Jedynie prawda jest ciekawa

Uczcili pamięć poległych robotników

17.12.2011

Tam 41 lat temu padły pierwsze strzały. Dworzec kolejki w Gdyni Stoczni stał się miejscem tragedii, od kul milicji i wojska zginęli robotnicy. W sobotę, 17 grudnia w Gdyni uczczono pamięć ofiar Grudnia ‘70. Wczesnym rankiem kilkaset osób wysłuchało apelu poległych, złożono też wieńce i kwiaty. Hołd robotnikom oddał także Mirosław Dembiński, wiceprezes Kasy Stefczyka.

Bohaterowie walk o niepodległą ojczyznę, mieszkańcy. W 41. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku, aby złożyć hołd i uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani za to, że upomnieli się o swoje prawa i bronili ludzkiej godności. Wzywam ludzi pracy z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina, którzy w grudniu 1970 roku, wystąpili domagając się wolności. Was wołam, robotnicy z Wybrzeża, którzy walczyliście w obronie praw człowieka. Stańcie do apelu – usłyszeli uczestnicy uroczystości podczas apelu poległych.

Następnie Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź poprowadził modlitwę w intencji pomordowanych stoczniowców i portowców, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali trzy salwy honorowe za ofiary „nieosądzonej zbrodni”.

To kolejna rocznica bestialskiego mordu na niewinnych ludziach – mówił Dariusz Adamski, szef Solidarności w Stoczni Gdynia. Nam nie zależy na zemście, ale na potwierdzeniu prawdy historycznej. Politycy są zajęci sobą, to nie jest najważniejsze. Gdzie sprawy człowieka któremu odbiera się coraz więcej praw? Tu pod pomnikiem chcemy upomnieć się o wolność. Działacz Solidarności zaznaczał też, że skoro Polskie władze do tej pory nie rozliczyły się z przeszłością, to już po sprawiedliwość nie sięgną.

Tuż po przemówieniu, goście licznie złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin „Ofiar Grudnia 1970”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i rada miejska, reprezentanci solidarnościowych zrzeszeń oraz zarząd Kasy Stefczyka.

 

[fot. Sonia Samulska]

Galeria zdjęć

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook