Jedynie prawda jest ciekawa

Udostępniono Muzeum Historii Żydów Polskich

28.10.2014

Otwarto stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Z udziałem prezydentów Polski i Izraela, Bronisława Komorowskiego i Reuwena Riwlina odbyła się jednocześnie oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w centrum byłego getta warszawskiego.

- Muzeum Historii Żydów Polskich z pewnością przyczyni się do zmiany świadomości na temat długoletnich losów tej społeczności - powiedziała PAP kongresmanka Carolyn Maloney stojąca na czele delegacji Białego Domu, która przyjechała na otwarcie warszawskiego muzeum.

- To muzeum upamiętnia pozytywny wkład tysiąca lat polsko-żydowskiej historii - powiedziała PAP Maloney.

- Kiedy Żydzi byli wydalani z innych krajów, przyjeżdżali tu, do Polski, budowali tu swe życie, byli elementem tętniącej życiem kultury w Polsce. Były oczywiście i bolesne historie związane z drugą wojną światową. To (muzeum) opowiada jednak inną historię, pozytywny wkład żydowsko-polskiej społeczności. I uważam, że to muzeum stanowi również komunikat ze strony Polaków i polskiego rządu na temat ich zobowiązania dotyczącego przyszłej społeczności polskich Żydów i jej wspierania - dodała kongreswoman.

Spytana, czy młodzi amerykańscy Żydzi mają głównie świadomość Holokaustu, czy znają też losy Żydów, którzy przez wieki znajdowali schronienie w Polsce, Maloney powiedziała, że otwarte we wtorek na warszawskim Muranowie muzeum jest dla wszystkich nowym przesłaniem.

- Przedtem jedynym muzeum było tylko Auschwitz, które opowiadało bardzo tragiczny rozdział ludzkiego bestialstwa, prawdopodobnie najgorszy przykład okrucieństwa. A muzeum (Historii Żydów Polskich) to pozytywne przesłanie, pozytywny wkład we wzajemną współpracę, uznanie za współpracę w przeszłości i wizję przyszłości, jak możemy współpracować - podkreśliła.

Muzeum Historii Żydów Polskich to płaszczyzna spotkania kultur dwóch

narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem -powiedziała we wtorek minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości otwarcia muzeum.

- O wadze otwieranej właśnie instytucji, a zwłaszcza o znaczeniu jej wystawy głównej, mówiącej o dziejach współżycia polsko-żydowskiego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - powiedziała minister kultury.

Oceniła, że wraz z udostępnieniem ekspozycji otwiera się "nowa, najpełniejsza z dotychczasowych, panorama tysiąca lat stosunków polsko-żydowskich". Dodała, że radość jest tym większa, że muzeum powstało w "sercu dawnej dzielnicy północnej przypominającym nie tylko o tragicznej przeszłości, ale miejscu dziś żywym, otwartym na współczesne miasto".

Minister kultury powiedziała, że w zamysłach twórców Muzeum Historii Żydów Polskich to daleko więcej niż placówka muzealna.

- To płaszczyzna spotkania kultur, dwóch narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem.

Wyraziła nadzieję, że muzeum będzie miejscem kultury żywej, gościnnie otwartym dla przybyszy

- zarówno z sąsiedniej ulicy, jak i odległego świata.

PAP

[FOTO: PAP/Rafał Guz]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook