Jedynie prawda jest ciekawa


Uczelnie przyjmują coraz słabszych

26.10.2012

Sposób dotowania ze strony ministerstwa nauki oraz coraz dotkliwszy niż demograficzny - to głównie z tych dwóch powodów na uczelnie wyższe przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Niektórzy z nich ledwo zdali maturę.

Problem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze powołują się na raport Ministerstwa Nauki, z którego wynika, że studenci, którzy przyjmowani są przez uczelnie wyższe są coraz słabsi. Mimo coraz gorszych kwalifikacji i coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego, liczba studentów w ciągu ostatnich pięciu latach wzrosła o 73 tysiące. Na niektórych uczelniach studentów jest nawet dwa razy więcej niż kilka lat temu.

Dlaczego tak się dzieje? Powody są dwa - oprócz wcześniej wspomnianego niżu demograficznego, problemem jest sposób dotowania uczelni ze strony ministerstwa. Resort przyznaje bowiem pieniądze ze względu na liczbę studentów, a nie jakość kształcenia. I właśnie to jako główną przyczynę problemu wskazują przedstawiciele uczelni. 

Efekty są jednak coraz mocniej odczuwalne, bowiem na studia przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Przyznają to przedstawiciele uczelni. Cytowany przez "DGP" Marcin Miga, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego mówi: "Na kierunkach deficytowych zdarza się, że przyjęci kandydaci uzyskują liczbę punktów niewiele przewyższającą próg zdania matury". Do problemu przyznaje się także minister Barbara Kudrycka. 

Problemy z niezadowalającą wiedzą studentów uczelnie próbują rozwiązać na różny sposób - niektórzy bagatelizują problem, stawiając na ilość, nie jakość, inni - apelują o zorganizowanie na niektórych kierunkach tzw. zerowego roku, w czasie którego studenci nadrabialiby zaległości, tak, by później bez problemu studiować.

Więcej w tej sprawie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

ll, DGP

[Fot. student.wm.pl]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook