Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk rozgrywa jak Putin

18.10.2011

Powoli opada kurz po wojnie w Platformie Obywatelskiej. Premier Donald Tusk jest jej niekwestionowanym zwycięzcą. Dwie zwalczające się grupy – „spółdzielnia” Cezarego Grabarczyka i frakcja Grzegorza Schetyny, są zbyt słabe, by samodzielnie stawić czoła szefowi rządu.

Przed tygodniem wydawało się, że w Platformie Obywatelskiej nastąpi rozłam. Ostre napięcie między premierem i prezydentem, próba wciągnięcia do koalicji Ruchu Palikota, walka o stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Niekwestionowanym zwycięzcą rozgrywki jest Donald Tusk. Bronisławowi Komorowskiemu nie udało się doprowadzić do koalicji z Ruchem Palikota, Grzegorz Schetyna nie będzie marszałkiem, trafił na boczny tor. Osłabiona też została „spółdzielnia”, związana z ministrem Cezarym Grabarczykiem. Polityk ten nie będzie ministrem infrastruktury.

– Oczywiście wspólne działanie Schetyny, Komorowskiego, Palikota i sojusz ze schetynowcami mógłby premiera osłabić, jednak w rzeczywistości szef rządu stara się rozegrać wszystkie te grupy. Robi to skutecznie – mówi zastrzegający anonimowość polityk PO.

Rzeczywiście, trudno odmówić temu stwierdzeniu racji. - „Żołnierze” Schetyny i „spółdzielnia” to w gruncie rzeczy niewielkie grupy. Pozostali politycy z nimi co najwyżej sympatyzują – mówi poseł PO.

Nie wypalił też projekt prezydenta Komorowskiego, który liczył na stworzenie koalicji PO-Ruch Palikota, a jednocześnie na stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Tusk postawił na swoim. Koalicję stworzy z PSL-em, a marszałkiem zostanie zaufana Ewa Kopacz.
Janusz Palikot szybko zdał sobie sprawę z tego, z kim ewentualnie trzymać. W niedzielę w programie „Kawa na ławę” w TVN24 ostro krytykował... Grzegorza Schetynę, z którym jeszcze kilka dni wcześniej miał tworzyć koalicję!
– Schetyna z Palikotem nigdy się nie lubili – mówi nasz informator. – Teraz, kiedy wiadomo już, że koalicji nie będzie, Palikot woli stawiać na silniejszego – dodaje.
Krok do tyłu wykonał też prezydent Bronisław Komorowski, który, przynajmniej na razie, zaakceptował wygraną Tuska.

– Tusk jest teraz tym pierwszym – mówił wczoraj słynny „Miro”, czyli były minister sportu, bohater afery hazardowej, Mirosław Drzewiecki.
Jako Pierwyj w Rosji określany jest tylko jeden polityk – Władimir Putin. Nasi rozmówcy w PO twierdzą, że porównanie sytuacji Tuska do Putina jest bardzo trafne.

– Premier jest w idealnej sytuacji – mówi poseł PO. – Na zewnątrz może rozgrywać przeciwników, z jednej strony spychać do narożnika PiS, z drugiej krytykować fanatycznych antyklerykałów z Ruchu Palikota i kreować wizerunek PO jako jedynego obozu rozsądku. Główne media są mu również posłuszne. Wewnątrz partii ma dwie wpływowe, ale nie mające większości frakcje, których liderzy bardzo się nie lubią. Sądzę, że hegemonia Tuska zarówno w PO, jak i w kraju, może potrwać wiele lat – twierdzi nasz rozmówca.

Cały tekst ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”

niezalezna.pl

(fot.Kancelaria Premiera/Flickr)


Warto poczytać

 1. 1270jakiwarszawiaki 27.04.2018

  Jaki: wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

  Rafał Trzaskowski (PO) sugeruje, że mieszkańcy Warszawy, którzy się w niej urodzili są lepsi; moim zdaniem wszyscy, którzy związali swe losy ze stolicą, mają prawo nazywać się warszawiakami - powiedział w piątek Patryk Jaki. Podkreślił, że on nie będzie dzielił mieszkańców stolicy na kategorie.

 2. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 3. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 4. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 5. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 6. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 7. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 8. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook