Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk sprzedał interesy Polaków za posadę?

03.09.2014

Za brukselski fotel dla Tuska zapłacą polscy imigranci w Wielkiej Brytanii. Donald Tusk zgodził się bowiem na ograniczenie praw socjalnych Polaków, którzy mieszkają ojczyźnie Davida Camerona – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

„Rz” powołuje się na „Daily Telegraph”, który opisuje rozmowę Cameron-Tusk w tej sprawie:

„To była konstruktywna rozmowa i on (Tusk) uznał zasadność brytyjskich obaw dotyczących swobody przemieszczania się osób.”

Podobnie sprawę opisuje „Guardian”:

„Tusk, który rozmawiał przez telefon z Cameronem w ubiegłym tygodniu, podkreślił poparcie dla dwóch kluczowych postulatów premiera w nadchodzących negocjacjach z UE: nadużywania przywilejów socjalnych oraz ograniczenia prawa do przemieszczania się osób.”

Sam Tusk w kilka chwil po wyborze na szefa oświadczył, że nie widzi możliwości, by Wielka Brytania opuściła UE. Cameron chce jednak, by skrócić okres wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, wydłużyć pobyt potrzebny do rozpoczęcia wypłaty świadczeń i ograniczyć niektóre przywileje. To z kolei uderzy najbardziej w Polaków - bo to nasi rodacy są najbardziej liczną grupą „przyjezdnych”.

„Rz” podkreśla, że to radykalna zmiana postawy Tuska. Jeszcze w styczniu sprzeciwiał się pomysłom Camerona - efekty rozmowy obu szefów rządu było słychać m.in. na taśmach „Wprost”.

„Wiesz, Donald z nim od razu rozmawiał przez telefon, więc go op…..lił tak, ku..a, że szkoda, że tej rozmowy nie nagraliśmy, ku..a, go tak zj..ał” — chwalił się Paweł Graś.

Jak widać, gdy tylko na horyzoncie Tuska pojawiła się okazja do zdobycia brukselskiego fotela, premier przestał być tak hardy. Zdaniem „Financial Times” zmianą zdania Tuska mocno zaskoczona była nawet kanclerz Merkel, która spodziewała się twardszej gry ze strony Polski.

„Cameronowi Tusk grozić już więc niczym nie mógł. Potrzebował za to jego poparcia, aby uzyskać wymarzone stanowisko. A o głosach Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii pamiętać już nie musiał” — konkluduje komentator „Rz” Jędrzej Bielecki.

lw, lz „Rzeczpospolita”

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 4. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 8. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook