Jedynie prawda jest ciekawa


Tysiące przeciw ACTA

24.01.2012

Nie było chyba jeszcze w Polsce demonstracji łączącej tak wiele różnych środowisk. Na zwołany za pomocą internetu - głównie Facebooka - protest przyszła w Warszawie młodzież szkolna i studencka, ale także anarchiści, radykalni lewicowcy, kibice piłkarscy, narodowcy.

W sumie - kilka tysięcy osób. Oceniając pobieżnie - co najmniej 5 tys., a może i więcej. Tłum był tak duży, że szczelnie wypełnił szeroką ulicę Świętokrzyską przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Warszawie - od Jasnej aż do Nowego Światu, a więc spory odcinek. 

Można zaryzykować twierdzenie, że była to największa w historii Polski demonstracja skierowana przeciwko aktywności Unii Europejskiej. Dochodziło do zabawnych sytuacji, gdy tłum krzyczał "co się patrzysz", "chodźcie do nas" i gwizdał w kierunku wyglądających przez okna, zdumionych skalą protestu urzędników UE. 

Ten, kto spodziewał się kwiecistych przemówień, mógł poczuć się zawiedziony. Organizatorzy - również nie do końca określeni, jak to w przypadku na poły społecznych akcji bywa - ograniczali się do ogólnych haseł sprzeciwu wobec ACTA. 

Jesteśmy tu, żeby pokazać, że nie można nas ignorować, że trzeba się z nami liczyć, że trzeba nas traktować poważnie. I nie jest to nasz ostatni protest. Władza musi pamiętać, że my możemy głosować.  

Nie tłumaczyli, co konkretnie nie podoba im się w proponowanych przepisach. Podobnie uczestnicy - to był raczej sprzeciw przeciw potencjalnemu zagrożeniu, w imię intuicji, że majstrowanie przy prawie dotyczącym treści internetowych jest zawsze groźne. "Internet jest nasz i wara wam" - można by streścić przesłanie większości transparentów, które głosiły: 

"Głosujesz za ACTA, ja nie głosuję na Ciebie", "Login: Admin, hasło: Admin1. Kompetentni?", "Zostawcie internet", "Precz z cenzurą", "Ważni są ludzie, a nie zysk". 

Pod akcję próbowali podłączyć się politycy. Pojawił się Janusz Korwin-Mikke, a także posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka. Nie udzielono im jednak głosu - udzielali oni jedynie wywiadów dziennikarzom. Korwin-Mikke powiedział nam: 

Jestem tu, ponieważ z tego, co wyczytałem, zamieszczenie dowolnego obrazka na swojej stronie, wziętego z internetu, może się skończyć bardzo źle. 

Protest przebiegał spokojnie, nie licząc kilki petard i obraźliwych dla premiera haseł odwołujących się do kampanijnego "Donald matole...". Najczęściej skandowano: 

"Nie dla ACTA", "Precz z cenzurą", "Kto nie skacze ten za ACTA",  "Rząd to złodzieje","Społeczeństwo to nie firma", "Wolny internet".  

W sumie demonstracja pokazała, jak wielką rolę odgrywa internet w życiu przede wszystkim młodych ludzi. Bo przecież jaka sprawa jest w stanie sprawić, by z domów wyszło kilka tysięcy osób, i w środku zimy przez 2 godziny pikietowało przedstawicielstwo Unii Europejskiej? Owszem, tych ludzi - poza troską o wolność w internecie, często rozumianą w sposób zbyt dosłowny i niedojrzały (np. młodzi nastolatki trzymające transparenty odwołujące się do pornografii) niewiele łączy, ale jednak - ich zdolność do spontanicznego sprzeciwu robi wrażenie.  

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook