Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczcić 150. rocznicę Powstania Styczniowego

10.01.2013

Jak poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, został powołany Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego, który ma koordynować obchody 150. rocznicy tego wydarzenia. Powstanie sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem - podkreślał Błaszczak.

- Powstanie styczniowe było jednym z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski i dlatego zasługuje na szczególny szacunek współczesnych Polaków - głosi deklaracja Komitetu. W jego skład weszło 250 osób. Przewodniczącym został szef PiS Jarosław Kaczyński. Oprócz niego do Komitetu weszli też m.in.: prof. Marek Barański (Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza), prezes Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak, poseł PiS Włodzimierz Bernacki, Zdzisław Krasnodębski (socjolog), Katarzyna Hejke (zastępczyni red. naczelnego "Gazety Polskiej"), Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog) i Bronisław Wildstein.

Melak poinformował na czwartkowej konferencji w Sejmie, że obchody rocznicy będą organizowane m.in. w wielu miejscach w Warszawie. - Jednak najważniejszym jest miejsce, w którym w 1864 roku, 5 sierpnia, został stracony Rząd Narodowy - myślę o stokach Cytadeli Warszawskiej - zaznaczył. Podkreślił, że tam - 20 i 22 stycznia - odbędą się główne uroczystości.

Jak podał, 22 stycznia wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza święta.  -Po zakończeniu (...) w szyku procesyjnym przy udziale grup rekonstrukcyjnych, warszawiaków, młodzieży, udamy się pod Krzyż Traugutta - miejsce stracenia narodowego rządu, tam odbędzie się uroczystość - powiedział.

5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli zostali straceni członkowie rządu narodowego sprawującego władzę nad Powstaniem Styczniowym: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyski, Roman Żuliński i Jan Jeziorański - zostali powieszeni po procesie wytoczonym im przez tłumiące powstanie rosyjskie władze zaborcze.

Bernacki powiedział, że w ramach obchodów 26 stycznia w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się konferencja na temat powstania połączona z wystawą. Prof. Barański zapowiedział natomiast, że od lutego tego roku do czerwca przyszłego w Sejmie odbędzie się 15 wykładów dotyczących powstania styczniowego. W kwietniu ma zostać zorganizowana gra miejska dotycząca powstania dla uczniów szkół średnich w Warszawie.

Na konferencji obecny był też Andrzej Karykowski - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza w Wąchocku - który podał, że pomnik zostanie odsłonięty w ramach obchodów rocznicy powstania 20 stycznia przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku.

Gen. Marian Langiewicz to drugi - po Ludwiku Mierosławskim - dyktator powstania styczniowego. W marcu 1863 r. został aresztowany przez Austriaków. Po uwolnieniu zabiegał o utworzenie legionu polskiego w Turcji.

Błaszczak przypomniał, że jego klub parlamentarny chciał, by Sejm uczcił rocznicę 150-lecia powstania uchwałą. - Niestety większość rządząca ten wniosek odrzuciła - zaznaczył.

- Doszliśmy do wniosku, że to tak ważne wydarzenie, które sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem, (...) że należy mu poświęcić dużą wagę - podkreślił. W związku z tym - wyjaśnił - powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego.

Poseł Bernacki doprecyzował, że celem Komitetu jest koordynowanie wszystkich działań związanych z obchodami rocznicowymi oraz że ma on charakter "całkowicie społeczny".

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Był to najdłużej trwający i najbardziej masowy ruch niepodległościowy XIX w. Jego bilans był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

Czytaj też naszą rozmowę: Ważne jest budowanie dzieł samorządnych

Greg/PAP
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mid-17324003 24.03.2017

  Opozycja składa projekt ws. KRS

  PO, PSL i Nowoczesna popierają projekt autorstwa stowarzyszenia "Iustitia".

 2. MG8132 24.03.2017

  Ustawa o weryfikacji rent i emerytur podpisana

  Wprowadzone zmiany określają katalog sytuacji, w których możliwe będzie wzruszenie prawomocnych decyzji organu rentowego.

 3. mid-17321021 24.03.2017

  Schetyna zapowiada: Dziś składamy wniosek

  "To nie może być tylko krytyka tych 16 miesięcy złych rządów PiS, musi być wizja, jak widzimy Polskę po PiS-ie” - przekonuje lider PO.

 4. bdff15c79f7d42ac877339d86e8a9d2b 24.03.2017

  Śledztwo ws. faktur KOD przechodzi do Świdnicy

  "Decyzja ma na celu usprawnienie działań prokuratury i wiąże się z obciążeniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie wieloma innymi postępowaniami”.

 5. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 6. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 7. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 8. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook