Jedynie prawda jest ciekawa


Ujazdowski kandydatem PO we Wrocławiu? Byłego polityka PiS chce tam Grzegorz Schetyna

03.04.2018
UjazdowskiSchetyna03042018
Ujazdowski kandydatem PO we Wrocławiu? Byłego polityka PiS chce tam Grzegorz Schetyna

Szef PO Grzegorz Schetyna zarekomenduje miejskim strukturom PO poparcie Kazimierza M. Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia. Zaprosił też Ujazdowskiego do "gabinetu cieni" Platformy. Ujazdowski powiedział, że nie zgłasza akcesu do PO, ale chce uczestniczyć w jej pracach programowych.

- Będę rekomendował wrocławskim strukturom PO, żeby poparły kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego na stanowisko prezydenta miasta Wrocławia - powiedział Schetyna na wtorkowej, wspólnej z Ujazdowskim, konferencji prasowej. Podkreślił, że chciałby, aby Ujazdowski był kandydatem PO oraz "środowisk obywatelskich i ruchów miejskich". Dodał, że do współpracy zostanie zaproszony też obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz "ci wszyscy, którzy wiedzą jak ważne to jest miasto".

Schetyna podkreślił, że z Ujazdowskim znają się i współpracują od wielu lat. - Dzisiaj uważamy, że tę współpracę trzeba jeszcze bardziej ukonkretnić - dodał szef PO. Poinformował, że zaprosił Ujazdowskiego do współpracy i uczestnictwa w "gabinecie cieni" Platformy.

Sam Ujazdowski - obecnie europoseł, który w styczniu ub.r. wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości - powiedział na konferencji, że chce swe wszystkie siły, kompetencje i doświadczenie poświęcić na rzecz dobra mieszkańców Wrocławia, miasta, któremu - jak podkreślił - służy od 21 lat m.in. jako parlamentarzysta i minister.

Ujazdowski powiedział też, że nie nastawia się na kontynuację pracy w Parlamencie Europejskim, tylko na "ciężką pracę w kraju". Oświadczył, że chce uczestniczyć w tworzeniu programu Platformy w takich dziedzinach, jak "kształtowanie rekonstrukcji rządów prawa" oraz rozwój samorządności, w których - jak mówił - ma "kompetencje publiczne i naukowe".

Podkreślił, że "nie ma intencji prowadzenia działalności w partii politycznej" i "nie zgłasza akcesu do członkostwa w PO", natomiast chce intensywnie uczestniczyć w pracach programowych najsilniejszej partii opozycyjnej w Polsce. Dodał, że "większej aktywności publicznej" oczekiwało od niego w ostatnich tygodniach "wielu wrocławian".

Ujazdowski przekazał też, że wspólnie z Platformą chciałby "inicjować kampanie publiczne na rzecz promocji prac samorządu i jego wewnętrznej demokratyzacji". W jego ocenie władze lokalne powinny być bardziej przejrzyste i demokratyczne. Według niego w przyszłości rozwój kraju i życie obywateli w coraz większym stopniu będzie "zależeć od miast". - Mamy prawo oczekiwać, że nie tylko obronimy, ale także rozwiniemy samorządność w Polsce - zaznaczył.

- Nie mogę nie reagować czy odnosić się z obojętnością wobec tego, że Polska jest rządzona przez władzę arogancką i niekompetentną, która naruszyła fundamenty demokracji konstytucyjnej obniżając standard ochrony praw człowieka, która sieje nieufność, centralizm blokujący rozwój samorządności i energię społeczną - mówił Ujazdowski.


Schetyna, dopytywany czy kandydatura Ujazdowskiego była konsultowana z Nowoczesną przypomniał, że na początku marca obie partie podpisały list intencyjny ws. wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw.

Dodał, że Nowoczesnej i PO udało się też porozumieć ws. wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy (będzie nim Rafał Trzaskowski z PO) oraz Szczecina (Sławomir Nitras - PO). - Pracujemy nad następnymi miejscami, gdzie będziemy mogli wystawić wspólne reprezentacje i popierać wspólnych kandydatów na prezydentów czy burmistrzów - zapewnił.

Lider PO dodał też, że "nie wyklucza także wspólnych komitetów wyborczych w wyborach do rad powiatów". Zastrzegł, że rozmowy na te tematy to "proces", który musi potrwać.

Ujazdowski wstąpił do PiS w 2002 r., kiedy to kierowane przez niego ugrupowanie Przymierze Prawicy połączyło się z tą partią. W latach 2002-2007 pełnił funkcję wiceprezesa PiS odpowiedzialnego za sprawy zagraniczne. Z członkostwa w PiS po raz pierwszy zrezygnował w grudniu 2007 r., kiedy wraz z Pawłem Zalewskim i Ludwikiem Dornem sprzeciwił się sposobowi kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Ujazdowski wrócił do PiS w 2010 r. po rozwiązaniu ugrupowania Polska Plus, w którego kierownictwie zasiadał.

Polityk ponownie wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości na początku stycznia 2017 r. Swą decyzję uzasadniał tym, że "strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów".

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. 


PAP
Fot: PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 4. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 5. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 6. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook