Jedynie prawda jest ciekawa


UE powinna się otworzyć na społeczeństwa Bałkanów Zachodnich

12.03.2018
czaputowcz12032018
UE powinna się otworzyć na społeczeństwa Bałkanów Zachodnich

- Od spotkania z szefem MSZ Macedonii Nikołą Dimitrowem rozpoczęła się w poniedziałek w Skopje wizyta Jacka Czaputowicza. UE powinna się otworzyć, dać wyraźny sygnał społeczeństwom krajów Bałkanów Zachodnich, że na nie czeka - powiedział szef MSZ przed wizytą.

Po południu polski minister spraw zagranicznych ma też zostać przyjęty przez premiera Macedonii Zorana Zaewa.

"Celem tej wizyty jest podkreślenie naszego poparcia dla (...) rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa na Bałkanach Zachodnich, wyraźny sygnał, że Polska jest z tymi państwami. Uważamy, że UE powinna się otworzyć, (...) dać wyraźny sygnał społeczeństwom w państwach Bałkanów Zachodnich, że oczekuje na nich" - mówił Czaputowicz dziennikarzom przed lądowaniem w stolicy Macedonii.

"To ważny sygnał w polskiej polityce zagranicznej, że jesteśmy zainteresowani nie tylko naszym najbliższym sąsiedztwem czy też kierunkiem wschodnim, ale także kierunkiem południowym" - podkreślił szef MSZ. Jak dodał, jest to również wyraz poparcia dla partnerów Polski, takich jak Bułgaria czy Węgry, dla których region Bałkanów Zachodnich ma priorytetowy charakter.

Czaputowicz zapowiedział, że wśród tematów jego poniedziałkowych rozmów z przedstawicielami władz Macedonii znajdzie się również m.in. współpraca polskiego przemysłu zbrojeniowego przy modernizacji macedońskich sił zbrojnych.

Przed południem ministrowie mają m.in. zainaugurować siódmą edycję Konferencji Skopijskiej, która stanowi kontynuację działań polskiego MSZ na rzecz wsparcia starań Macedonii o członkostwo w UE. Konferencji towarzyszyć ma dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli think tanków, w ramach której planowane jest wystąpienie szefa polskiej dyplomacji.

Jak mówił Czaputowicz, konferencja będzie okazją do dzielenia się z Macedończykami polskimi doświadczeniami z unijnego procesu akcesyjnego. "Jest to ważne działanie w kontekście deklaracji UE o rozpoczęciu rozmów z niektórymi z państw Bałkanów Zachodnich i przed szczytem Unia-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju" - zaznaczył minister.

Zapowiedział ponadto, że w przyszłym roku Polska zorganizuje konferencję w ramach tzw. procesu berlińskiego, którego celem jest przygotowanie państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE. "W tym roku zostaliśmy zaproszeni na konferencję do Londynu" - dodał szef dyplomacji.

Czaputowicz ma ponadto wziąć udział w ceremonii upamiętnienia 75. rocznicy deportacji macedońskich Żydów do obozu zagłady w Treblince.

Wczesnym popołudniem szefowie MSZ Polski i Macedonii wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Następnie Czaputowicz weźmie udział w śniadaniu wydanym przez swojego macedońskiego odpowiednika. Wizytę zwieńczą rozmowy polskiego ministra z szefem rządu Macedonii.

Wizyta Czaputowicza w Macedonii obywa się w kontekście rozmów na temat zmiany nazwy tego kraju, prowadzonych przez Skopje z rządem w Atenach. Pytany o polskie stanowisko w tej sprawie, szef MSZ zadeklarował, że Polska kibicuje temu procesowi. "Będziemy też rozmawiać z naszymi partnerami z UE, żeby osiągnąć kompromis, także będziemy zachęcać do tego stronę grecką" - zapowiedział.

"Chcę się dzisiaj dowiedzieć od pana ministra Dimitrowa, na jakim etapie są kwestie dotyczące przede wszystkim ustalenia nazwy państwa, co blokuje rozpoczęcie procesu negocjacji z UE i także z Sojuszem Północnoatlantyckim" - dodał minister.

W lutym premier Zaew zapowiedział, że jego kraj jest gotów dodać geograficzne określenie do swojej nazwy, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją, co zwiększy szanse Skopje na wstąpienie do UE i NATO. Szef macedońskiego rządu oświadczył, że może się zgodzić na dodanie do nazwy Macedonia przymiotnika np. "górna" czy "północna". Zaznaczył jednak, że nowe określenie kraju musi "szanować godność Macedończyków".

Na początku marca przeciwko ewentualnemu porozumieniu z Atenami protestowało w Skopje kilka tysięcy osób. Protesty Macedończyków odbyły się również m.in. w Waszyngtonie i Sydney, gdzie spalono grecką flagę oraz zdjęcie Zaewa.

Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Grecja toczy z władzami w Skopje spór o nazwę tego państwa. Na forum UE przeforsowała dla niego oficjalną nazwę "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski - FYROM). Zdaniem władz Grecji, używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje na rzecz wstąpienia do NATO i UE.

Ze Skopje Marceli Sommer (PAP)

autor: Marceli Sommer


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook