Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Rząd wycofa się z Roku Rosji w Polsce

08.05.2014

Premier Donald Tusk zapowiedział, że trudno będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w czasie gdy na Ukrainie dochodzi do rozlewu krwi. Zapowiedział, że Polska wycofa się z tej inicjatywy. Opozycja chwali postawę premiera, choć powtarza, że lepiej późno niż wcale.

Długo to trwało, ale chyba można napisać, że rząd Donalda Tuska przyznał rację opozycji. Najpierw jednak głos w sprawie zabrała rzecznik rządu:

„Ze względu na sytuację może trzeba zawiesić ten rok kultury i poczekać na wyjaśnienie tych wszystkich spraw. Ze względu na komfort polskich artystów i żeby odbiorcy kultury mogli w pełni z tego czerpać nie mając wątpliwości, moim zdaniem najlepsze byłoby zawieszenie tego roku”— powiedziała Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

Następnie na konferencji prasowej, wypowiedziane wcześniej słowa potwierdził sam premier, który dał do zrozumienia, że ciężko będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w obecnej sytuacji:

„Cały czas zastanawiamy się nad tym i zdajemy sobie sprawę – Rok Rosji w Polsce to wydarzenie kulturalne. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie tego typu przedsięwzięcia”— przyznał Tusk.

Po czym dodał, że może zmienić zdanie, jeśli sytuacja na Ukrainie „radykalnie się poprawi”.

„Jeśli dalej będziemy świadkami rozlewu krwi i brutalnych akcji na terenie Ukrainy, to trudno będzie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie i nie będę rekomendował organizacji tego typu przedsięwzięć”— podkreślił premier.

Opozycja jest zadowolona z postawy premiera, choć wskazuje, że w kontaktach z Rosją należy uważać na kilka kwestii. Kilka rzeczy wyliczył na łamach portalu wPolityce.pl były minister kultury Kazimierz Maria Ujazdowski:

„Gdyby nie szczególny moment jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego rząd nie odstąpiłby od kompromitujących planów prestiżowej wymiany kulturalnej z państwem, które pogwałciło fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” - czytamy.

Jednak Ujazdowski apeluje o dopilnowanie obietnic premiera:

„Teraz trzeba dopilnować konsekwentnego wycofania się z tej decyzji włącznie z zaoszczędzeniemczterech i pół miliona złotych, które przeznaczono na ten cel. W tej sprawie potrzebna jest kontrola parlamentarna i dalszy nacisk opinii publicznej” - uważa były minister kultury.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. W kwietniu polski MSZ informował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu.

wPolityce.pl, PAP, lz

[fot: PAP:Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook