Jedynie prawda jest ciekawa


Uczcili pamięć poległych robotników

17.12.2011

Tam 41 lat temu padły pierwsze strzały. Dworzec kolejki w Gdyni Stoczni stał się miejscem tragedii, od kul milicji i wojska zginęli robotnicy. W sobotę, 17 grudnia w Gdyni uczczono pamięć ofiar Grudnia ‘70. Wczesnym rankiem kilkaset osób wysłuchało apelu poległych, złożono też wieńce i kwiaty. Hołd robotnikom oddał także Mirosław Dembiński, wiceprezes Kasy Stefczyka.

Bohaterowie walk o niepodległą ojczyznę, mieszkańcy. W 41. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku, aby złożyć hołd i uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani za to, że upomnieli się o swoje prawa i bronili ludzkiej godności. Wzywam ludzi pracy z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina, którzy w grudniu 1970 roku, wystąpili domagając się wolności. Was wołam, robotnicy z Wybrzeża, którzy walczyliście w obronie praw człowieka. Stańcie do apelu – usłyszeli uczestnicy uroczystości podczas apelu poległych.

Następnie Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź poprowadził modlitwę w intencji pomordowanych stoczniowców i portowców, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali trzy salwy honorowe za ofiary „nieosądzonej zbrodni”.

To kolejna rocznica bestialskiego mordu na niewinnych ludziach – mówił Dariusz Adamski, szef Solidarności w Stoczni Gdynia. Nam nie zależy na zemście, ale na potwierdzeniu prawdy historycznej. Politycy są zajęci sobą, to nie jest najważniejsze. Gdzie sprawy człowieka któremu odbiera się coraz więcej praw? Tu pod pomnikiem chcemy upomnieć się o wolność. Działacz Solidarności zaznaczał też, że skoro Polskie władze do tej pory nie rozliczyły się z przeszłością, to już po sprawiedliwość nie sięgną.

Tuż po przemówieniu, goście licznie złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin „Ofiar Grudnia 1970”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i rada miejska, reprezentanci solidarnościowych zrzeszeń oraz zarząd Kasy Stefczyka.

 

[fot. Sonia Samulska]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook