Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk: Referenda to rozbiory Ukrainy

12.05.2014

„Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" – tak premier Donald Tusk skomentował wyniki referendów na Ukrainie.

"Dramatyczne zdarzenia na Ukrainie są dla nas też - w sensie administracyjnym, organizacyjnym - bardzo poważnym wyzwaniem" - powiedział premier na spotkaniu z wojewodami w Warszawie. Według niego "nie ulega wątpliwości, że tzw. referenda w okręgach donieckim i ługańskim to jest kolejny etap rozbioru państwa ukraińskiego".

"Kiedy ostatni raz się spotkaliśmy, scenariusz rozbijania państwa ukraińskiego był czymś przewidywanym, ale jeszcze niedokonanym. Kiedy spotkaliśmy się ostatni raz, byliśmy po aneksji Krymu, ale nasze informacje wskazywały, że to nie jest koniec ukraińskiego dramatu" – mówił Tusk, zwracając się do wojewodów. Jak dodał, "niestety zły scenariusz się na naszych oczach realizuje".

Premier podkreślił, że rząd nie ma wątpliwości, iż "mamy do czynienia z wyrafinowaną, niespotykaną do tej pory formą agresji".

"Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" - mówił premier. "Bez dbałości o szczegóły i pozory rozbija się na naszych oczach państwo, używając sztafażu demokratycznego w sposób prowokacyjny dla międzynarodowej opinii publicznej" - uważa Tusk. Według niego "wygląda to na demonstrację dość brutalnej siły, a nie próbę zakamuflowania własnych działań".

Zapewnił jednocześnie, że Polska nie uzna wyników "tych pseudoreferendów". Jak argumentował, "nie spełniono żadnych norm". Wyraził nadzieję, że "tutaj - inaczej niż w przypadku aneksji Krymu – już nikt na świecie nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy jednego państwa przez drugie państwo".

Tusk stwierdził, że "kryzys ukraiński będzie miał charakter permanentny". "I nawet jeśli opinia międzynarodowa i polska opinia publiczna będą przyzwyczajały się do tego konfliktu i rozbijania państwa ukraińskiego, to wy jako przedstawiciele administracji nie możecie uznać, że sytuacja jest normalna" - zwrócił się premier do wojewodów. Zaznaczył, że napięcie na Wschodzie i próba podziału Ukrainy "będą miały konsekwencje w Polsce".

"Wszystkie ustalenia organizacyjnej mobilizacji, szczególnie w województwach granicznych, pozostają w mocy" - podkreślił szef rządu. "I bardzo was proszę, żebyście nie ulegli właśnie takiej dość naturalnej pokusie, która jest funkcją czasu, że to będzie długo trwało, w związku z tym do tego się wszyscy przyzwyczaimy" - apelował szef rządu.

W tym kontekście wymienił granicę z Ukrainą i z obwodem kaliningradzkim. "Przestrogi, by pamiętać możliwości prowokacji czy próby obniżania reputacji państwa polskiego, pozostają w mocy" - podkreślił Tusk.

"I dlatego prosiłbym was wszystkich o takie bardzo poważne skupienie się na tych sprawach, oczywiście bez zaniedbywania innych obowiązków" - dodał premier.

Komisje wyborcze w Doniecku i Ługańsku podały, że frekwencja w niedzielnych głosowaniach wyniosła - odpowiednio - 74,87 i 81 proc. Jak poinformowały, według wstępnych rezultatów za niepodległością obwodu donieckiego opowiedziało się 89,07 proc. uczestniczących w plebiscycie, a obwodu ługańskiego - 95,98 proc. Władze Ukrainy, UE i USA uznały referenda za nielegalne.

Poniedziałkowa narada z wojewodami była drugą w nowej formule. "Zależało nam na tym, żeby było takie poczucie, że rzeczywiście wojewoda reprezentuje cały rząd. Do tej pory było tak, że wojewodowie spotykali się na konwentach w różnych częściach Polski, a ministrowie nie zawsze mogli na te spotkania dojechać. Z kolei wojewodowie mieli czasem takie poczucie, że reprezentują bardziej MAC niż cały rząd" - powiedział niedawno PAP szef MAC Rafał Trzaskowski.

Stąd - dodał - postanowiono spotykać się w KPRM w pierwszy poniedziałek miesiąca. "Wiadomo, że w tym miejscu i tym dniu wszyscy wojewodowie są w Warszawie i wtedy każdy minister czy wiceminister - jeżeli ma jakąś sprawę - może ją wprowadzić do programu spotkania. Dzięki temu wymiana informacji jest lepsza, szybsza i bardziej uporządkowana" - podkreślił szef MAC.

Zaznaczył, że inspiracją dla stworzenia nowej formuły kontaktu z wojewodami była sytuacja związana z kryzysem ukraińskim. "Gdzie konsultacje i koordynacja pracy z wojewodami na co dzień jest coraz bardziej potrzebna, choćby żeby rozmawiać o ewentualnej migracji, o tym jak jesteśmy przygotowani np. na ewentualne prowokacje i na wiele innych rzeczy - zabezpieczenie granic itd" – mówił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że chodzi konsultowanie najważniejszych spraw. "Rozmawiamy o kwestiach tak różnych jak zabezpieczenia przeciwpowodziowe, porównujemy doświadczenia, rozmawiamy z Ministerstwem Środowiska, rozmawiamy z MSZ o kwestiach takich jak przygotowanie się na ewentualne pogorszenie się sytuacji za naszą wschodnią granicą" - powiedział Trzaskowski.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

referendum

,

Ukraina

Warto poczytać

 1. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 2. mid-17324161 26.03.2017

  Prezydent o Deklaracji Rzymskiej i sytuacji w armii

  - Deklaracja Rzymska wytycza kierunki rozwoju UE w taki sposób, w jaki my jako Polska tego chcieliśmy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

 3. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 4. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 5. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 6. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 7. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 8. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook