Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczelnie przyjmują coraz słabszych

26.10.2012

Sposób dotowania ze strony ministerstwa nauki oraz coraz dotkliwszy niż demograficzny - to głównie z tych dwóch powodów na uczelnie wyższe przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Niektórzy z nich ledwo zdali maturę.

Problem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze powołują się na raport Ministerstwa Nauki, z którego wynika, że studenci, którzy przyjmowani są przez uczelnie wyższe są coraz słabsi. Mimo coraz gorszych kwalifikacji i coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego, liczba studentów w ciągu ostatnich pięciu latach wzrosła o 73 tysiące. Na niektórych uczelniach studentów jest nawet dwa razy więcej niż kilka lat temu.

Dlaczego tak się dzieje? Powody są dwa - oprócz wcześniej wspomnianego niżu demograficznego, problemem jest sposób dotowania uczelni ze strony ministerstwa. Resort przyznaje bowiem pieniądze ze względu na liczbę studentów, a nie jakość kształcenia. I właśnie to jako główną przyczynę problemu wskazują przedstawiciele uczelni. 

Efekty są jednak coraz mocniej odczuwalne, bowiem na studia przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Przyznają to przedstawiciele uczelni. Cytowany przez "DGP" Marcin Miga, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego mówi: "Na kierunkach deficytowych zdarza się, że przyjęci kandydaci uzyskują liczbę punktów niewiele przewyższającą próg zdania matury". Do problemu przyznaje się także minister Barbara Kudrycka. 

Problemy z niezadowalającą wiedzą studentów uczelnie próbują rozwiązać na różny sposób - niektórzy bagatelizują problem, stawiając na ilość, nie jakość, inni - apelują o zorganizowanie na niektórych kierunkach tzw. zerowego roku, w czasie którego studenci nadrabialiby zaległości, tak, by później bez problemu studiować.

Więcej w tej sprawie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

ll, DGP

[Fot. student.wm.pl]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook