Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczelnie przyjmują coraz słabszych

26.10.2012

Sposób dotowania ze strony ministerstwa nauki oraz coraz dotkliwszy niż demograficzny - to głównie z tych dwóch powodów na uczelnie wyższe przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Niektórzy z nich ledwo zdali maturę.

Problem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze powołują się na raport Ministerstwa Nauki, z którego wynika, że studenci, którzy przyjmowani są przez uczelnie wyższe są coraz słabsi. Mimo coraz gorszych kwalifikacji i coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego, liczba studentów w ciągu ostatnich pięciu latach wzrosła o 73 tysiące. Na niektórych uczelniach studentów jest nawet dwa razy więcej niż kilka lat temu.

Dlaczego tak się dzieje? Powody są dwa - oprócz wcześniej wspomnianego niżu demograficznego, problemem jest sposób dotowania uczelni ze strony ministerstwa. Resort przyznaje bowiem pieniądze ze względu na liczbę studentów, a nie jakość kształcenia. I właśnie to jako główną przyczynę problemu wskazują przedstawiciele uczelni. 

Efekty są jednak coraz mocniej odczuwalne, bowiem na studia przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Przyznają to przedstawiciele uczelni. Cytowany przez "DGP" Marcin Miga, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego mówi: "Na kierunkach deficytowych zdarza się, że przyjęci kandydaci uzyskują liczbę punktów niewiele przewyższającą próg zdania matury". Do problemu przyznaje się także minister Barbara Kudrycka. 

Problemy z niezadowalającą wiedzą studentów uczelnie próbują rozwiązać na różny sposób - niektórzy bagatelizują problem, stawiając na ilość, nie jakość, inni - apelują o zorganizowanie na niektórych kierunkach tzw. zerowego roku, w czasie którego studenci nadrabialiby zaległości, tak, by później bez problemu studiować.

Więcej w tej sprawie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

ll, DGP

[Fot. student.wm.pl]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook