Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk rozstawia swoje pionki

13.10.2011

Jacek Karnowski, redaktor naczelny portalu Wpolityce.pl., w rozmowie z portalem Stefczyk.info zauważa, że koalicja składająca się z Platformy i PSL nie będzie słaba.

- W mojej ocenie Ruch Palikota jest tworem, który powstał w porozumieniu z premierem Tuskiem. Ta koalicja ma więc spory zapas, ponieważ może sięgnąć po formację Palikota – Karnowski zaznacza, że być może Platformie udałoby się przeciągnąć do siebie kilku niedoświadczonych politycznie posłów.

Nasz rozmówca zaznacza również, że Platformie z pomocą będzie prawdopodobnie przychodził Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Linia prezentowana przez Ryszarda Kalisza w ostatnim czasie była bardzo prorządowa. Sojusz nie będzie już, jak za czasów Napieralskiego, zdolny postawić się partii rządzącej, oni raczej będą popierać rząd z innych pozycji niż PO – mówi Karnowski. Jego zdaniem powstanie takiego bloku partii sprzymierzonych to dowód na osłabienie demokracji.

Tymczasem, wraz z kolejnymi doniesieniami, oddala się perspektywa powołania nowego rządu. Premier Donald Tusk tłumaczy, że obecny skład gabinetu będzie rządził Polską do początku przyszłego roku. Jak tłumaczy lider PO, zmiana władzy w kraju ma się odbyć po zakończeniu sprawowania przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

- To argumentacja niepozbawiona sensu – tłumaczy portalowi Stefczyk.info Jacek Karnowski, redaktor naczelny portalu Wpolityce.pl. - Zmiana ministrów w toku unijnych obrad może motywować do odwlekania wymiany składu rządu.

Nasz rozmówca zaznacza jednak, że za decyzją premiera stoi zapewne co innego.
- Myślę, że Donald Tusk chce ustawić "armie" wewnątrz partii. Premier zyskuje czas – tłumaczy Karnowski. Dziennikarz uważa jednak, że ta sprawa nie powinna rozpalać emocji opinii publicznej. - Wygrana obozu rządzącego jest znacząca i widoczna. Ja bym szczególnej wagi do tego nie przywiązywał. To gry wewnątrz obozu. To nie jest tak istotne, czy na przykład pozycja Grzegorza Schetyny będzie silniejsza czy  słabsza. To wiele nie zmienia z naszej perspektywy.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zauważa, że premier swoją zapowiedzią dotyczącą nowego rządu osłabia prezydenta.
- Tusk sam ogłasza, że będzie premierem. Nie zostały w tym przypadku zachowane procedury, które są typowe dla powoływania nowego rządu. To jest samonominowanie się szefa premiera. Prezydent może odbierać to jako próba marginalizacji jego roli – tłumaczy Karnowski.

Mimo to, w czwartek, prezydent Bronisław Komorowski przyszedł w sukurs Donaldowi Tuskowi i przy okazji wzmocnił swoją pozycję. Zaproponował on koncepcję maksymalnego wykorzystania konstytucyjnych terminów dotyczących tworzenia rządu, zamiast odwoływania i powoływania rządu. Tak wynika z informacji PAP uzyskanych ze źródeł zaangażowanych w konsultacje.

- Propozycja Komorowskiego pozwala Tuskowi wyjść z twarzą z trudnej sytuacji, w której sam się postawił, zapowiadając powołanie "nowego, starego rządu" - stwierdziły w czwartek źródła PAP.

Według tych źródeł, Tusk - odwołując i powołując rząd w tym samym składzie - znalazłby się w sytuacji "pewnej śmieszności", w której realizowana byłaby "litera konstytucji, a nie jej duch".

saż
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 2. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 3. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 4. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 5. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 6. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 7. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook