Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk sprzedał interesy Polaków za posadę?

03.09.2014

Za brukselski fotel dla Tuska zapłacą polscy imigranci w Wielkiej Brytanii. Donald Tusk zgodził się bowiem na ograniczenie praw socjalnych Polaków, którzy mieszkają ojczyźnie Davida Camerona – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

„Rz” powołuje się na „Daily Telegraph”, który opisuje rozmowę Cameron-Tusk w tej sprawie:

„To była konstruktywna rozmowa i on (Tusk) uznał zasadność brytyjskich obaw dotyczących swobody przemieszczania się osób.”

Podobnie sprawę opisuje „Guardian”:

„Tusk, który rozmawiał przez telefon z Cameronem w ubiegłym tygodniu, podkreślił poparcie dla dwóch kluczowych postulatów premiera w nadchodzących negocjacjach z UE: nadużywania przywilejów socjalnych oraz ograniczenia prawa do przemieszczania się osób.”

Sam Tusk w kilka chwil po wyborze na szefa oświadczył, że nie widzi możliwości, by Wielka Brytania opuściła UE. Cameron chce jednak, by skrócić okres wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, wydłużyć pobyt potrzebny do rozpoczęcia wypłaty świadczeń i ograniczyć niektóre przywileje. To z kolei uderzy najbardziej w Polaków - bo to nasi rodacy są najbardziej liczną grupą „przyjezdnych”.

„Rz” podkreśla, że to radykalna zmiana postawy Tuska. Jeszcze w styczniu sprzeciwiał się pomysłom Camerona - efekty rozmowy obu szefów rządu było słychać m.in. na taśmach „Wprost”.

„Wiesz, Donald z nim od razu rozmawiał przez telefon, więc go op…..lił tak, ku..a, że szkoda, że tej rozmowy nie nagraliśmy, ku..a, go tak zj..ał” — chwalił się Paweł Graś.

Jak widać, gdy tylko na horyzoncie Tuska pojawiła się okazja do zdobycia brukselskiego fotela, premier przestał być tak hardy. Zdaniem „Financial Times” zmianą zdania Tuska mocno zaskoczona była nawet kanclerz Merkel, która spodziewała się twardszej gry ze strony Polski.

„Cameronowi Tusk grozić już więc niczym nie mógł. Potrzebował za to jego poparcia, aby uzyskać wymarzone stanowisko. A o głosach Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii pamiętać już nie musiał” — konkluduje komentator „Rz” Jędrzej Bielecki.

lw, lz „Rzeczpospolita”

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook