgodnie z podziałem administracyjnym, jak również o podjętych rozmowach ze spółką Emitel, która jest operatorem technicznym nadajników naziemnych (do rozstrzygnięcia jest m.in. kwestia kosztów związanych z wcześniejszym zaprzestaniem emisji programów z MUX 1 na podstawie obecnej umowy TVP z Emitelem)" - podkreślił.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook