Jedynie prawda jest ciekawa


Twitter uśmiercił Benedykta XVI. Niezweryfikowane plotki o odejściu papieża do Domu Ojcu

19.02.2018
BenedyktXVIFlickr
Twitter uśmiercił Benedykta XVI. Niezweryfikowane plotki o odejściu papieża do Domu Ojcu

Informacja o śmierci Benedykta XVI pojawiła się na Twitterze na fałszywym koncie austriackiego abp. Franza Lacknera. O odejściu emerytowanego biskupa Rzymu do Domu Ojca poinformować miał arcybiskupa Salzburga Georg Ratzinger, brat papieża. Na nieprawdziwego „newsa” nabrały się m. in. Onet i portal należący do telewizji Republiki, gdzie opublikowano już teksty z ostatnim pożegnaniem dla Benedykta XVI. Papieża pożegnali także historyk Sławomir Cenckiewicz i popularna prawicowa blogerka Irena Szafrańska.

Informację zdementował m. in. ks. Daniel Wachowiak, który napisał: "Pozdrawiam z Watykanu i przekazuję informację @RepublikaTV i @OnetWiadomosci o przeżywaniu w modlitwie Wielkiego Postu przez Ojca Benedykta XVI".

Plotki o śmierci papieża Benedykta pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, kiedy watykańskie biuro prasowe zdementowało słowa księdza Georga Ratzingera, brata emerytowanego papieża Benedykta XVI, jakoby cierpiał on na postępujący paraliż. O chorobie tej niemiecki ksiądz mówił w wywiadzie dla tygodnika "Neue Post". Tym razem znów powołano się na słowa brata papieża.

Odszed_papie_kt_ry_nie_milcza_o_Auschwitz_Telewizja_Republika

- Domniemane informacje o chorobie paraliżującej i zwyrodnieniowej są fałszywe. Za dwa miesiące Benedykt XVI skończy 91 lat i, jak sam to ostatnio powiedział, czuje ciężar lat, co jest normalne w tym wieku - takie oświadczenie biura prasowego Stolicy Apostolskiej cytują włoskie media.

Benedykt XVI dodał: "To wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić".

Przywołano w nim słowa emerytowanego papieża z listu do dziennika "Corriere della Sera", w którym napisał na początku lutego, że spędza "ostatni okres" swego życia. - Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu - wyznał.

W wywiadzie rozpowszechnionym w środę przez watykanistów 94-letni ksiądz Ratzinger powiedział m.in., że "najbardziej niepokojące jest to, że paraliż może dotrzeć do serca" jego brata. "Wtedy to może szybko się skończyć" - zauważył.

Za alarmujące uznano też słowa księdza Ratzingera, który zapowiadając swój przyjazd z Niemiec do Watykanu na 91. urodziny Benedykta XVI 16 kwietnia, zastrzegł, że "nie wiadomo, co wydarzy się do tego czasu".

ac/twitter/pap


Warto poczytać

 1. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 2. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

 3. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 4. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 5. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook