Jedynie prawda jest ciekawa


Uczcili pamięć poległych robotników

17.12.2011

Tam 41 lat temu padły pierwsze strzały. Dworzec kolejki w Gdyni Stoczni stał się miejscem tragedii, od kul milicji i wojska zginęli robotnicy. W sobotę, 17 grudnia w Gdyni uczczono pamięć ofiar Grudnia ‘70. Wczesnym rankiem kilkaset osób wysłuchało apelu poległych, złożono też wieńce i kwiaty. Hołd robotnikom oddał także Mirosław Dembiński, wiceprezes Kasy Stefczyka.

Bohaterowie walk o niepodległą ojczyznę, mieszkańcy. W 41. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku, aby złożyć hołd i uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani za to, że upomnieli się o swoje prawa i bronili ludzkiej godności. Wzywam ludzi pracy z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina, którzy w grudniu 1970 roku, wystąpili domagając się wolności. Was wołam, robotnicy z Wybrzeża, którzy walczyliście w obronie praw człowieka. Stańcie do apelu – usłyszeli uczestnicy uroczystości podczas apelu poległych.

Następnie Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź poprowadził modlitwę w intencji pomordowanych stoczniowców i portowców, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali trzy salwy honorowe za ofiary „nieosądzonej zbrodni”.

To kolejna rocznica bestialskiego mordu na niewinnych ludziach – mówił Dariusz Adamski, szef Solidarności w Stoczni Gdynia. Nam nie zależy na zemście, ale na potwierdzeniu prawdy historycznej. Politycy są zajęci sobą, to nie jest najważniejsze. Gdzie sprawy człowieka któremu odbiera się coraz więcej praw? Tu pod pomnikiem chcemy upomnieć się o wolność. Działacz Solidarności zaznaczał też, że skoro Polskie władze do tej pory nie rozliczyły się z przeszłością, to już po sprawiedliwość nie sięgną.

Tuż po przemówieniu, goście licznie złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin „Ofiar Grudnia 1970”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i rada miejska, reprezentanci solidarnościowych zrzeszeń oraz zarząd Kasy Stefczyka.

 

[fot. Sonia Samulska]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook