Jedynie prawda jest ciekawa


TVP na krawędzi, a KRRiT umywa ręce

28.06.2012

Zarówno TVP jak i Polskiemu Radiu, jeszcze w tym roku grozi utrata płynności finansowej, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie czuje się w najmniejszym stopniu odpowiedzialna za tę sytuację - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Sejm i Senat nie widzi jednak powodów do odrzucenia sprawozdania Rady za 2011 r.

Oburzona, zarówno taką postawą większości parlamentarnej jak i lekceważącą postawą samej KRRiT jest opozycja, która wytyka Krajowej Radzie szereg zaniedbań.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że główny zarzut pod adresem KRRiT to fatalna kondycja finansowa mediów publicznych. TVP i Polskie Radio nigdy bowiem nie były w tak złej sytuacji. Rekordowe straty finansowe, najniższe w historii wpływy z abonamentu, kryzys na rynku reklamy - wszystko to sprawia, że ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Zarówno TVP, jak i Polskiemu Radiu grozi w tym roku utrata płynności finansowej

Wg oficjalnych danych, w tym roku telewizja przewiduje stratę w wysokości 60 mln zł, a nieoficjalnie jej władze przyznają, że może sięgnąć grubo ponad 200 mln zł. Z kolei straty Polskiego Radia mogą w tym roku sięgnąć ponad 30 mln zł.

Krajowa Rada nie ma sobie w tej sytuacji nic do zarzucenia - konsekwentnie twierdzi, że w jej gestii nie leżą finanse mediów publicznych. Za ściągalność abonamentu odpowiada bowiem Poczta Polska.

- Ale to KRRiT powołała rady nadzorcze mediów i zaakceptowała ich zarządy. Nie można mówić, że za obecną sytuację mediów publicznych nie ponosi żadnej odpowiedzialności - wskazuje Elżbieta Kruk z PiS, była przewodnicząca KRRiT.

- Poza tym jest organem konstytucyjnym, który powinien podejmować działania choćby lobbystyczne, aby przeforsować nowe przepisy o finansowaniu mediów publicznych. Tymczasem do dziś Rada nie ma żadnego projektu ustawy - dodaje.

Zamiast ustawy, przewodniczący KRRiT Jan Dworak proponuje "merytoryczną debatę o tym, jakich mediów publicznych chcemy i do czego mają one służyć"

- Na to pytanie muszą odpowiedzieć politycy, którzy mają wpływ na tworzenie prawa. My takiego wpływu nie mamy. KRRiT posiada wiedzę i znajomość różnych rozwiązań, ale bez decyzji politycznej nie da się nic zrobić - podkreśla Dworak. Dodaje, że na razie KRRiT skupia się na tym, by we współpracy z Pocztą Polską poprawić ściągalność abonamentu.

Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook