Jedynie prawda jest ciekawa


Uczczono ofiary Holokaustu przed Pomnikiem Bohaterów Getta

27.01.2013

Modlitwą ekumeniczną i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta stolica uczciła, w VIII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, 6 milionów żydowskich ofiar Zagłady. Blisko 3 miliony zamordowanych przez nazistów Żydów było obywatelami Polski.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasady Niemiec i USA, organizacji społecznych i wyznaniowych. Obecni byli także żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych, harcerze i młodzież szkolna.

"Musimy stale powtarzać, że w XX wieku nie było bardziej dramatycznego wydarzenia jak Holokaust, że historia ludzkości po Holokauście jest zupełnie inną historią. Ciągle musimy wracać do analizy, starać się zrozumieć, jak to mogło się wydarzyć, jak było możliwe zło w czystej postaci. Bo czy zamiar wymordowania całego narodu wybranego nie jest złem absolutnym? Zbrodnia Holokaustu nie może się już nigdy wydarzyć, dlatego wołamy +ziemio, nie zakrywaj ich krwi+; od nas, żyjących, zależy, czy tak się stanie" - mówił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, Henryk Wujec.

Zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński powiedział, że bardzo trudno wyrazić słowami ogrom zbrodni, jakiej podczas II wojny światowej naziści dokonali na milionach Żydów. "Moja wyobraźnia źle sobie radzi z wielkimi liczbami/ Ciągle ją jeszcze wzrusza poszczególność/ Fruwa w ciemnościach jak światło latarki/ Wyjawia tylko pierwsze z brzegu twarze/ Tymczasem reszta w prześlepienie idzie/ W niepomyślenie, w nieodżałowanie" - cytował wiersz "Wielka Liczba" Wisławy Szymborskiej.

Radca ds. politycznych w Ambasadzie Izraela Nadav Eshcar nawiązał do wydarzenia sprzed 68 lat, kiedy to wyzwolony został hitlerowski obóz Auschwitz-Birkenau. "Ocaleni więźniowie byli świadkami najbardziej szokującego bestialstwa w historii ludzkości" - zaznaczył.

Jak mówił, obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście to jednak nie tylko uczczenie zamordowanych Żydów, ale również pamięć o wspaniałych i szlachetnych ludziach - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "Pomimo zagrożeń czyhających na ich rodziny, nie odmówili oni pomocy prześladowanym. Dzięki ich poświęceniu tysiące Żydów przeżyło wojnę. Jedna trzecia Sprawiedliwych, czyli ponad 6 tys. osób, to córki i synowie Polski. W strasznych czasach nie tylko ratowali życie innych ludzi, ale też ratowali ludzką godność" - podkreślił Eshcar.

Do bohaterstwa osób, które w czasie wojny ratowały Żydów przed Zagładą nawiązał także Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon, którego list z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście odczytano w czasie uroczystości. Jak napisał, choć akty ludobójstwa na Żydach pokazują, jak głęboko  zło może zakorzenić się w człowieku, w dramatycznych sytuacjach możliwe jest okazywanie także dobrej strony człowieczeństwa. Ki-Moon wyjaśnił, że ONZ prowadzi program "Holokaust i Narody Zjednoczone", w ramach którego przygotowany jest zestaw edukacyjny przedstawiający sylwetki ludzi, którzy ratowali życie Żydom. "Niech ci, którzy wykazali się odwagą i zatroszczyli się o innych, staną się dla nas inspiracją" - zaapelował sekretarz ONZ.

Po odmówieniu modlitwy ekumenicznej w imieniu ofiar Holokaustu przez duchownych różnych wyznań i religii, złożono kwiaty pod monumentem upamiętniającym żydowskie powstanie w getcie warszawskim.

Niedzielne uroczystości zorganizowała Fundacja Shalom i Miasto Stołeczne Warszawa.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia w 1945 r. przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Liczbę Żydów zamordowanych przez niemieckich nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

PAP/mall
[fot. PAP/R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook