Jedynie prawda jest ciekawa

Uczcili pamięć poległych robotników

17.12.2011

Tam 41 lat temu padły pierwsze strzały. Dworzec kolejki w Gdyni Stoczni stał się miejscem tragedii, od kul milicji i wojska zginęli robotnicy. W sobotę, 17 grudnia w Gdyni uczczono pamięć ofiar Grudnia ‘70. Wczesnym rankiem kilkaset osób wysłuchało apelu poległych, złożono też wieńce i kwiaty. Hołd robotnikom oddał także Mirosław Dembiński, wiceprezes Kasy Stefczyka.

Bohaterowie walk o niepodległą ojczyznę, mieszkańcy. W 41. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku, aby złożyć hołd i uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani za to, że upomnieli się o swoje prawa i bronili ludzkiej godności. Wzywam ludzi pracy z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina, którzy w grudniu 1970 roku, wystąpili domagając się wolności. Was wołam, robotnicy z Wybrzeża, którzy walczyliście w obronie praw człowieka. Stańcie do apelu – usłyszeli uczestnicy uroczystości podczas apelu poległych.

Następnie Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź poprowadził modlitwę w intencji pomordowanych stoczniowców i portowców, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali trzy salwy honorowe za ofiary „nieosądzonej zbrodni”.

To kolejna rocznica bestialskiego mordu na niewinnych ludziach – mówił Dariusz Adamski, szef Solidarności w Stoczni Gdynia. Nam nie zależy na zemście, ale na potwierdzeniu prawdy historycznej. Politycy są zajęci sobą, to nie jest najważniejsze. Gdzie sprawy człowieka któremu odbiera się coraz więcej praw? Tu pod pomnikiem chcemy upomnieć się o wolność. Działacz Solidarności zaznaczał też, że skoro Polskie władze do tej pory nie rozliczyły się z przeszłością, to już po sprawiedliwość nie sięgną.

Tuż po przemówieniu, goście licznie złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin „Ofiar Grudnia 1970”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i rada miejska, reprezentanci solidarnościowych zrzeszeń oraz zarząd Kasy Stefczyka.

 

[fot. Sonia Samulska]

Galeria zdjęć

Warto poczytać

 1. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 2. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 3. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 4. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

 5. Gowin13102017 14.12.2017

  Gowin: decyzja KRRiT nie ułatwia misji rządu premiera Morawieckiego

  Rząd nie miał wpływu na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary na stację TVN, jednak decyzja ta na pewno nie ułatwia misji rządu premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w rozmowie z PAP wicepremier Jarosław Gowin.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook