Jedynie prawda jest ciekawa


Twórca oszustwa „na wnuczka” trafi do aresztu

16.02.2017

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w sprawie wypuszczenia na wolność Arkadiusza Ł., ps.”Hoss”.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił szokującą decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w sprawie wypuszczenia na wolność Arkadiusza Ł., ps.”Hoss” - niebezpiecznego oszusta, który był poszukiwany międzynarodowymi listami gończymi. W ubiegłym tygodniu udało mu się wyjść na wolność mimo wcześniejszego zatrzymania go przez CBŚP.

Zamiast środków nieizolacyjnych zastosowano środek izolacyjny w postaci tymczasowego aresztu. Na tę decyzję wpłynęła obawa mataczenia przez podejrzanego oraz prognoza wysokiej kary bez możliwości jej zawieszenia – powiedział tuż po posiedzeniu sądu Paweł Szpringer z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tymczasem obrońcy Hossa mogą jeszcze złożyć zażalenie na dzisiejszą decyzję sądu. W trakcie dzisiejszej rozprawy mieli twierdzić, że ich klient powinien pozostać na wolności przez fakt, że sedzia poprzedniej instancji przekroczyła 24 - godzinny okres od zatrzymania, by zastosować areszt tymczasowy. Sąd nie podzielił jednak tej argumentacji.

Prokuratura Krajowa wszczęła wczoraj śledztwo w sprawie bulwersującego przekroczenia uprawnień przez sędzię warszawskiego sądu rejonowego, która rozpatrywała wniosek o areszt dla Arkadiusza Łps. Hoss. Śledczy zbadają analizę, z której wynika, że sąd przekroczył termin 24 godzin, które ma na ewentualne aresztowanie podejrzanego od chwili przekazania mu sprawy przez prokuraturę.

Pierwszy ujawniliśmy szokujące uzasadnienie sędzi, która pozwoliła oszustowi cieszyć się obecnie wolnością, ujawnił portal wPolityce.pl. W ubiegłym tygodniu, Zbigniew Ziobro poinformował, że sprawa wypuszczenia Arkadiusza Ł. na wolność może mieć podwójne dno.

Wydział Spraw Wewnętrznych wszczął postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza – poinformowała w środę PAP rzeczniczka prokuratury krajowej prokurator Ewa Bialik, która dodała, że podstawą był artykuł 231 par. 1 Kodeksu karnego, ale także artykuł 189 par. 1, który mówi o karalności osób pozbawiających wolności.

Miejmy nadzieję, że sprawa Arkadiusza Ł. będzie jeszcze jednym powodem dla gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, którą wprowadza obecnie Zbigniew Ziobro.

[fot. PAP/Marcin Obara]

wPolityce.pl/ems

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook