Jedynie prawda jest ciekawa


Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

30.03.2017

Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

- Ponad 200 kg haszyszu i 15,5 tony tytoniu oraz fabryki produkujące papierosy w Polsce i Hiszpanii zabezpieczyły polskie i hiszpańskie służby w wyniku międzynarodowej akcji koordynowanej przez Europol - poinformował w czwartek komendant CBŚP insp. Kamil Bracha.

Szczegóły rozbicia działającej w kilku europejskich krajach grupy przestępczej ujawniono na konferencji prasowej w Warszawie z udziałem m.in. szefa ds. przestępczości zorganizowanej Europolu Zoltana Nagy.

Jak powiedział szef CBŚP głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej. Policjanci ustalili, że z Hiszpanii do Polski zmierza ciężarówka z pomidorami, w której ukryty ma być haszysz. TIR został zatrzymany po wjeździe do Polski. W jego naczepie znaleziono 200 paczek z haszyszem o wadze 216 kg. Czarnorynkową wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na ponad 3,2 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się także produkcją papierosów. Jedna z fabryk została zlikwidowana w Polsce, druga w Hiszpanii. Podczas tych akcji zabezpieczono w sumie 15,5 tony tytoniu.

Policjanci CBŚP, współpracując z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, zatrzymali w powiecie żuromińskim cztery osoby - obywateli Grecji, Bułgarii, Ukrainy i Polski. W pomieszczeniach magazynowo-mieszkalnych funkcjonariusze odkryli funkcjonującą nielegalną fabrykę papierosów z kompletną linią do produkcji i pakowania papierosów.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 12 ton tytoniu. Jak ustalono, z tej ilości towaru można wyprodukować ponad 14 mln sztuk papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnych wyrobów naraziło na straty Skarb Państwa na kilkanaście mln zł. Funkcjonariusze ustalili też, że fabryka działała od końca 2016 r., a jej członkowie wyprodukowali ponad 6,5 mln sztuk papierosów, które trafiły do Europy Zachodniej, przemycane w transportach z owocami - poinformowano.

Dzięki informacjom przekazanym przez gdańskie CBŚP, hiszpańscy policjanci dotarli do fabryki papierosów w miejscowości Elche na południowym wschodzie Hiszpanii. Funkcjonariusze ujawnili 3,5 tony tytoniu i pełną linię do produkcji papierosów.

Policjanci ustalili również, że członkowie grupy działają w Wielkiej Brytanii. W związku z tym nawiązali ścisłą współpracę z brytyjską służbą HMRC (urząd skarbowo-podatkowy).

W wyniku operacji zatrzymano w sumie 12 osób - pięć w Hiszpanii i siedem w Polsce. Jak poinformowała Teresa Rutkowska-Szmydyńska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przedstawiono im zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu znacznej ilości narkotyków.

Podejrzani mężczyźni - w wieku od 23 do 50 lat - usłyszeli również zarzuty dokonania przestępstw karno-skarbowych polegających na m.in. przewiezieniu z Bułgarii do Polski suszu tytoniowego bez uiszczenia należności celno-skarbowych, a także na uczestniczeniu w nielegalnym wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

"Tylko jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Dwóch podejrzanych odmówiło składania wyjaśnień, pozostali złożyli wyjaśnienia" - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz.

Decyzją sądu wszyscy zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 15 lat więzienia.

Jak powiedział szef ds. przestępczości zorganizowanej Europolu Zoltan Nagy zwalczanie przestępczości akcyzowej jest jednym z priorytetów Europolu. Tylko w 2016 r. wspierał on 45 spraw dotyczących nielegalnych fabryk papierosów na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. "Według różnych analiz na terenie UE wypalanych jest około 53 mld papierosów rocznie, które pochodzą z nielegalnej produkcji. Daje to sumę ponad 11 mld euro niezapłaconych podatków" - powiedział.

Nagy podkreślił, że także przemyt narkotyków jest w tej chwili jednym z największych zagrożeń na terenie Europy. "Każdego roku dochody z nielegalnej produkcji i dystrybucji narkotyków na terenie Unii Europejskiej sięgają 24 mld euro" - powiedział przedstawiciel Europolu.

Tylko w 2016 r. CBŚP zlikwidowało 26 fabryk papierosów i 46 wytwórni krajanki tytoniowej. Zatrzymano w sumie 540 osób trudniących się tym procederem.

[fot. cbsp.policja.pl]

Grzegorz Dyjak (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook