Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk: Referenda to rozbiory Ukrainy

12.05.2014

„Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" – tak premier Donald Tusk skomentował wyniki referendów na Ukrainie.

"Dramatyczne zdarzenia na Ukrainie są dla nas też - w sensie administracyjnym, organizacyjnym - bardzo poważnym wyzwaniem" - powiedział premier na spotkaniu z wojewodami w Warszawie. Według niego "nie ulega wątpliwości, że tzw. referenda w okręgach donieckim i ługańskim to jest kolejny etap rozbioru państwa ukraińskiego".

"Kiedy ostatni raz się spotkaliśmy, scenariusz rozbijania państwa ukraińskiego był czymś przewidywanym, ale jeszcze niedokonanym. Kiedy spotkaliśmy się ostatni raz, byliśmy po aneksji Krymu, ale nasze informacje wskazywały, że to nie jest koniec ukraińskiego dramatu" – mówił Tusk, zwracając się do wojewodów. Jak dodał, "niestety zły scenariusz się na naszych oczach realizuje".

Premier podkreślił, że rząd nie ma wątpliwości, iż "mamy do czynienia z wyrafinowaną, niespotykaną do tej pory formą agresji".

"Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" - mówił premier. "Bez dbałości o szczegóły i pozory rozbija się na naszych oczach państwo, używając sztafażu demokratycznego w sposób prowokacyjny dla międzynarodowej opinii publicznej" - uważa Tusk. Według niego "wygląda to na demonstrację dość brutalnej siły, a nie próbę zakamuflowania własnych działań".

Zapewnił jednocześnie, że Polska nie uzna wyników "tych pseudoreferendów". Jak argumentował, "nie spełniono żadnych norm". Wyraził nadzieję, że "tutaj - inaczej niż w przypadku aneksji Krymu – już nikt na świecie nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy jednego państwa przez drugie państwo".

Tusk stwierdził, że "kryzys ukraiński będzie miał charakter permanentny". "I nawet jeśli opinia międzynarodowa i polska opinia publiczna będą przyzwyczajały się do tego konfliktu i rozbijania państwa ukraińskiego, to wy jako przedstawiciele administracji nie możecie uznać, że sytuacja jest normalna" - zwrócił się premier do wojewodów. Zaznaczył, że napięcie na Wschodzie i próba podziału Ukrainy "będą miały konsekwencje w Polsce".

"Wszystkie ustalenia organizacyjnej mobilizacji, szczególnie w województwach granicznych, pozostają w mocy" - podkreślił szef rządu. "I bardzo was proszę, żebyście nie ulegli właśnie takiej dość naturalnej pokusie, która jest funkcją czasu, że to będzie długo trwało, w związku z tym do tego się wszyscy przyzwyczaimy" - apelował szef rządu.

W tym kontekście wymienił granicę z Ukrainą i z obwodem kaliningradzkim. "Przestrogi, by pamiętać możliwości prowokacji czy próby obniżania reputacji państwa polskiego, pozostają w mocy" - podkreślił Tusk.

"I dlatego prosiłbym was wszystkich o takie bardzo poważne skupienie się na tych sprawach, oczywiście bez zaniedbywania innych obowiązków" - dodał premier.

Komisje wyborcze w Doniecku i Ługańsku podały, że frekwencja w niedzielnych głosowaniach wyniosła - odpowiednio - 74,87 i 81 proc. Jak poinformowały, według wstępnych rezultatów za niepodległością obwodu donieckiego opowiedziało się 89,07 proc. uczestniczących w plebiscycie, a obwodu ługańskiego - 95,98 proc. Władze Ukrainy, UE i USA uznały referenda za nielegalne.

Poniedziałkowa narada z wojewodami była drugą w nowej formule. "Zależało nam na tym, żeby było takie poczucie, że rzeczywiście wojewoda reprezentuje cały rząd. Do tej pory było tak, że wojewodowie spotykali się na konwentach w różnych częściach Polski, a ministrowie nie zawsze mogli na te spotkania dojechać. Z kolei wojewodowie mieli czasem takie poczucie, że reprezentują bardziej MAC niż cały rząd" - powiedział niedawno PAP szef MAC Rafał Trzaskowski.

Stąd - dodał - postanowiono spotykać się w KPRM w pierwszy poniedziałek miesiąca. "Wiadomo, że w tym miejscu i tym dniu wszyscy wojewodowie są w Warszawie i wtedy każdy minister czy wiceminister - jeżeli ma jakąś sprawę - może ją wprowadzić do programu spotkania. Dzięki temu wymiana informacji jest lepsza, szybsza i bardziej uporządkowana" - podkreślił szef MAC.

Zaznaczył, że inspiracją dla stworzenia nowej formuły kontaktu z wojewodami była sytuacja związana z kryzysem ukraińskim. "Gdzie konsultacje i koordynacja pracy z wojewodami na co dzień jest coraz bardziej potrzebna, choćby żeby rozmawiać o ewentualnej migracji, o tym jak jesteśmy przygotowani np. na ewentualne prowokacje i na wiele innych rzeczy - zabezpieczenie granic itd" – mówił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że chodzi konsultowanie najważniejszych spraw. "Rozmawiamy o kwestiach tak różnych jak zabezpieczenia przeciwpowodziowe, porównujemy doświadczenia, rozmawiamy z Ministerstwem Środowiska, rozmawiamy z MSZ o kwestiach takich jak przygotowanie się na ewentualne pogorszenie się sytuacji za naszą wschodnią granicą" - powiedział Trzaskowski.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook