Jedynie prawda jest ciekawa

Udane wakacje z Caritas

26.08.2013

Dobiega końca „Wakacyjna akcja Caritas”. Dzięki niej kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce skorzystało z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach.

W Wakacyjną Akcję Caritas włączyły się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce organizując wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Na kolonie wyjechały dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

- Dziś mamy w Polsce około milion trzystu tysięcy dzieci żyjących w biedzie. Przykre i bolesne jest to, kiedym cierpią najsłabsi. Zadaniem całego społeczeństwa jest aby w jakiś sposób zapobiegać tej biedzie. Chcemy dać dzieciom szansę na realizację ich marzeń, na odkrycie „niezdobytych lądów”  – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Diecezjalne Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi (ponad 5 tys. miejsc). Na potrzeby akcji wypożyczanych jest blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna akcja Caritas jest finansowana między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wakacyjna akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Dzieci i młodzież szkolna korzystają z wyjazdów nad morze, na Mazury i w góry. Mają okazję poznać piękno kraju, odpocząć i rozwinąć umiejętności społeczne.

Turnus wakacyjny trwa najczęściej dwa tygodnie, zorganizowany jest w ośrodkach posiadających uprawnienia do realizacji takich form wypoczynku. O bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzieci i młodzieży dba karda pedagogiczna oraz zespół odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy. Aby wysłać dziecko na kolonie z Caritas, wystarczy zgłosić się do swojej parafii lub diecezjalnej Caritas.

kop/ Caritas
[Fot. Caritas]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook