Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk znów skupia się na innych

04.09.2013

"Od zanurzania w nieszczęściu są inni - prezes Kaczyński jest w tym mistrzem" - mówił rozmowie z TVP Info premier Donald Tusk.

"Wszyscy to widzą! Nie mam wątpliwości, kto chce po swojej prawej ręce trzymać tych, którzy kompromitują nasz kraj. (...) To nie ja przytulam młodzieńców z ogolonymi głowami, dla których swastyka jest fajnym symbolem!" - irytował się postawą Jarosława Kaczyńskiego premier Donald Tusk w rozmowie z TVP Info.

W wywiadzie udzielonym stacji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier podkreślał, że najbliższe kilka lat będą dla niego, Platformy i Polski niezwykle istotne: "Kilka razy w życiu podejmowałem decyzje, które wydawały się ryzykowne, ale były czyste w intencji. Nie mam parcia, że muszę być koniecznie premierem - tej satysfakcji mam aż nadto. Mam ochotę kilka rzeczy zrobić - do tego potrzebuję solidnej i wierzącej w sens tego, co się robi, większości. (...) Ci, którzy nie zasmakowali władzy dłużej mogą chcieć, mnie to szczególnie nie podnieca, ale możliwość zrobienia dla Polski kilku rzeczy jest czymś, co mnie motywuje" - mówił Tusk.

I zapowiadał - który to już raz - kolejny plan, który Platforma przygotowała dla Polski na najbliższą przyszłość: "Starałem się przez te sześć lat, kiedy rządzimy, natchnąć ludzi optymizmem. Wierzę, że w Polsce możliwe są rzeczy wielkie i udało nam się kilka takich rzeczy zrobić. (...) Ogólne saldo jest całkiem pozytywne i może być kapitalnym punktem startu do gorącej jesieni, by plan dla Polski po kryzysie był planem kompletnym. Potrzebujemy do tego wkładu własnego, szukamy pieniędzy oszczędzając, trzymając w dyscyplinie finanse publiczne" - mówił szef rządu, podkreślając, że koniecznością jest, by "mądrze wykorzystać pieniądze".

Donald Tusk odniósł się też do swojej deklaracji dotyczącej "końca kryzysu" i tego, czy nie padły one za wcześnie. Prowadzący rozmowę przekonywał, że opozycja z pewnością nie podzieli tej opinii: "On (Jarosław Kaczyński - red.) ma prawo do tych pesymistycznych racji sowich. Więcej wiem, ile jest w Polsce biedy, jak to znaczy być na bezrobociu niż prezes Kaczyński. Nie wyciągniemy ich z biedy, marudząc. Kiedy mówiłem, że Polska przejdzie przez kryzys bez ubytku, okazało się, że miałem rację. (...) Nie będę obstawiał na katastrofę w Polsce, będę obstawiał na sukces i te sześć lat pokazuje, że to jest możliwe" - ocenił premier, dodając, że ma świadomość, ile jest zła i nieszczęścia w naszym kraju.

"Od zanurzania w nieszczęściu są inni - prezes Kaczyński jest w tym mistrzem" - dodał Tusk.

W rozmowie padła również deklaracja dotycząca obiecanej obniżki podatków: "W ciągu najbliższych dwóch lat nie obniżymy podatków, bo wiem, co to znaczy odpowiedzialność za finanse publiczne. Polsce potrzebna jest stabilność, prostszy system podatkowy. Może nawet najprostszym w Europie" - mówił premier.

By po chwili dodać: "Dzisiaj jest czas, by ewidentny polski sukces przełożył się na sytuację ludzi, którzy nie mają roboty! (...) Będę jesienią każdego dnia tłumaczył kroki, jakie będziemy wykonywali, bo jestem głęboko przekonany, że one przyniosą sukces, o którym mówiłem".

Donald Tusk odniósł się też do coraz gorszych notowań zarówno szefa rządu, jak i Platformy Obywatelskiej: "Mam niedosyt. Zdaję sobie sprawę, że po sześciu latach rządzenia to wynik rekordowo długi i ludzie sobie myślą: "Widzimy tego gościa już sześć lat, może ktoś inny rządziłby lepiej". (...) Do końca życia będę Polakom wdzięczny, że dali mi tak długi czas do roboty. Jestem przekonany, że przekonam Polaków do tego, by wybrali tych, którzy przeprowadzili kraj przez kryzys. (...) Coraz mniej się przejmuję sondażami, bo zdaję sobie sprawę, że ludzie będą patrzyli na mnie i Platformę bardzo krytycznie i wnikliwie. (...) Obstawiam tylko jedną grę - dokonać tego, do czego dzisiaj się zobowiązałem" - przekonywał Tusk, mówiąc, że ludzie ocenią jego dokonania.

W rozmowie wróciła kwestia polityki historycznej. Dziennikarz przypomniał przy tym ostatni sondaż we Francji, który wskazywał, że młodzi Francuzi jako nazistów w trakcie II wojny najczęściej wskazują... Polaków. Tusk zaatakował przy tym Jarosława Kaczyńskiego: "Mogę twardo odpowiedzieć: wiem, kto jest odpowiedzialny za to, że ludzie w Europie myslą, że Polacy to nazistowska prawica. Niech Jarosław Kaczyński spojrzy w lustro. To on jest patronem tych, którzy Polskę kompromitują! (...) Ja nie jestem patronem tych marszy... Nie przytulam młodzieńców z ogolonymi głowami, dla których swastyka jest fajnym symbolem!" - drwił Tusk, sugerując sojusz Prawa i Sprawiedliwości z środowiskami neonazistowskimi.

Premier zakończył w swoim stylu: "Moim zadaniem jest to, by PiS nie dostał władzy, bo to będzie nieszczęście dla Polski. (...) Będę walczył do końca, by wygrać wybory" - zakończył Tusk.

Tego akurat możemy być pewni.

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. mid-17328068 29.03.2017

  MON: Nie wycofujemy się z Eurokorpusu

  „Decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego oraz stopniowo zredukuje swój wkład".

 2. SAM9549t5767b081m800x9c28deec 29.03.2017

  Szef BBN: Ostrzał konsulatu to niewątpliwie prowokacja

  To bardzo niepokojący sygnał - tak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił ostrzelanie siedziby konsulatu polskiego w Łucku na Ukrainie. Jego zdaniem "niewątpliwie jest to prowokacja".

 3. mid-17327165 29.03.2017

  Marszałek Senatu wyklucza zmianę szefa MSZ

  "Nic nie słyszałem i nic nie wiem o zmianach na stanowisku szefa MSZ".

 4. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 5. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 6. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 7. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 8. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook