Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": co powiedzieliby nam Wielcy Polacy?

03.11.2013

Już od 4 listopada br. w sprzedaży nowy numer odważnego tygodnika młodej Polski, a w nim między innymi kulisy spotkania Tuska i Putina na smoleńskim pogorzelisku, co mieliby nam dziś do powiedzenia Wielcy Polacy, jaki jest naprawdę Wojciech Cejrowski, a także dodatek specjalny na 11 listopada - „W obronie Niepodległej”.

- Histeryczne reakcje na okładkowe zdjęcie poprzedniego numeru „wSieci” pokazują, jak wielki jest lęk przed ujawnianiem faktów. (...) Sam Tusk pytań unika. Nie zorganizował nawet zwyczajowej konferencji po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. A pytań do niego jest sporo. O czym rozmawiał wówczas z Putinem? Co powiedział ówczesny rosyjski premier? Co miał znaczyć gest z zaciśniętymi pięściami? Szefowi rządu trudno będzie zasłaniać się chwilowym grymasem wyrwanym z kontekstu. Bo może jest więcej zdjęć? Może istnieje film? – pisze Marek Pyza.

Redaktor naczelny wPolityce.pl przypomina:

- Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. prezesie IPN, nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła na fotografii z okładki „wSieci”: „Dwóch cynicznych graczy politycznych, a dali podejść się jak dzieci. [...] To zdjęcie przejdzie do historii. Nie tylko do historii o tym, jak naga prawda o tragedii w Smoleńsku wychodzi na światło dnia, ale także historii psychologii, pokazując, jak wiele może odkryć mowa ciała i spojrzenie w oczy”.

W temacie tygodnia publicyści zastanawiają się, co – być może – powiedzieliby nam dziś Wielcy Polacy: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, kardynał Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i Lech Kaczyński.

- Nie ma ich dzisiaj z nami, choć BARDZO byliby nam dziś potrzebni. Ich mądrość, odwaga, patriotyzm, wizja Polski, ich siła duchowa. Ale przecież są z nami. Przecież możemy zastanawiać się, co powiedzieliby nam dzisiaj... - pisze Maciej Pawlicki.

Ponadto w najnowszym numerze „wSieci” bracia Karnowscy rozmawiają z mecenas Marią Szonert-Biniendą, która mówi:

- Uważam, że zamach w Smoleńsku przygotowały polskie i rosyjskie służby specjalne. Środowiska, które wywodzą się ze służb specjalnych PRL”.

Żona prof. Wiesława Biniendy opowiada również o skali ataków na niezależnych naukowców badających przyczyny katastrofy smoleńskiej:

- Zwraca uwagę ton tych listów do uczelni – niesłychanie agresywny, arogancki, brutalny, taki jak z PRL. U podstaw tych wszystkich działań leży identyfikowanie niezależnych naukowców z ministrem Antonim Macierewiczem przedstawianym jako symbol radykalnej prawicy, czyli ugrupowania terrorystycznego kierowanego przez człowieka pokroju bin Ladena. Insynuacje typu „Czy wiecie, z kim on się zadaje, dla kogo on pracuje?”, sugerują, że chodzi o jakąś nielegalną organizację terrorystyczną, a nie o największą polską partię opozycyjną o profilu katolickim.

Ryszard Makowski pisze o Wojciechu Cejrowskim:

- Perfekcyjnie wykreował swój wizerunek. Niełatwo stać się kimś rozpoznawalnym z imienia i nazwiska, a z inicjałów WC zrobić chwytliwe logo, znaczące zupełnie coś innego niż do tej pory, to spora sztuka. Być może w publicznym zaistnieniu pomocna była mu szkoła teatralna, być może wrodzone predyspozycje językowe i naśladowcze, ale z pewnością same chwyty formalne nie dałyby takiego efektu.

Piotr Skwieciński w artykule poświęconemu "wojnie domowej w Platformie" ocenia to, jakim echem mogą odbić się przepychanki i nagrania z dolnośląskiego zjazdu PO:

- Dolnośląska klęska Grzegorza Schetyny mogła być wydarzeniem, które przyszli historycy uznaliby za punkt zwrotny. Za moment, w którym PO rozpoczęła zwycięski marsz ku trzeciej kadencji rządów. Afera podsłuchowa sprawiła jednak, że zjazd dolnośląskiej Platformy może stać się dla tej partii początkiem końca - ocenia publicysta.

Piotr Zaremba w swoim eseju opisuje sylwetkę zmarłego kilka dni temu Tadeusza Mazowieckiego:

- Powolność była zaletą w użeraniu się z cenzurą kaleczącą teksty w „Więzi”. Mazowiecki potrafił milczeć przez dziesięć minut, doprowadzając aparatczyków do pasji. Przestała być zaletą, gdy trzeba było odbijać państwo - pisze Zaremba.

Mariusz Pilis rozmawia z księdzem Jarosławem Wąsowiczem, historykiem i publicystą, działaczem Federacji Młodzieży Walczącej i organizatorem w 2007 roku pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, który mówi:

- Dzisiaj udało się zjednoczyć ruch kibicowski w Polsce wokół wartości patriotycznych.

Redakcja „wSieci” przygotowała także dla czytelników dodatek specjalny na 11 listopada „W obronie Niepodległej”. W jednym z materiałów - „Nauki z Niepodległej” Krzysztof Czabański pisze:

- Odwołanie się do wartości narodowych daje siłę duchową potrzebną do walki o miejsce w Polsce i Europie.

W stałym dodatku „wSieci Kultury” publicyści między innymi polecają, co warto obejrzeć w TV.

Na czytelników czekają również stałe rubryki między innymi Mazurka i Zalewskiego, Doroty Łosiewicz, Łukasza Warzechy, Wiktora Świetlika, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, a także Jana Pietrzaka, Katarzyny Łaniewskiej i Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Ryszarda Makowskiego, Piotra Zaremby.

Nowy numer „wSieci” już od 4 listopada w sprzedaży, także w formie e-wydania.

Tygodnik „wSieci” jest już dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Tylko teraz w Nexto można wypróbować prenumeratę cykliczną tygodnika bez ponoszenia jakichkolwiek opłat przez okres 7 dni.


Polecamy!


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook