Jedynie prawda jest ciekawa


UE powinna się otworzyć na społeczeństwa Bałkanów Zachodnich

12.03.2018
czaputowcz12032018
UE powinna się otworzyć na społeczeństwa Bałkanów Zachodnich

- Od spotkania z szefem MSZ Macedonii Nikołą Dimitrowem rozpoczęła się w poniedziałek w Skopje wizyta Jacka Czaputowicza. UE powinna się otworzyć, dać wyraźny sygnał społeczeństwom krajów Bałkanów Zachodnich, że na nie czeka - powiedział szef MSZ przed wizytą.

Po południu polski minister spraw zagranicznych ma też zostać przyjęty przez premiera Macedonii Zorana Zaewa.

"Celem tej wizyty jest podkreślenie naszego poparcia dla (...) rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa na Bałkanach Zachodnich, wyraźny sygnał, że Polska jest z tymi państwami. Uważamy, że UE powinna się otworzyć, (...) dać wyraźny sygnał społeczeństwom w państwach Bałkanów Zachodnich, że oczekuje na nich" - mówił Czaputowicz dziennikarzom przed lądowaniem w stolicy Macedonii.

"To ważny sygnał w polskiej polityce zagranicznej, że jesteśmy zainteresowani nie tylko naszym najbliższym sąsiedztwem czy też kierunkiem wschodnim, ale także kierunkiem południowym" - podkreślił szef MSZ. Jak dodał, jest to również wyraz poparcia dla partnerów Polski, takich jak Bułgaria czy Węgry, dla których region Bałkanów Zachodnich ma priorytetowy charakter.

Czaputowicz zapowiedział, że wśród tematów jego poniedziałkowych rozmów z przedstawicielami władz Macedonii znajdzie się również m.in. współpraca polskiego przemysłu zbrojeniowego przy modernizacji macedońskich sił zbrojnych.

Przed południem ministrowie mają m.in. zainaugurować siódmą edycję Konferencji Skopijskiej, która stanowi kontynuację działań polskiego MSZ na rzecz wsparcia starań Macedonii o członkostwo w UE. Konferencji towarzyszyć ma dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli think tanków, w ramach której planowane jest wystąpienie szefa polskiej dyplomacji.

Jak mówił Czaputowicz, konferencja będzie okazją do dzielenia się z Macedończykami polskimi doświadczeniami z unijnego procesu akcesyjnego. "Jest to ważne działanie w kontekście deklaracji UE o rozpoczęciu rozmów z niektórymi z państw Bałkanów Zachodnich i przed szczytem Unia-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju" - zaznaczył minister.

Zapowiedział ponadto, że w przyszłym roku Polska zorganizuje konferencję w ramach tzw. procesu berlińskiego, którego celem jest przygotowanie państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE. "W tym roku zostaliśmy zaproszeni na konferencję do Londynu" - dodał szef dyplomacji.

Czaputowicz ma ponadto wziąć udział w ceremonii upamiętnienia 75. rocznicy deportacji macedońskich Żydów do obozu zagłady w Treblince.

Wczesnym popołudniem szefowie MSZ Polski i Macedonii wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Następnie Czaputowicz weźmie udział w śniadaniu wydanym przez swojego macedońskiego odpowiednika. Wizytę zwieńczą rozmowy polskiego ministra z szefem rządu Macedonii.

Wizyta Czaputowicza w Macedonii obywa się w kontekście rozmów na temat zmiany nazwy tego kraju, prowadzonych przez Skopje z rządem w Atenach. Pytany o polskie stanowisko w tej sprawie, szef MSZ zadeklarował, że Polska kibicuje temu procesowi. "Będziemy też rozmawiać z naszymi partnerami z UE, żeby osiągnąć kompromis, także będziemy zachęcać do tego stronę grecką" - zapowiedział.

"Chcę się dzisiaj dowiedzieć od pana ministra Dimitrowa, na jakim etapie są kwestie dotyczące przede wszystkim ustalenia nazwy państwa, co blokuje rozpoczęcie procesu negocjacji z UE i także z Sojuszem Północnoatlantyckim" - dodał minister.

W lutym premier Zaew zapowiedział, że jego kraj jest gotów dodać geograficzne określenie do swojej nazwy, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją, co zwiększy szanse Skopje na wstąpienie do UE i NATO. Szef macedońskiego rządu oświadczył, że może się zgodzić na dodanie do nazwy Macedonia przymiotnika np. "górna" czy "północna". Zaznaczył jednak, że nowe określenie kraju musi "szanować godność Macedończyków".

Na początku marca przeciwko ewentualnemu porozumieniu z Atenami protestowało w Skopje kilka tysięcy osób. Protesty Macedończyków odbyły się również m.in. w Waszyngtonie i Sydney, gdzie spalono grecką flagę oraz zdjęcie Zaewa.

Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Grecja toczy z władzami w Skopje spór o nazwę tego państwa. Na forum UE przeforsowała dla niego oficjalną nazwę "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski - FYROM). Zdaniem władz Grecji, używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje na rzecz wstąpienia do NATO i UE.

Ze Skopje Marceli Sommer (PAP)

autor: Marceli Sommer


Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook