Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczczono ofiary Holokaustu przed Pomnikiem Bohaterów Getta

27.01.2013

Modlitwą ekumeniczną i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta stolica uczciła, w VIII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, 6 milionów żydowskich ofiar Zagłady. Blisko 3 miliony zamordowanych przez nazistów Żydów było obywatelami Polski.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasady Niemiec i USA, organizacji społecznych i wyznaniowych. Obecni byli także żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych, harcerze i młodzież szkolna.

"Musimy stale powtarzać, że w XX wieku nie było bardziej dramatycznego wydarzenia jak Holokaust, że historia ludzkości po Holokauście jest zupełnie inną historią. Ciągle musimy wracać do analizy, starać się zrozumieć, jak to mogło się wydarzyć, jak było możliwe zło w czystej postaci. Bo czy zamiar wymordowania całego narodu wybranego nie jest złem absolutnym? Zbrodnia Holokaustu nie może się już nigdy wydarzyć, dlatego wołamy +ziemio, nie zakrywaj ich krwi+; od nas, żyjących, zależy, czy tak się stanie" - mówił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, Henryk Wujec.

Zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński powiedział, że bardzo trudno wyrazić słowami ogrom zbrodni, jakiej podczas II wojny światowej naziści dokonali na milionach Żydów. "Moja wyobraźnia źle sobie radzi z wielkimi liczbami/ Ciągle ją jeszcze wzrusza poszczególność/ Fruwa w ciemnościach jak światło latarki/ Wyjawia tylko pierwsze z brzegu twarze/ Tymczasem reszta w prześlepienie idzie/ W niepomyślenie, w nieodżałowanie" - cytował wiersz "Wielka Liczba" Wisławy Szymborskiej.

Radca ds. politycznych w Ambasadzie Izraela Nadav Eshcar nawiązał do wydarzenia sprzed 68 lat, kiedy to wyzwolony został hitlerowski obóz Auschwitz-Birkenau. "Ocaleni więźniowie byli świadkami najbardziej szokującego bestialstwa w historii ludzkości" - zaznaczył.

Jak mówił, obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście to jednak nie tylko uczczenie zamordowanych Żydów, ale również pamięć o wspaniałych i szlachetnych ludziach - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "Pomimo zagrożeń czyhających na ich rodziny, nie odmówili oni pomocy prześladowanym. Dzięki ich poświęceniu tysiące Żydów przeżyło wojnę. Jedna trzecia Sprawiedliwych, czyli ponad 6 tys. osób, to córki i synowie Polski. W strasznych czasach nie tylko ratowali życie innych ludzi, ale też ratowali ludzką godność" - podkreślił Eshcar.

Do bohaterstwa osób, które w czasie wojny ratowały Żydów przed Zagładą nawiązał także Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon, którego list z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście odczytano w czasie uroczystości. Jak napisał, choć akty ludobójstwa na Żydach pokazują, jak głęboko  zło może zakorzenić się w człowieku, w dramatycznych sytuacjach możliwe jest okazywanie także dobrej strony człowieczeństwa. Ki-Moon wyjaśnił, że ONZ prowadzi program "Holokaust i Narody Zjednoczone", w ramach którego przygotowany jest zestaw edukacyjny przedstawiający sylwetki ludzi, którzy ratowali życie Żydom. "Niech ci, którzy wykazali się odwagą i zatroszczyli się o innych, staną się dla nas inspiracją" - zaapelował sekretarz ONZ.

Po odmówieniu modlitwy ekumenicznej w imieniu ofiar Holokaustu przez duchownych różnych wyznań i religii, złożono kwiaty pod monumentem upamiętniającym żydowskie powstanie w getcie warszawskim.

Niedzielne uroczystości zorganizowała Fundacja Shalom i Miasto Stołeczne Warszawa.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia w 1945 r. przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Liczbę Żydów zamordowanych przez niemieckich nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

PAP/mall
[fot. PAP/R.Pietruszka]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook