Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk: Rząd wycofa się z Roku Rosji w Polsce

08.05.2014

Premier Donald Tusk zapowiedział, że trudno będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w czasie gdy na Ukrainie dochodzi do rozlewu krwi. Zapowiedział, że Polska wycofa się z tej inicjatywy. Opozycja chwali postawę premiera, choć powtarza, że lepiej późno niż wcale.

Długo to trwało, ale chyba można napisać, że rząd Donalda Tuska przyznał rację opozycji. Najpierw jednak głos w sprawie zabrała rzecznik rządu:

„Ze względu na sytuację może trzeba zawiesić ten rok kultury i poczekać na wyjaśnienie tych wszystkich spraw. Ze względu na komfort polskich artystów i żeby odbiorcy kultury mogli w pełni z tego czerpać nie mając wątpliwości, moim zdaniem najlepsze byłoby zawieszenie tego roku”— powiedziała Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

Następnie na konferencji prasowej, wypowiedziane wcześniej słowa potwierdził sam premier, który dał do zrozumienia, że ciężko będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w obecnej sytuacji:

„Cały czas zastanawiamy się nad tym i zdajemy sobie sprawę – Rok Rosji w Polsce to wydarzenie kulturalne. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie tego typu przedsięwzięcia”— przyznał Tusk.

Po czym dodał, że może zmienić zdanie, jeśli sytuacja na Ukrainie „radykalnie się poprawi”.

„Jeśli dalej będziemy świadkami rozlewu krwi i brutalnych akcji na terenie Ukrainy, to trudno będzie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie i nie będę rekomendował organizacji tego typu przedsięwzięć”— podkreślił premier.

Opozycja jest zadowolona z postawy premiera, choć wskazuje, że w kontaktach z Rosją należy uważać na kilka kwestii. Kilka rzeczy wyliczył na łamach portalu wPolityce.pl były minister kultury Kazimierz Maria Ujazdowski:

„Gdyby nie szczególny moment jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego rząd nie odstąpiłby od kompromitujących planów prestiżowej wymiany kulturalnej z państwem, które pogwałciło fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” - czytamy.

Jednak Ujazdowski apeluje o dopilnowanie obietnic premiera:

„Teraz trzeba dopilnować konsekwentnego wycofania się z tej decyzji włącznie z zaoszczędzeniemczterech i pół miliona złotych, które przeznaczono na ten cel. W tej sprawie potrzebna jest kontrola parlamentarna i dalszy nacisk opinii publicznej” - uważa były minister kultury.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. W kwietniu polski MSZ informował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu.

wPolityce.pl, PAP, lz

[fot: PAP:Grzegorz Jakubowski]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook