Jedynie prawda jest ciekawa


Udostępniono Muzeum Historii Żydów Polskich

28.10.2014

Otwarto stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Z udziałem prezydentów Polski i Izraela, Bronisława Komorowskiego i Reuwena Riwlina odbyła się jednocześnie oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w centrum byłego getta warszawskiego.

- Muzeum Historii Żydów Polskich z pewnością przyczyni się do zmiany świadomości na temat długoletnich losów tej społeczności - powiedziała PAP kongresmanka Carolyn Maloney stojąca na czele delegacji Białego Domu, która przyjechała na otwarcie warszawskiego muzeum.

- To muzeum upamiętnia pozytywny wkład tysiąca lat polsko-żydowskiej historii - powiedziała PAP Maloney.

- Kiedy Żydzi byli wydalani z innych krajów, przyjeżdżali tu, do Polski, budowali tu swe życie, byli elementem tętniącej życiem kultury w Polsce. Były oczywiście i bolesne historie związane z drugą wojną światową. To (muzeum) opowiada jednak inną historię, pozytywny wkład żydowsko-polskiej społeczności. I uważam, że to muzeum stanowi również komunikat ze strony Polaków i polskiego rządu na temat ich zobowiązania dotyczącego przyszłej społeczności polskich Żydów i jej wspierania - dodała kongreswoman.

Spytana, czy młodzi amerykańscy Żydzi mają głównie świadomość Holokaustu, czy znają też losy Żydów, którzy przez wieki znajdowali schronienie w Polsce, Maloney powiedziała, że otwarte we wtorek na warszawskim Muranowie muzeum jest dla wszystkich nowym przesłaniem.

- Przedtem jedynym muzeum było tylko Auschwitz, które opowiadało bardzo tragiczny rozdział ludzkiego bestialstwa, prawdopodobnie najgorszy przykład okrucieństwa. A muzeum (Historii Żydów Polskich) to pozytywne przesłanie, pozytywny wkład we wzajemną współpracę, uznanie za współpracę w przeszłości i wizję przyszłości, jak możemy współpracować - podkreśliła.

Muzeum Historii Żydów Polskich to płaszczyzna spotkania kultur dwóch

narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem -powiedziała we wtorek minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości otwarcia muzeum.

- O wadze otwieranej właśnie instytucji, a zwłaszcza o znaczeniu jej wystawy głównej, mówiącej o dziejach współżycia polsko-żydowskiego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - powiedziała minister kultury.

Oceniła, że wraz z udostępnieniem ekspozycji otwiera się "nowa, najpełniejsza z dotychczasowych, panorama tysiąca lat stosunków polsko-żydowskich". Dodała, że radość jest tym większa, że muzeum powstało w "sercu dawnej dzielnicy północnej przypominającym nie tylko o tragicznej przeszłości, ale miejscu dziś żywym, otwartym na współczesne miasto".

Minister kultury powiedziała, że w zamysłach twórców Muzeum Historii Żydów Polskich to daleko więcej niż placówka muzealna.

- To płaszczyzna spotkania kultur, dwóch narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem.

Wyraziła nadzieję, że muzeum będzie miejscem kultury żywej, gościnnie otwartym dla przybyszy

- zarówno z sąsiedniej ulicy, jak i odległego świata.

PAP

[FOTO: PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook