Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk wprowadził manierę obietnic bez pokrycia

07.02.2012

Ważny głos prof. Jadwigi Staniszkis w sprawie ACTA. W swoim cyklicznym felietonie na łamach "Wirtualnej Polski" socjolog nie ukrywa krytycyzmu wobec działań władzy. Jak stwierdza, gdy widzi ministra Boniego - "który nic nie zrobił w sprawie ACTA, gdy był na to czas - deklarującego o wolności", to "aż się gotuje":

Doskonale przecież wiadomo, że kuriozalna formuła "opóźniania ratyfikacji" nic nie zmieni, bo i tak po decyzji Parlamentu Europejskiego, to prawo wchodzi u nas w życie.

Zdaniem prof. Staniszkis:
Premier Tusk wprowadził i utrwalił w Polsce manierę obietnic bez pokrycia, utrzymywania pozorów przy pomocy czczej gadaniny i, przede wszystkim, porażającej kombinacji braku kompetencji i – uciekaniem od odpowiedzialności. Wciąż nie widać strategii rozwoju. Ani, najważniejszego: tworzenia miejsc pracy. Poza administracją, bo tą rząd rozbudowuje w sposób absurdalny.

Socjolog dodaje, że "jedyne pomysły rządu to dalsze obniżanie standardów we wszystkich dziedzinach i przerzucanie kosztów na społeczeństwo".

Odnosząc się do samej ACTA prof. Staniszkis komentuje:
Szanuję własność intelektualną, ale cieszę się, że kilka moich książek jest dostępnych free w internecie. Bo krążenie pomysłów jest ważniejsze. W nauce prawa autorskie, oprócz patentów, powinny wygasać po trzech latach. A w krajach na dorobku, jak Polska, to rząd powinien płacić (ryczałt) fachowym pismom zagranicznym za prawo wolnego korzystania z nich przez naszych internautów. Bez tego nigdy nie nadrobimy dystansu!

wpolityce.pl
[fot.PAP/Pietruszka]

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook