Jedynie prawda jest ciekawa


Tyszka: Kukiz'15 złoży wniosek o odrzucenie projektu dot. podwyżki cen paliwa

12.07.2017

- Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych to "ściema" i klub Kukiz'15 złoży wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu - zapowiedział w środę wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Złożymy dzisiaj wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu - zapowiedział w środę w TVP 1 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Mamy nadzieję, że projekt +benzyna plus+, jak go nazwaliśmy, upadnie - dlatego że to jest kolejna zachęta do młodych Polaków, żeby emigrowali za granicę - dodał, określając projekt ustawy mianem "ściemy".  

Wydaje mi się, że ci posłowie, którzy się podpisali pod tym projektem, nawet go nie czytali. Bo to jest projekt oczywiście napisany w ministerstwie, chociaż jako poselski jest przepychany - po to, żeby nie trzeba było go konsultować z obywatelami i żeby nie trzeba było przeprowadzać tzw. OSR-u, czyli oceny skutków regulacji - stwierdził Tyszka.

W jego ocenie, projekt zakładający podwyżkę cen paliwa jest dowodem na to, że PiS gwałtownie poszukuje dodatkowych funduszy. Prawo i Sprawiedliwość chce w okresie wakacyjnym - kiedy ludzie mniej się, siłą rzeczy, interesują polityką - zrobić skok na 5 mld zł z naszych kieszeni. Ale to nie jest tylko wyciągnięcie ludziom po 25 groszy więcej na litrze benzyny, (...) tylko jest uderzenie w całą polską gospodarkę. Dlatego, że cena benzyny przekłada się na ceny wszystkich produktów - to jest uderzenie w transport, w produkcję właściwie wszystkiego w Polsce - stwierdził wicemarszałek.  

Tyszka zwrócił uwagę, że ceny paliw uzależnione są od trzech elementów: cen ropy na rynkach światowych, kursu dolara oraz od podatków.
Podatki na paliwie, na benzynie już są ponad 50-procentowe. (...) W tym momencie, po tej podwyżce, (...) 60 proc. ceny paliwa to będą podatki. My byśmy chcieli, żeby Polacy płacili 2 zł za paliwo - mówił.

Według wicemarszałka Sejmu, aby finansować budowę i remonty dróg, trzeba ciąć wydatki administracyjne. Zwrócił uwagę na to, że samorządy wydają nieprawdopodobne pieniądze na autopromocję. Lokalni włodarze promują się na filmikach, billboardach i tak dalej - topią w tym pieniądze podatników. Dodał również, że od 1989 r. zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło ze 160 tys. do 450 tys.

Trzeba zacząć oszczędzać w administracji. Bardzo ładnie mówił o tym prezydent Trump , który powiedział, że jednym z największych zagrożeń znanych Polakom również jest rosnąca biurokracja - i to jest zagrożenie wewnętrzne i musimy się jemu przeciwstawić. A jedyną siłą w tym momencie w Sejmie, która chce to robić, jest Kukiz'15. Tylko wszystkie nasze projekty są odrzucane przez PO-PiS - podsumował Tyszka. 

(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook