Jedynie prawda jest ciekawa

Tysiące przeciw ACTA

24.01.2012

Nie było chyba jeszcze w Polsce demonstracji łączącej tak wiele różnych środowisk. Na zwołany za pomocą internetu - głównie Facebooka - protest przyszła w Warszawie młodzież szkolna i studencka, ale także anarchiści, radykalni lewicowcy, kibice piłkarscy, narodowcy.

W sumie - kilka tysięcy osób. Oceniając pobieżnie - co najmniej 5 tys., a może i więcej. Tłum był tak duży, że szczelnie wypełnił szeroką ulicę Świętokrzyską przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Warszawie - od Jasnej aż do Nowego Światu, a więc spory odcinek. 

Można zaryzykować twierdzenie, że była to największa w historii Polski demonstracja skierowana przeciwko aktywności Unii Europejskiej. Dochodziło do zabawnych sytuacji, gdy tłum krzyczał "co się patrzysz", "chodźcie do nas" i gwizdał w kierunku wyglądających przez okna, zdumionych skalą protestu urzędników UE. 

Ten, kto spodziewał się kwiecistych przemówień, mógł poczuć się zawiedziony. Organizatorzy - również nie do końca określeni, jak to w przypadku na poły społecznych akcji bywa - ograniczali się do ogólnych haseł sprzeciwu wobec ACTA. 

Jesteśmy tu, żeby pokazać, że nie można nas ignorować, że trzeba się z nami liczyć, że trzeba nas traktować poważnie. I nie jest to nasz ostatni protest. Władza musi pamiętać, że my możemy głosować.  

Nie tłumaczyli, co konkretnie nie podoba im się w proponowanych przepisach. Podobnie uczestnicy - to był raczej sprzeciw przeciw potencjalnemu zagrożeniu, w imię intuicji, że majstrowanie przy prawie dotyczącym treści internetowych jest zawsze groźne. "Internet jest nasz i wara wam" - można by streścić przesłanie większości transparentów, które głosiły: 

"Głosujesz za ACTA, ja nie głosuję na Ciebie", "Login: Admin, hasło: Admin1. Kompetentni?", "Zostawcie internet", "Precz z cenzurą", "Ważni są ludzie, a nie zysk". 

Pod akcję próbowali podłączyć się politycy. Pojawił się Janusz Korwin-Mikke, a także posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka. Nie udzielono im jednak głosu - udzielali oni jedynie wywiadów dziennikarzom. Korwin-Mikke powiedział nam: 

Jestem tu, ponieważ z tego, co wyczytałem, zamieszczenie dowolnego obrazka na swojej stronie, wziętego z internetu, może się skończyć bardzo źle. 

Protest przebiegał spokojnie, nie licząc kilki petard i obraźliwych dla premiera haseł odwołujących się do kampanijnego "Donald matole...". Najczęściej skandowano: 

"Nie dla ACTA", "Precz z cenzurą", "Kto nie skacze ten za ACTA",  "Rząd to złodzieje","Społeczeństwo to nie firma", "Wolny internet".  

W sumie demonstracja pokazała, jak wielką rolę odgrywa internet w życiu przede wszystkim młodych ludzi. Bo przecież jaka sprawa jest w stanie sprawić, by z domów wyszło kilka tysięcy osób, i w środku zimy przez 2 godziny pikietowało przedstawicielstwo Unii Europejskiej? Owszem, tych ludzi - poza troską o wolność w internecie, często rozumianą w sposób zbyt dosłowny i niedojrzały (np. młodzi nastolatki trzymające transparenty odwołujące się do pornografii) niewiele łączy, ale jednak - ich zdolność do spontanicznego sprzeciwu robi wrażenie.  

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook