Jedynie prawda jest ciekawa


Twarde stanowisko Polski w sprawie węgierskiego sojusznika. "Nie odważyłbym się nazwać ich populistami"

09.04.2018
Fidesz09042018
Twarde stanowisko Polski w sprawie węgierskiego sojusznika. "Nie odważyłbym się nazwać ich populistami"

Nie odważyłbym się nazwać wyniku wyborów na Węgrzech mianem dojścia do władzy populistów - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wiceszef KE Frans Timmermans ocenił, że w węgierskiej kampanii było dużo retoryki. Zobaczymy co premier Orban będzie czynił w ramach nowego mandatu - dodał.

Niedzielne wybory parlamentarne na Węgrzech wygrała rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, zdobywając 134 mandaty w 199-osobowym parlamencie. Nacjonalistyczny Jobbik uzyskał 25 mandatów, Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20, Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya - dziewięć, a partia Polityka Może Być Inna - osiem. W parlamencie zasiądzie także jeden przedstawiciel lewicowej partii Razem, jeden poseł niezależny oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Na poniedziałkowej wspólnej konferencji prasowej w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zostali zapytani o analizę Politico, według której wynik wyborów na Węgrzech oznacza wzmocnienie populistów w Europie i zapowiada spory w UE.

- Nie odważyłbym się nazwania partii Fidesz, czy też wyniku wyborów, mianem dojścia do władzy populistów. To jest po prostu część naszej Unii Europejskiej, te poglądy są poglądami uzasadnionymi, należy je szanować. Tak my do tego podchodzimy - powiedział Czaputowicz. Jak dodał, w polskiej wizji UE "jest miejsce na wszystkie głosy dotyczące Unii Europejskiej".

Szef MSZ powiedział, że Węgry są "stabilną demokracją i opowiadają się za ścisłą integracją europejską". Pogratulował również "narodowi węgierskiemu wyboru". - Bardzo duża frekwencja, zdecydowany wynik - podkreślił Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych wyraził również zadowolenie z dobrej współpracy Polski i Węgier. - Współpraca między Polską a partią Fidesz, Viktorem Orbanem jest bardzo dobra - wizyty prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego też miały na celu pokazanie naszych dobrych relacji między naszymi państwami - zaznaczył Czaputowicz. - Chcemy w przyszłości współpracować z Węgrami (...) Na pewno będziemy mieli dobre relacje sojusznicze - dodał.

Szef MSZ podkreślił, że Polska cieszy się również z tego, że "Węgry zdecydowanie opowiadały się po naszej stronie, jeśli chodzi o spór z Komisją Europejską".

Wiceprzewodniczący KE stwierdził, że w kampanii na Węgrzech było "wiele retoryki". -Jako stary polityk jestem przygotowany i przyzwyczajony do retoryki. Zobaczymy co premier Orban będzie czynił w ramach nowego mandatu - stwierdził Timmermans.

Jak dodał, "inspiruje go to, że tak, jak przypadku większości Polaków, również większość Węgrów czuje to poczucie przynależności do Unii Europejskiej". "Myślę, że to podyktuje naszą wspólną przyszłość" - powiedział wiceszef KE.

Ostateczne wyniki węgierskich wyborów parlamentarnych będą znane dopiero po przeliczeniu głosów oddanych w przedstawicielstwach dyplomatycznych oraz listownie, przez obywateli węgierskich z państw ościennych. Szefowa Narodowego Biura Wyborczego Ilona Palffy wyraziła nadzieję, że uda się to zrobić do soboty 14 kwietnia.

Portal Politico, odnosząc się do zdobycia przez rządzącą w Budapeszcie koalicję prawie 50 proc. głosów, pisze w poniedziałek o "miażdżącym zwycięstwie", które umożliwia węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi dalszą realizację jego "nacjonalistycznych wizji" i prowadzenie kolejnych potyczek z Brukselą. Lili Bayer ocenia w Politico, że więcej spięć pomiędzy Budapesztem i instytucjami unijnymi, zwłaszcza Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim, jest pewne. Autorka przypomina w tym kontekście sprzeciw Orbana przeciwko planowi rozdziału uchodźców, a także rezolucje PE potępiające "poważne pogorszenie stanu praworządności, demokracji i podstawowych praw" na Węgrzech. 

PAP
Fot: PAP/EPA/Zsolt Szigetvary

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook