Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk rozgrywa jak Putin

18.10.2011

Powoli opada kurz po wojnie w Platformie Obywatelskiej. Premier Donald Tusk jest jej niekwestionowanym zwycięzcą. Dwie zwalczające się grupy – „spółdzielnia” Cezarego Grabarczyka i frakcja Grzegorza Schetyny, są zbyt słabe, by samodzielnie stawić czoła szefowi rządu.

Przed tygodniem wydawało się, że w Platformie Obywatelskiej nastąpi rozłam. Ostre napięcie między premierem i prezydentem, próba wciągnięcia do koalicji Ruchu Palikota, walka o stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Niekwestionowanym zwycięzcą rozgrywki jest Donald Tusk. Bronisławowi Komorowskiemu nie udało się doprowadzić do koalicji z Ruchem Palikota, Grzegorz Schetyna nie będzie marszałkiem, trafił na boczny tor. Osłabiona też została „spółdzielnia”, związana z ministrem Cezarym Grabarczykiem. Polityk ten nie będzie ministrem infrastruktury.

– Oczywiście wspólne działanie Schetyny, Komorowskiego, Palikota i sojusz ze schetynowcami mógłby premiera osłabić, jednak w rzeczywistości szef rządu stara się rozegrać wszystkie te grupy. Robi to skutecznie – mówi zastrzegający anonimowość polityk PO.

Rzeczywiście, trudno odmówić temu stwierdzeniu racji. - „Żołnierze” Schetyny i „spółdzielnia” to w gruncie rzeczy niewielkie grupy. Pozostali politycy z nimi co najwyżej sympatyzują – mówi poseł PO.

Nie wypalił też projekt prezydenta Komorowskiego, który liczył na stworzenie koalicji PO-Ruch Palikota, a jednocześnie na stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Tusk postawił na swoim. Koalicję stworzy z PSL-em, a marszałkiem zostanie zaufana Ewa Kopacz.
Janusz Palikot szybko zdał sobie sprawę z tego, z kim ewentualnie trzymać. W niedzielę w programie „Kawa na ławę” w TVN24 ostro krytykował... Grzegorza Schetynę, z którym jeszcze kilka dni wcześniej miał tworzyć koalicję!
– Schetyna z Palikotem nigdy się nie lubili – mówi nasz informator. – Teraz, kiedy wiadomo już, że koalicji nie będzie, Palikot woli stawiać na silniejszego – dodaje.
Krok do tyłu wykonał też prezydent Bronisław Komorowski, który, przynajmniej na razie, zaakceptował wygraną Tuska.

– Tusk jest teraz tym pierwszym – mówił wczoraj słynny „Miro”, czyli były minister sportu, bohater afery hazardowej, Mirosław Drzewiecki.
Jako Pierwyj w Rosji określany jest tylko jeden polityk – Władimir Putin. Nasi rozmówcy w PO twierdzą, że porównanie sytuacji Tuska do Putina jest bardzo trafne.

– Premier jest w idealnej sytuacji – mówi poseł PO. – Na zewnątrz może rozgrywać przeciwników, z jednej strony spychać do narożnika PiS, z drugiej krytykować fanatycznych antyklerykałów z Ruchu Palikota i kreować wizerunek PO jako jedynego obozu rozsądku. Główne media są mu również posłuszne. Wewnątrz partii ma dwie wpływowe, ale nie mające większości frakcje, których liderzy bardzo się nie lubią. Sądzę, że hegemonia Tuska zarówno w PO, jak i w kraju, może potrwać wiele lat – twierdzi nasz rozmówca.

Cały tekst ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”

niezalezna.pl

(fot.Kancelaria Premiera/Flickr)


Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

Putin

Warto poczytać

 1. woodstockwiki 26.07.2017

  Rząd Niemiec interweniuje ws Woodstocku

  - Jestem zdziwiony, że strona polska uzasadnia odmowę pomocy potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym - napisał w liście do sekretarza stanu w MSWiA koordynator rządu RFN ds. polsko - niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmar Woidke

 2. KamilRybikowski26072017 26.07.2017

  List otwarty do ZDF. "Nigdy nie istniały polskie obozy koncentracyjne"

  Organizatorzy akcji German Death Camps oraz przedstawiciele Młodej Prawicy skierowali do niemieckiej telewizji publicznej ZDF list ws. "polskich obozów zagłady". Wnoszą w nim, aby wyroki polskich i niemieckich sądów w tej sprawie zostały przez ZDF uznane.

 3. Policja 26.07.2017

  Umorzono sprawę policjanta, który postrzelił 14-latka

  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało 5 nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka.

 4. KaczynskiWalesa 26.07.2017

  Kaczyński pozywa Wałęsę za słowa o Smoleńsku

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę. Domaga się od byłego prezydenta przeprosin m.in. za zarzut, że J. Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Na pytanie, czy przeprosi prezesa PiS, Wałęsa powiedział PAP: "w żadnym wypadku".

 5. Narkotyki 26.07.2017

  Policyjna specgrupa zatrzymała 7 osób podejrzanych o produkcję narkotyków

  Policyjna specgrupa zatrzymała siedmiu mężczyzn podejrzanych o produkcję i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych; wszyscy zostali aresztowani - poinformowały w środę PAP Komenda Główna Policji i Prokuratura Krajowa.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook