Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Rząd wycofa się z Roku Rosji w Polsce

08.05.2014

Premier Donald Tusk zapowiedział, że trudno będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w czasie gdy na Ukrainie dochodzi do rozlewu krwi. Zapowiedział, że Polska wycofa się z tej inicjatywy. Opozycja chwali postawę premiera, choć powtarza, że lepiej późno niż wcale.

Długo to trwało, ale chyba można napisać, że rząd Donalda Tuska przyznał rację opozycji. Najpierw jednak głos w sprawie zabrała rzecznik rządu:

„Ze względu na sytuację może trzeba zawiesić ten rok kultury i poczekać na wyjaśnienie tych wszystkich spraw. Ze względu na komfort polskich artystów i żeby odbiorcy kultury mogli w pełni z tego czerpać nie mając wątpliwości, moim zdaniem najlepsze byłoby zawieszenie tego roku”— powiedziała Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

Następnie na konferencji prasowej, wypowiedziane wcześniej słowa potwierdził sam premier, który dał do zrozumienia, że ciężko będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w obecnej sytuacji:

„Cały czas zastanawiamy się nad tym i zdajemy sobie sprawę – Rok Rosji w Polsce to wydarzenie kulturalne. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie tego typu przedsięwzięcia”— przyznał Tusk.

Po czym dodał, że może zmienić zdanie, jeśli sytuacja na Ukrainie „radykalnie się poprawi”.

„Jeśli dalej będziemy świadkami rozlewu krwi i brutalnych akcji na terenie Ukrainy, to trudno będzie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie i nie będę rekomendował organizacji tego typu przedsięwzięć”— podkreślił premier.

Opozycja jest zadowolona z postawy premiera, choć wskazuje, że w kontaktach z Rosją należy uważać na kilka kwestii. Kilka rzeczy wyliczył na łamach portalu wPolityce.pl były minister kultury Kazimierz Maria Ujazdowski:

„Gdyby nie szczególny moment jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego rząd nie odstąpiłby od kompromitujących planów prestiżowej wymiany kulturalnej z państwem, które pogwałciło fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” - czytamy.

Jednak Ujazdowski apeluje o dopilnowanie obietnic premiera:

„Teraz trzeba dopilnować konsekwentnego wycofania się z tej decyzji włącznie z zaoszczędzeniemczterech i pół miliona złotych, które przeznaczono na ten cel. W tej sprawie potrzebna jest kontrola parlamentarna i dalszy nacisk opinii publicznej” - uważa były minister kultury.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. W kwietniu polski MSZ informował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu.

wPolityce.pl, PAP, lz

[fot: PAP:Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook