Jedynie prawda jest ciekawa


Udostępniono Muzeum Historii Żydów Polskich

28.10.2014

Otwarto stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Z udziałem prezydentów Polski i Izraela, Bronisława Komorowskiego i Reuwena Riwlina odbyła się jednocześnie oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w centrum byłego getta warszawskiego.

- Muzeum Historii Żydów Polskich z pewnością przyczyni się do zmiany świadomości na temat długoletnich losów tej społeczności - powiedziała PAP kongresmanka Carolyn Maloney stojąca na czele delegacji Białego Domu, która przyjechała na otwarcie warszawskiego muzeum.

- To muzeum upamiętnia pozytywny wkład tysiąca lat polsko-żydowskiej historii - powiedziała PAP Maloney.

- Kiedy Żydzi byli wydalani z innych krajów, przyjeżdżali tu, do Polski, budowali tu swe życie, byli elementem tętniącej życiem kultury w Polsce. Były oczywiście i bolesne historie związane z drugą wojną światową. To (muzeum) opowiada jednak inną historię, pozytywny wkład żydowsko-polskiej społeczności. I uważam, że to muzeum stanowi również komunikat ze strony Polaków i polskiego rządu na temat ich zobowiązania dotyczącego przyszłej społeczności polskich Żydów i jej wspierania - dodała kongreswoman.

Spytana, czy młodzi amerykańscy Żydzi mają głównie świadomość Holokaustu, czy znają też losy Żydów, którzy przez wieki znajdowali schronienie w Polsce, Maloney powiedziała, że otwarte we wtorek na warszawskim Muranowie muzeum jest dla wszystkich nowym przesłaniem.

- Przedtem jedynym muzeum było tylko Auschwitz, które opowiadało bardzo tragiczny rozdział ludzkiego bestialstwa, prawdopodobnie najgorszy przykład okrucieństwa. A muzeum (Historii Żydów Polskich) to pozytywne przesłanie, pozytywny wkład we wzajemną współpracę, uznanie za współpracę w przeszłości i wizję przyszłości, jak możemy współpracować - podkreśliła.

Muzeum Historii Żydów Polskich to płaszczyzna spotkania kultur dwóch

narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem -powiedziała we wtorek minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości otwarcia muzeum.

- O wadze otwieranej właśnie instytucji, a zwłaszcza o znaczeniu jej wystawy głównej, mówiącej o dziejach współżycia polsko-żydowskiego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - powiedziała minister kultury.

Oceniła, że wraz z udostępnieniem ekspozycji otwiera się "nowa, najpełniejsza z dotychczasowych, panorama tysiąca lat stosunków polsko-żydowskich". Dodała, że radość jest tym większa, że muzeum powstało w "sercu dawnej dzielnicy północnej przypominającym nie tylko o tragicznej przeszłości, ale miejscu dziś żywym, otwartym na współczesne miasto".

Minister kultury powiedziała, że w zamysłach twórców Muzeum Historii Żydów Polskich to daleko więcej niż placówka muzealna.

- To płaszczyzna spotkania kultur, dwóch narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem.

Wyraziła nadzieję, że muzeum będzie miejscem kultury żywej, gościnnie otwartym dla przybyszy

- zarówno z sąsiedniej ulicy, jak i odległego świata.

PAP

[FOTO: PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 4. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 5. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook