Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk: Rząd wycofa się z Roku Rosji w Polsce

08.05.2014

Premier Donald Tusk zapowiedział, że trudno będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w czasie gdy na Ukrainie dochodzi do rozlewu krwi. Zapowiedział, że Polska wycofa się z tej inicjatywy. Opozycja chwali postawę premiera, choć powtarza, że lepiej późno niż wcale.

Długo to trwało, ale chyba można napisać, że rząd Donalda Tuska przyznał rację opozycji. Najpierw jednak głos w sprawie zabrała rzecznik rządu:

„Ze względu na sytuację może trzeba zawiesić ten rok kultury i poczekać na wyjaśnienie tych wszystkich spraw. Ze względu na komfort polskich artystów i żeby odbiorcy kultury mogli w pełni z tego czerpać nie mając wątpliwości, moim zdaniem najlepsze byłoby zawieszenie tego roku”— powiedziała Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

Następnie na konferencji prasowej, wypowiedziane wcześniej słowa potwierdził sam premier, który dał do zrozumienia, że ciężko będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w obecnej sytuacji:

„Cały czas zastanawiamy się nad tym i zdajemy sobie sprawę – Rok Rosji w Polsce to wydarzenie kulturalne. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie tego typu przedsięwzięcia”— przyznał Tusk.

Po czym dodał, że może zmienić zdanie, jeśli sytuacja na Ukrainie „radykalnie się poprawi”.

„Jeśli dalej będziemy świadkami rozlewu krwi i brutalnych akcji na terenie Ukrainy, to trudno będzie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie i nie będę rekomendował organizacji tego typu przedsięwzięć”— podkreślił premier.

Opozycja jest zadowolona z postawy premiera, choć wskazuje, że w kontaktach z Rosją należy uważać na kilka kwestii. Kilka rzeczy wyliczył na łamach portalu wPolityce.pl były minister kultury Kazimierz Maria Ujazdowski:

„Gdyby nie szczególny moment jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego rząd nie odstąpiłby od kompromitujących planów prestiżowej wymiany kulturalnej z państwem, które pogwałciło fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” - czytamy.

Jednak Ujazdowski apeluje o dopilnowanie obietnic premiera:

„Teraz trzeba dopilnować konsekwentnego wycofania się z tej decyzji włącznie z zaoszczędzeniemczterech i pół miliona złotych, które przeznaczono na ten cel. W tej sprawie potrzebna jest kontrola parlamentarna i dalszy nacisk opinii publicznej” - uważa były minister kultury.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. W kwietniu polski MSZ informował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu.

wPolityce.pl, PAP, lz

[fot: PAP:Grzegorz Jakubowski]

Słowa kluczowe:

opozycja

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook