Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk się nie cieszy. Poparciem

27.08.2012

W sierpniu 34 proc. ankietowanych przez CBOS wyrażało zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Donald Tusk (bez zmian); 53 proc. było z tego faktu niezadowolonych (jeden punkt proc. więcej niż przed miesiącem); 13 proc. nie miało zdania (jeden punkt proc. mniej).

Niezadowolenie z premiera najczęściej wyrażali rolnicy (72 proc.), bezrobotni (73 proc.) oraz ci, którzy oceniają swoje warunki jako złe (65 proc.).        

Premier - podobnie jak kierowany przez niego rząd - ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród mieszkańców miast powyżej 100 tys. mieszkańców (45 proc.), osób najlepiej wykształconych (51 proc. wśród badanych z wyższym wykształceniem) i sytuowanych (51 proc. wśród uzyskujących miesięczne dochody per capita powyżej 1500 zł, 46 proc. dobrze oceniających swoje warunki materialne).        

W elektoratach partyjnych Donalda Tuska jako premiera akceptują w większości jedynie zwolennicy PO (87 proc.). Wśród zwolenników innych partii premier częściej spotyka się z dezaprobatą niż poparciem. Najbardziej krytyczni w odbiorze są zadeklarowani zwolennicy PiS (90 proc.).

W sierpniu rząd Donalda Tuska miał 30 proc. zwolenników (o 2 punkty proc. mniej niż w lipcu); przeciwników rządu było 39 proc. (jeden punkt proc. więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca); obojętność deklarowało 29 proc. (jeden punkt proc. więcej);  2 proc. nie miało zdania (bez zmian).       

Rząd cieszy się większym niż przeciętne poparciem: wśród mieszkańców miast liczących od 100 do 500 tys. ludności (40 proc.) i większych (42 proc.), wśród osób z wyższym wykształceniem (47 proc.) oraz wśród badanych o miesięcznych dochodach na głowę powyżej 1500 zł (52 proc.).          

W grupach społeczno-zawodowych przychylni mu są przede wszystkim: kadra kierownicza i specjaliści (46 proc.) oraz właściciele firm (49 proc.). Najrzadziej rządzący gabinet może liczyć na poparcie mieszkańców wsi (19 proc.), osób z wykształceniem podstawowym (17 proc.), rolników (15 proc.), bezrobotnych (17 proc.), badanych o miesięcznych dochodach na głowę do 500 zł (20 proc.) i generalnie osób niezadowolonych z własnej sytuacji materialnej (18 proc.).  

W elektoratach partyjnych zwolennicy rządu stanowią większość jedynie wśród sympatyków PO (82 proc.). Zadeklarowani wyborcy PSL w zdecydowanie mniejszym stopniu utożsamiają się z rządem Donalda Tuska: równie często zaliczają się do jego zwolenników (38 proc.), co przeciwników (39 proc.). Wśród wyborców partii opozycyjnych przewagę mają osoby niechętne rządowi. Szczególnie dużo przeciwników rządzącego gabinetu jest w elektoracie PiS (78 proc.).  W sierpniu 29 proc. badanych przez CBOS dobrze oceniało wyniki działalności rządu Donalda Tuska od czasu ponownego objęcia przez niego władzy (o 4 punkty proc. mniej niż przed miesiącem); 60 proc. oceniło tę działalność źle (o 4 punkty proc. więcej niż w lipcu), a 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie (bez zmian).         

Negatywne opinie o wynikach działalności rządu przeważają niemal we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Szczególnie surowi w ocenach są rolnicy (74 proc.), bezrobotni (79 proc.) oraz osoby określające warunki swojego gospodarstwa domowego jako złe (74 proc.).

W elektoratach partyjnych efekty pracy rządu doceniają w większości jedynie zwolennicy PO (82 proc. pozytywnych ocen). Sympatycy pozostałych ugrupowań na ogół negatywnie oceniają posunięcia rządzącego gabinetu. Szczególną dezaprobatą w ocenie pracy rządu odznaczają się popierający PiS (89 proc. negatywnych wskazań).        

Krytyczne opinie dominują również wśród osób nie mających sprecyzowanych preferencji partyjnych (60 proc. ocen negatywnych) oraz wśród biernych politycznie (70 proc.).        

25 proc. ankietowanych uznało, że polityka obecnego rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej (4 punkty proc. mniej niż przed miesiącem); przeciwnego zdania było 65 proc. respondentów (6 punktów proc. więcej niż w lipcu). 10 proc. nie miało zdania (w lipcu - 12 proc.).        

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 14-23 na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.  

PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 7. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook