Jedynie prawda jest ciekawa


Uczelnie sprzedają długi studentów firmom windykacyjnym

21.08.2013

Studenci, którzy zrezygnowali z nauki na uczelni mogą mieć problem. Po tym, jak Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że czesne przedawnia się dopiero po 10 latach, uczelnie wyższe zaczęły windykować od studentów zaległe opłaty.

Po ostatnim wyroku sądu okazało się, że umowy zawierane pomiędzy uczelniami, a studentami są konstruowane tak, aby chronić interesy uczelni – a nie studentów.

„Podpisałem umowę, gdy rozpoczynałem studia. Trudno wymagać od osoby zaraz po maturze, aby znała się na kruczkach prawnych, zgodziłem się więc bez wahania na zawarte w niej zapisy, licząc, że uczelnie postępując etycznie - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Karol Nowak, były student Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Teraz firma windykacyjna domaga się do niego kilkukrotnie większej kwoty niż wynosiło pierwotne zobowiązanie. Przez kruczki prawne umieszczone w umowach podpisywanych przez studentów mają oni trudności z udowodnieniem, że żądania wierzycieli są bezpodstawne. Wyjaśnienie sprawy utrudnia im także wyrok słupskiego Sądu Okręgowego – po raz pierwszy zastosowano tutaj praktykę według której uczelnie przez 10 lat mają prawo windykować zaległe należności. Stosuje się tutaj ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym. Tymczasem w takich przypadkach wcześniej bazowano na kodeksie cywilnym i przepisach o umowie-zleceniu.

„Wyrok ten jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ jest niezgodny z całą dotychczasową linią orzeczniczą” - twierdzi Adam Szot, rzecznik praw studenta.

Student Karol Nowak mówi, że gdy firma windykacyjna po raz pierwszy zgłosiła się po należności zwrócił się z prośbą o radę do miejskiego rzecznika konsumenta. „Zapewnił mnie, że wystarczy, iż powołam się na zapis o przedawnieniu roszczeń, które mijają po dwóch latach. Poskutkowało. Ale do czasu. Teraz firma oczekuje zwrotu czesnego i odsetek.”

Rzecznik praw studenta zapewnia, że będą apelowali do RPO o wystąpienie z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

Niektóre opłaty zostały naliczone przez uczelnie na podstawie elementów umowy zawartej pomiędzy studentem, a uczelnią, które nie były zgodne z prawem – szkoła naliczała np. czesne za semestr w czasie którego uczeń już nie uczęszczał na zajęcia bądź opłatę za rezygnację ze studiów. 

„Jeżeli umowa, którą już podpisaliśmy, zawiera niedozwolone postanowienia, takie klauzule nie wiążą nas z mocy prawa” - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zajrzyj na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Dziennik Gazeta Prawna"

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

 2. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 3. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 7. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 8. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook