Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczelnie sprzedają długi studentów firmom windykacyjnym

21.08.2013

Studenci, którzy zrezygnowali z nauki na uczelni mogą mieć problem. Po tym, jak Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że czesne przedawnia się dopiero po 10 latach, uczelnie wyższe zaczęły windykować od studentów zaległe opłaty.

Po ostatnim wyroku sądu okazało się, że umowy zawierane pomiędzy uczelniami, a studentami są konstruowane tak, aby chronić interesy uczelni – a nie studentów.

„Podpisałem umowę, gdy rozpoczynałem studia. Trudno wymagać od osoby zaraz po maturze, aby znała się na kruczkach prawnych, zgodziłem się więc bez wahania na zawarte w niej zapisy, licząc, że uczelnie postępując etycznie - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Karol Nowak, były student Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Teraz firma windykacyjna domaga się do niego kilkukrotnie większej kwoty niż wynosiło pierwotne zobowiązanie. Przez kruczki prawne umieszczone w umowach podpisywanych przez studentów mają oni trudności z udowodnieniem, że żądania wierzycieli są bezpodstawne. Wyjaśnienie sprawy utrudnia im także wyrok słupskiego Sądu Okręgowego – po raz pierwszy zastosowano tutaj praktykę według której uczelnie przez 10 lat mają prawo windykować zaległe należności. Stosuje się tutaj ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym. Tymczasem w takich przypadkach wcześniej bazowano na kodeksie cywilnym i przepisach o umowie-zleceniu.

„Wyrok ten jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ jest niezgodny z całą dotychczasową linią orzeczniczą” - twierdzi Adam Szot, rzecznik praw studenta.

Student Karol Nowak mówi, że gdy firma windykacyjna po raz pierwszy zgłosiła się po należności zwrócił się z prośbą o radę do miejskiego rzecznika konsumenta. „Zapewnił mnie, że wystarczy, iż powołam się na zapis o przedawnieniu roszczeń, które mijają po dwóch latach. Poskutkowało. Ale do czasu. Teraz firma oczekuje zwrotu czesnego i odsetek.”

Rzecznik praw studenta zapewnia, że będą apelowali do RPO o wystąpienie z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

Niektóre opłaty zostały naliczone przez uczelnie na podstawie elementów umowy zawartej pomiędzy studentem, a uczelnią, które nie były zgodne z prawem – szkoła naliczała np. czesne za semestr w czasie którego uczeń już nie uczęszczał na zajęcia bądź opłatę za rezygnację ze studiów. 

„Jeżeli umowa, którą już podpisaliśmy, zawiera niedozwolone postanowienia, takie klauzule nie wiążą nas z mocy prawa” - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zajrzyj na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Dziennik Gazeta Prawna"

[fot. sxc.hu]


Słowa kluczowe:

uczelnia

,

umowa

,

studenci

,

prawo

,

sąd

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook