Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

TVP na krawędzi, a KRRiT umywa ręce

28.06.2012

Zarówno TVP jak i Polskiemu Radiu, jeszcze w tym roku grozi utrata płynności finansowej, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie czuje się w najmniejszym stopniu odpowiedzialna za tę sytuację - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Sejm i Senat nie widzi jednak powodów do odrzucenia sprawozdania Rady za 2011 r.

Oburzona, zarówno taką postawą większości parlamentarnej jak i lekceważącą postawą samej KRRiT jest opozycja, która wytyka Krajowej Radzie szereg zaniedbań.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że główny zarzut pod adresem KRRiT to fatalna kondycja finansowa mediów publicznych. TVP i Polskie Radio nigdy bowiem nie były w tak złej sytuacji. Rekordowe straty finansowe, najniższe w historii wpływy z abonamentu, kryzys na rynku reklamy - wszystko to sprawia, że ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Zarówno TVP, jak i Polskiemu Radiu grozi w tym roku utrata płynności finansowej

Wg oficjalnych danych, w tym roku telewizja przewiduje stratę w wysokości 60 mln zł, a nieoficjalnie jej władze przyznają, że może sięgnąć grubo ponad 200 mln zł. Z kolei straty Polskiego Radia mogą w tym roku sięgnąć ponad 30 mln zł.

Krajowa Rada nie ma sobie w tej sytuacji nic do zarzucenia - konsekwentnie twierdzi, że w jej gestii nie leżą finanse mediów publicznych. Za ściągalność abonamentu odpowiada bowiem Poczta Polska.

- Ale to KRRiT powołała rady nadzorcze mediów i zaakceptowała ich zarządy. Nie można mówić, że za obecną sytuację mediów publicznych nie ponosi żadnej odpowiedzialności - wskazuje Elżbieta Kruk z PiS, była przewodnicząca KRRiT.

- Poza tym jest organem konstytucyjnym, który powinien podejmować działania choćby lobbystyczne, aby przeforsować nowe przepisy o finansowaniu mediów publicznych. Tymczasem do dziś Rada nie ma żadnego projektu ustawy - dodaje.

Zamiast ustawy, przewodniczący KRRiT Jan Dworak proponuje "merytoryczną debatę o tym, jakich mediów publicznych chcemy i do czego mają one służyć"

- Na to pytanie muszą odpowiedzieć politycy, którzy mają wpływ na tworzenie prawa. My takiego wpływu nie mamy. KRRiT posiada wiedzę i znajomość różnych rozwiązań, ale bez decyzji politycznej nie da się nic zrobić - podkreśla Dworak. Dodaje, że na razie KRRiT skupia się na tym, by we współpracy z Pocztą Polską poprawić ściągalność abonamentu.

Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 2. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 3. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 4. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 5. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 6. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 7. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 8. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook