Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Udostępniono Muzeum Historii Żydów Polskich

28.10.2014

Otwarto stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Z udziałem prezydentów Polski i Izraela, Bronisława Komorowskiego i Reuwena Riwlina odbyła się jednocześnie oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w centrum byłego getta warszawskiego.

- Muzeum Historii Żydów Polskich z pewnością przyczyni się do zmiany świadomości na temat długoletnich losów tej społeczności - powiedziała PAP kongresmanka Carolyn Maloney stojąca na czele delegacji Białego Domu, która przyjechała na otwarcie warszawskiego muzeum.

- To muzeum upamiętnia pozytywny wkład tysiąca lat polsko-żydowskiej historii - powiedziała PAP Maloney.

- Kiedy Żydzi byli wydalani z innych krajów, przyjeżdżali tu, do Polski, budowali tu swe życie, byli elementem tętniącej życiem kultury w Polsce. Były oczywiście i bolesne historie związane z drugą wojną światową. To (muzeum) opowiada jednak inną historię, pozytywny wkład żydowsko-polskiej społeczności. I uważam, że to muzeum stanowi również komunikat ze strony Polaków i polskiego rządu na temat ich zobowiązania dotyczącego przyszłej społeczności polskich Żydów i jej wspierania - dodała kongreswoman.

Spytana, czy młodzi amerykańscy Żydzi mają głównie świadomość Holokaustu, czy znają też losy Żydów, którzy przez wieki znajdowali schronienie w Polsce, Maloney powiedziała, że otwarte we wtorek na warszawskim Muranowie muzeum jest dla wszystkich nowym przesłaniem.

- Przedtem jedynym muzeum było tylko Auschwitz, które opowiadało bardzo tragiczny rozdział ludzkiego bestialstwa, prawdopodobnie najgorszy przykład okrucieństwa. A muzeum (Historii Żydów Polskich) to pozytywne przesłanie, pozytywny wkład we wzajemną współpracę, uznanie za współpracę w przeszłości i wizję przyszłości, jak możemy współpracować - podkreśliła.

Muzeum Historii Żydów Polskich to płaszczyzna spotkania kultur dwóch

narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem -powiedziała we wtorek minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości otwarcia muzeum.

- O wadze otwieranej właśnie instytucji, a zwłaszcza o znaczeniu jej wystawy głównej, mówiącej o dziejach współżycia polsko-żydowskiego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - powiedziała minister kultury.

Oceniła, że wraz z udostępnieniem ekspozycji otwiera się "nowa, najpełniejsza z dotychczasowych, panorama tysiąca lat stosunków polsko-żydowskich". Dodała, że radość jest tym większa, że muzeum powstało w "sercu dawnej dzielnicy północnej przypominającym nie tylko o tragicznej przeszłości, ale miejscu dziś żywym, otwartym na współczesne miasto".

Minister kultury powiedziała, że w zamysłach twórców Muzeum Historii Żydów Polskich to daleko więcej niż placówka muzealna.

- To płaszczyzna spotkania kultur, dwóch narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem.

Wyraziła nadzieję, że muzeum będzie miejscem kultury żywej, gościnnie otwartym dla przybyszy

- zarówno z sąsiedniej ulicy, jak i odległego świata.

PAP

[FOTO: PAP/Rafał Guz]

Słowa kluczowe:

Żydzi

,

historia Polski

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook