Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk wystąpi o wotum zaufania

11.10.2012

Będzie wniosek o wotum zaufania dla rządu. Donald Tusk złoży go po jutrzejszym "expose". Głosowanie jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w piątek wystąpi z wnioskiem o wotum zaufania dla swojego rządu.  Wniosek będzie głosowany jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

"Jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców" - podkreślił. Premier w piątkowym wystąpieniu w Sejmie przedstawi plany rządu na 2013 r.

"Jutro po informacji złożę wniosek o wotum zaufania, który (...) będzie głosowany na tym samym posiedzeniu" - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie po wieczornym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej. Tusk poinformował, że rozmawiał w czwartek o tej kwestii z prezydentem Bronisławem Komorowskim. "Nie pierwszy raz spotkałem się z nadzwyczajną serdecznością i solidarnością pana prezydenta (...) spotkałem się z pełnym zrozumieniem - jeśli chodzi o wotum zaufania" - przekonywał szef rządu.

Premier powiedział, że w jego piątkowym wystąpieniu znajdą się propozycje, związane "z bardzo trudnym kontekstem kryzysowym w Europie i na świecie". "Wszyscy w Polsce odczuwamy narastające zagrożenie gospodarcze, ale jestem przekonany, że to jutrzejsze wystąpienie pokaże jak precyzyjny, dobry i bezpieczny dla Polski mamy plan" - mówił Tusk.

Jak dodał, z ław opozycji pojawiają się wątpliwości, czy rząd - rok po wyborach - ma nadal mandat do sprawowania władzy. "Jutro położymy karty na stół i przekonamy się, czy ważniejsze są jakieś wirtualne rzeczywistości, czy istnieje Sejm z większością, z rządem, który ma rządzić. Ja jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców" - zaznaczył premier.

"Proszę o uczciwy rachunek tego, co robię ja i tego, co zamierza zrobić opozycja. Proponuję wotum zaufania, które jest dla mnie trudniejszym głosowaniem, niż tzw. konstruktywne wotum zaufania (który zamierza złożyć PiS - red.). Wbrew temu, co mówi jeden z liderów opozycji, jutro opozycji wystarczy połowa głosów plus jeden, żeby udowodnić, że to opozycja ma rację" - oświadczył Tusk.

Jak przekonywał, świadomie podejmuje to ryzyko - bo według niego - tylko rząd dysponujący jednoznaczną większością może prowadzić dalej sprawy kraju. "Jestem przekonany, że potrafimy to zrobić, chciałbym, żeby Polska zobaczyła, kto, jaki ma mandat do decydowania o sprawach Polski" - zaznaczył szef rządu.

Premier zapewnił też, że nie jest "specjalistą od straszenia" Polaków. "Będę chciał (w wystąpieniu w Sejmie) w sposób przekonywujący i konkretny dać Polakom nadzieję, że mimo, iż kontekst nie jest łatwy - tak jak robiliśmy to przez pięć lat, także przez następne pięć lat potrafimy ochronić Polskę przed kryzysem" - powiedział. Tusk zadeklarował też, że w kwestii "uzusowienia" umów śmieciowych przedstawi w czwartek w Sejmie jednoznaczną opinię. Według premiera jego piątkowe wystąpienie w Sejmie będzie trwało około godziny. Kolejny raz zadeklarował też, że w najbliższym czasie nie planuje rekonstrukcji rządu.

PAP/ansa

[fot. PAP/Radek Pietruszka]Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

wotum zaufania

,

sejm

,

rząd

,

opzycja

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook