Jedynie prawda jest ciekawa


TVP nie opuści multipleksu

23.08.2013

Telewizja Polska nie może opuścić pierwszego multipleksu natychmiast, ponieważ wciąż trwają prace nad regionalizacją sygnału multipleksu trzeciego - powiedział rzecznik TVP Jacek Rakowiecki. Według o. Tadeusza Rydzyka publiczny nadawca blokuje TV Trwam.

Stacja o. Rydzyka, dotychczas dostępna drogą satelitarną, otrzymała w drodze konkursu koncesję na nadawanie naziemne. TV Trwam jest jednym z kilkunastu stacji, które uzyskały możliwość nadawania dzięki cyfryzacji sygnału. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsce stacji o. Rydzyka na multipleksie pierwszym. Będzie ona mogła wystartować dopiero, gdy MUX 1 opuści Telewizja Polska. Docelowo jej sygnał będzie nadawany wyłącznie z multipleksu trzeciego.

Na stronie Radia Maryja o. Rydzyk stwierdził, że TVP blokuje miejsce TV Trwam. "TVP jest obecna na dwóch multipleksach: pierwszym i trzecim, ale docelowo ma zajmować tylko trzeci. W ustawie o cyfryzacji zapisano, że ma opuścić multipleks pierwszy z chwilą, gdy multipleks trzeci uzyska 95 proc. pokrycia Polski, ale nie później niż 28 kwietnia przyszłego roku. Tymczasem multipleks trzeci osiągnął już nie 95 proc., ale nawet 99,5 proc. pokrycia Polski, a TVP nie ustępuje i to pomimo że ma kłopoty finansowe; korzystanie z dwóch multipleksów przecież dużo kosztuje. Płacą podwójnie, zajmują nasze miejsce, a my czekamy" - napisał redemptorysta.

Według rzecznika Telewizji Polskiej Jacka Rakowieckiego nadawca publiczny nie zakończył wszystkich prac związanych z cyfryzacją i dlatego nie może jeszcze opuścić multipleksu pierwszego. "Nie jest to celowa obstrukcja, postępujemy zgodnie z prawem" - podkreślił rzecznik. Jak zaznaczył, wciąż trwają prace m.in. nad regionalizacją sygnału multipleksu trzeciego, czyli dostosowaniem sygnału poszczególnych nadajników do granic województw.

1 września ruszy TVP Regionalna, codziennie na jej antenie 16 oddziałów regionalnych nadawcy publicznego będzie emitować własne programy przez cztery i pół godziny; reszta czasu antenowego będzie poświęcona emisji wspólnej. Z uwagi na wciąż trwającą regionalizację sygnału, nie wszyscy będą mogli odbierać programy regionalne ze swoich województw. Problemy mogą mieć osoby mieszkające na granicy obszarów administracyjnych.

"Problem dotyczy prawdopodobnie kilku procent odbiorców. Nie oznacza to, że od 1 września nie będą oni w ogóle odbierać TVP Regionalnej, ale będą odbierać wersję nie ze swojego województwa, np. zamiast kanału z Krakowa, otrzymają Kielce. Biorąc pod uwagę, że przy sygnale analogowym też były takie problemy, dla odbiorców nie będzie to pewnie tragedia i tych kilka miesięcy poczekają" - powiedział Rakowiecki.

Zasięg multipleksu trzeciego na poziomie 99,5 proc. ludności potwierdza Urząd Komunikacji Elektronicznej. Według rzecznika TVP sygnał multipleksu trzeciego dociera do 99,5 proc. odbiorców w wielu przypadkach "tylko formalnie", wciąż zdarza się, że sygnał jest odbierany na zewnątrz budynków, a nie wewnątrz; ciągle analizowane są zgłoszenia.

"Jeszcze niedawno media o. Rydzyka sugerowały, że TVP nie opuści jednego z miejsc na multipleksie pierwszym w ustawowym terminie do kwietnia 2014 r. Kiedy poinformowaliśmy, że TVP gwarantuje dotrzymanie terminów, rozpoczęła się z kolei presja na natychmiastowe opuszczenie tego multipleksu" - podkreślił Rakowiecki. Zaznaczył: "Nie chcemy się w tę zabawę bawić, bo ona jest nieskończona".

Na pytanie, czy będzie możliwość opuszczenia multipleksu pierwszego przed kwietniem 2014 r., rzecznik odpowiedział: "Wiedzieli od początku, że data graniczna jest w kwietniu. Nie mamy złej woli, ale też nie będziemy podejmować stachanowskiego wysiłku, aby zadowolić o. Rydzyka, bo jak to zrobimy, to on zaraz znajdzie kolejny powód".

We wtorek "Nasz Dziennik" donosił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji żąda od fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) zapłacenia do 8 października prawie 1,3 mln zł za koncesję na MUX 1, której fundacja nie może wykorzystać, bo TVP blokuje miejsce stacji o. Rydzyka.

KRRiT w wydanym oświadczeniu poinformowała, że opłaty wynikają z zapisów ustawowych. Opłatę uiszcza się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu koncesji. W przypadku TV Trwam opłata powinna zostać uiszczona do 8 października.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 6. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 7. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 8. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook