Jedynie prawda jest ciekawa


Tysiące Polaków z Kazachstanu wrócą do ojczyzny?

08.06.2017

- Na ustawę o repatriacji czekało w Kazachstanie ok. 43 tys. Polaków, ok. 10-15 tys. z nich może chcieć wrócić do Polski - mówiła w czwartek w radiowej Jedynce pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders.

Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders odwiedzi w czerwcu Kazachstan oraz Uzbekistan.

Jak poinformowała na antenie programu pierwszego Polskiego Radia, do Uzbekistanu uda się z okazji 75. rocznicy pobytu na tych terenach armii gen. Andersa. W ramach wizyty odbędzie m.in. spotkanie w Senacie, uda się na cmentarze w Taszkiencie, następnie w Jangijulu i w Samarkandzie.

Kolejny etap podróży senator Anders to Kazachstan. "Jedzie ze mną cała grupa z Senatu RP. Będziemy promować ustawę o repatriacji, która przeszła przez Senat, została podpisana przez pana prezydenta dwa miesiące temu i musimy to rozgłosić. Chcemy przy okazji spotkań z Polonią zachęcać do przyjazdu do Polski" - mówiła.

Na ustawę o repatriacji - powiedziała Anders - czekało w Kazachstanie ok. 43 tys. Polaków. Z szacunków wynika, że ok. 10-15 tys. z nich może chcieć wrócić do Polski.

"Ci, którzy przyjechali tu przed świętami, zaproszeni przez rząd (...) byli tak szczęśliwi, że są w Polsce; mam nadzieję, że będzie ten entuzjazm, że ludzie będą wracali" - dodała.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o repatriacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w kwietniu br. Wprowadza nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ułatwia powrót i możliwość osiedlania się w Polsce osobom polskiego pochodzenia.

Chodzi o Polaków zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

Nowe przepisy obowiązują od 1 maja 2017 r.; część regulacji powinna wejść w życie 1 września 2017 r. 

PAP


Warto poczytać

 1. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 2. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 3. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 4. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 5. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 6. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 7. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook