Jedynie prawda jest ciekawa


Twarde stanowisko Polski w sprawie węgierskiego sojusznika. "Nie odważyłbym się nazwać ich populistami"

09.04.2018
Fidesz09042018
Twarde stanowisko Polski w sprawie węgierskiego sojusznika. "Nie odważyłbym się nazwać ich populistami"

Nie odważyłbym się nazwać wyniku wyborów na Węgrzech mianem dojścia do władzy populistów - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wiceszef KE Frans Timmermans ocenił, że w węgierskiej kampanii było dużo retoryki. Zobaczymy co premier Orban będzie czynił w ramach nowego mandatu - dodał.

Niedzielne wybory parlamentarne na Węgrzech wygrała rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, zdobywając 134 mandaty w 199-osobowym parlamencie. Nacjonalistyczny Jobbik uzyskał 25 mandatów, Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20, Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya - dziewięć, a partia Polityka Może Być Inna - osiem. W parlamencie zasiądzie także jeden przedstawiciel lewicowej partii Razem, jeden poseł niezależny oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Na poniedziałkowej wspólnej konferencji prasowej w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zostali zapytani o analizę Politico, według której wynik wyborów na Węgrzech oznacza wzmocnienie populistów w Europie i zapowiada spory w UE.

- Nie odważyłbym się nazwania partii Fidesz, czy też wyniku wyborów, mianem dojścia do władzy populistów. To jest po prostu część naszej Unii Europejskiej, te poglądy są poglądami uzasadnionymi, należy je szanować. Tak my do tego podchodzimy - powiedział Czaputowicz. Jak dodał, w polskiej wizji UE "jest miejsce na wszystkie głosy dotyczące Unii Europejskiej".

Szef MSZ powiedział, że Węgry są "stabilną demokracją i opowiadają się za ścisłą integracją europejską". Pogratulował również "narodowi węgierskiemu wyboru". - Bardzo duża frekwencja, zdecydowany wynik - podkreślił Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych wyraził również zadowolenie z dobrej współpracy Polski i Węgier. - Współpraca między Polską a partią Fidesz, Viktorem Orbanem jest bardzo dobra - wizyty prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego też miały na celu pokazanie naszych dobrych relacji między naszymi państwami - zaznaczył Czaputowicz. - Chcemy w przyszłości współpracować z Węgrami (...) Na pewno będziemy mieli dobre relacje sojusznicze - dodał.

Szef MSZ podkreślił, że Polska cieszy się również z tego, że "Węgry zdecydowanie opowiadały się po naszej stronie, jeśli chodzi o spór z Komisją Europejską".

Wiceprzewodniczący KE stwierdził, że w kampanii na Węgrzech było "wiele retoryki". -Jako stary polityk jestem przygotowany i przyzwyczajony do retoryki. Zobaczymy co premier Orban będzie czynił w ramach nowego mandatu - stwierdził Timmermans.

Jak dodał, "inspiruje go to, że tak, jak przypadku większości Polaków, również większość Węgrów czuje to poczucie przynależności do Unii Europejskiej". "Myślę, że to podyktuje naszą wspólną przyszłość" - powiedział wiceszef KE.

Ostateczne wyniki węgierskich wyborów parlamentarnych będą znane dopiero po przeliczeniu głosów oddanych w przedstawicielstwach dyplomatycznych oraz listownie, przez obywateli węgierskich z państw ościennych. Szefowa Narodowego Biura Wyborczego Ilona Palffy wyraziła nadzieję, że uda się to zrobić do soboty 14 kwietnia.

Portal Politico, odnosząc się do zdobycia przez rządzącą w Budapeszcie koalicję prawie 50 proc. głosów, pisze w poniedziałek o "miażdżącym zwycięstwie", które umożliwia węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi dalszą realizację jego "nacjonalistycznych wizji" i prowadzenie kolejnych potyczek z Brukselą. Lili Bayer ocenia w Politico, że więcej spięć pomiędzy Budapesztem i instytucjami unijnymi, zwłaszcza Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim, jest pewne. Autorka przypomina w tym kontekście sprzeciw Orbana przeciwko planowi rozdziału uchodźców, a także rezolucje PE potępiające "poważne pogorszenie stanu praworządności, demokracji i podstawowych praw" na Węgrzech. 

PAP
Fot: PAP/EPA/Zsolt Szigetvary

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook