Jedynie prawda jest ciekawa


Uczelnie sprzedają długi studentów firmom windykacyjnym

21.08.2013

Studenci, którzy zrezygnowali z nauki na uczelni mogą mieć problem. Po tym, jak Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że czesne przedawnia się dopiero po 10 latach, uczelnie wyższe zaczęły windykować od studentów zaległe opłaty.

Po ostatnim wyroku sądu okazało się, że umowy zawierane pomiędzy uczelniami, a studentami są konstruowane tak, aby chronić interesy uczelni – a nie studentów.

„Podpisałem umowę, gdy rozpoczynałem studia. Trudno wymagać od osoby zaraz po maturze, aby znała się na kruczkach prawnych, zgodziłem się więc bez wahania na zawarte w niej zapisy, licząc, że uczelnie postępując etycznie - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Karol Nowak, były student Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Teraz firma windykacyjna domaga się do niego kilkukrotnie większej kwoty niż wynosiło pierwotne zobowiązanie. Przez kruczki prawne umieszczone w umowach podpisywanych przez studentów mają oni trudności z udowodnieniem, że żądania wierzycieli są bezpodstawne. Wyjaśnienie sprawy utrudnia im także wyrok słupskiego Sądu Okręgowego – po raz pierwszy zastosowano tutaj praktykę według której uczelnie przez 10 lat mają prawo windykować zaległe należności. Stosuje się tutaj ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym. Tymczasem w takich przypadkach wcześniej bazowano na kodeksie cywilnym i przepisach o umowie-zleceniu.

„Wyrok ten jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ jest niezgodny z całą dotychczasową linią orzeczniczą” - twierdzi Adam Szot, rzecznik praw studenta.

Student Karol Nowak mówi, że gdy firma windykacyjna po raz pierwszy zgłosiła się po należności zwrócił się z prośbą o radę do miejskiego rzecznika konsumenta. „Zapewnił mnie, że wystarczy, iż powołam się na zapis o przedawnieniu roszczeń, które mijają po dwóch latach. Poskutkowało. Ale do czasu. Teraz firma oczekuje zwrotu czesnego i odsetek.”

Rzecznik praw studenta zapewnia, że będą apelowali do RPO o wystąpienie z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

Niektóre opłaty zostały naliczone przez uczelnie na podstawie elementów umowy zawartej pomiędzy studentem, a uczelnią, które nie były zgodne z prawem – szkoła naliczała np. czesne za semestr w czasie którego uczeń już nie uczęszczał na zajęcia bądź opłatę za rezygnację ze studiów. 

„Jeżeli umowa, którą już podpisaliśmy, zawiera niedozwolone postanowienia, takie klauzule nie wiążą nas z mocy prawa” - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zajrzyj na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Dziennik Gazeta Prawna"

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 2. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 3. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 4. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 5. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 6. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 7. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 8. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook