Jedynie prawda jest ciekawa


Tyszka: W Prezydium Sejmu bez kompromisu

11.01.2017

Prezydium Sejmu nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie wyjścia z kryzysu w polskim parlamencie - powiedział po środowym posiedzeniu Prezydium wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Wcześniej propozycję przerwy w obradach Sejmu do 18 stycznia ogłosił lider PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział również przedstawienie projektu uchwały w sprawie rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego. 

Odnosząc się - po posiedzeniu Prezydium Sejmu - do tej propozycji PO, Tyszka powiedział, że klub Kukiz'15 mógłby ją poprzeć, "gdyby to dawało nadzieję, że jest możliwy jakiś kompromis". Przyznał, że była ona dyskutowana przez Prezydium, jednak nie udało się dojść do wniosku, że to "rodzi szanse na jakieś wyjście kompromisowe z sytuacji. 

"PiS mówi, że nie ma możliwości reasumpcji głosowania nad budżetem; z drugiej strony propozycja kompromisu formalnie możliwa ze strony Kukiz'15, czyli cofnięcie wszystkich poprawek z Senatu do Sejmu i ponowna dyskusja, została odrzucona zarówno przez Grzegorza Schetynę, jak i Ryszarda Petru" - mówił Tyszka. 

Pytany o stanowisko przedstawione przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wicemarszałek oświadczył, że na prezydium omówiony został porządek obrad nowego posiedzenia. "Zakomunikował też, że z jego ekspertyz wynika, że nie ma możliwości reasumpcji głosowania nad budżetem" - dodał. 

Tyszka nie przesądził jednocześnie, czy jego klub weźmie udział w obradach, jeśli zostaną one przeniesione do Sali Kolumnowej. "Zobaczymy, jak się rozwinie sytuacja" - powiedział. 

Jak dodał, problemem jest też zapowiedź szefa klubu PO Sławomira Neumanna, że możliwa jest dalsza okupacja mównicy przez posłów Platformy. 

"Mam nadzieję, że posłowie PO - że tak powiem - pójdą po rozum do głowy i nie będą blokowali mównicy, uniemożliwiając prowadzenie obrad. My jesteśmy za tym, żeby osiągnąć jakiś kompromis, ale żeby osiągnąć go w granicach prawa" - zaznaczył wicemarszałek. 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oświadczył w środę, że o godz. 12. w sali plenarnej otworzy 34. posiedzenie Sejmu. 

Według pozostających na sali sejmowej od 16 grudnia posłów opozycji, przede wszystkim posłów PO, grudniowe 33. posiedzenie Sejmu nie zakończyło się, trwa przerwa w nim i marszałek Sejmu w środę powinien je wznowić, a następnie przystąpić do dalszych głosowań nad budżetem na 2017., bo te, które odbyły się 16 grudnia w sali Kolumnowej były nielegalne. 

Według PiS, obrady z 16 grudnia, które miały miejsce w Sali Kolumnowej, w tym głosowania m.in. nad ustawą budżetową, odbyły się zgodnie z prawem; grudniowe posiedzenie zakończyło się, a w środę rozpocznie się kolejne, 34., posiedzenie.


ak/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook