Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Referenda to rozbiory Ukrainy

12.05.2014

„Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" – tak premier Donald Tusk skomentował wyniki referendów na Ukrainie.

"Dramatyczne zdarzenia na Ukrainie są dla nas też - w sensie administracyjnym, organizacyjnym - bardzo poważnym wyzwaniem" - powiedział premier na spotkaniu z wojewodami w Warszawie. Według niego "nie ulega wątpliwości, że tzw. referenda w okręgach donieckim i ługańskim to jest kolejny etap rozbioru państwa ukraińskiego".

"Kiedy ostatni raz się spotkaliśmy, scenariusz rozbijania państwa ukraińskiego był czymś przewidywanym, ale jeszcze niedokonanym. Kiedy spotkaliśmy się ostatni raz, byliśmy po aneksji Krymu, ale nasze informacje wskazywały, że to nie jest koniec ukraińskiego dramatu" – mówił Tusk, zwracając się do wojewodów. Jak dodał, "niestety zły scenariusz się na naszych oczach realizuje".

Premier podkreślił, że rząd nie ma wątpliwości, iż "mamy do czynienia z wyrafinowaną, niespotykaną do tej pory formą agresji".

"Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" - mówił premier. "Bez dbałości o szczegóły i pozory rozbija się na naszych oczach państwo, używając sztafażu demokratycznego w sposób prowokacyjny dla międzynarodowej opinii publicznej" - uważa Tusk. Według niego "wygląda to na demonstrację dość brutalnej siły, a nie próbę zakamuflowania własnych działań".

Zapewnił jednocześnie, że Polska nie uzna wyników "tych pseudoreferendów". Jak argumentował, "nie spełniono żadnych norm". Wyraził nadzieję, że "tutaj - inaczej niż w przypadku aneksji Krymu – już nikt na świecie nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy jednego państwa przez drugie państwo".

Tusk stwierdził, że "kryzys ukraiński będzie miał charakter permanentny". "I nawet jeśli opinia międzynarodowa i polska opinia publiczna będą przyzwyczajały się do tego konfliktu i rozbijania państwa ukraińskiego, to wy jako przedstawiciele administracji nie możecie uznać, że sytuacja jest normalna" - zwrócił się premier do wojewodów. Zaznaczył, że napięcie na Wschodzie i próba podziału Ukrainy "będą miały konsekwencje w Polsce".

"Wszystkie ustalenia organizacyjnej mobilizacji, szczególnie w województwach granicznych, pozostają w mocy" - podkreślił szef rządu. "I bardzo was proszę, żebyście nie ulegli właśnie takiej dość naturalnej pokusie, która jest funkcją czasu, że to będzie długo trwało, w związku z tym do tego się wszyscy przyzwyczaimy" - apelował szef rządu.

W tym kontekście wymienił granicę z Ukrainą i z obwodem kaliningradzkim. "Przestrogi, by pamiętać możliwości prowokacji czy próby obniżania reputacji państwa polskiego, pozostają w mocy" - podkreślił Tusk.

"I dlatego prosiłbym was wszystkich o takie bardzo poważne skupienie się na tych sprawach, oczywiście bez zaniedbywania innych obowiązków" - dodał premier.

Komisje wyborcze w Doniecku i Ługańsku podały, że frekwencja w niedzielnych głosowaniach wyniosła - odpowiednio - 74,87 i 81 proc. Jak poinformowały, według wstępnych rezultatów za niepodległością obwodu donieckiego opowiedziało się 89,07 proc. uczestniczących w plebiscycie, a obwodu ługańskiego - 95,98 proc. Władze Ukrainy, UE i USA uznały referenda za nielegalne.

Poniedziałkowa narada z wojewodami była drugą w nowej formule. "Zależało nam na tym, żeby było takie poczucie, że rzeczywiście wojewoda reprezentuje cały rząd. Do tej pory było tak, że wojewodowie spotykali się na konwentach w różnych częściach Polski, a ministrowie nie zawsze mogli na te spotkania dojechać. Z kolei wojewodowie mieli czasem takie poczucie, że reprezentują bardziej MAC niż cały rząd" - powiedział niedawno PAP szef MAC Rafał Trzaskowski.

Stąd - dodał - postanowiono spotykać się w KPRM w pierwszy poniedziałek miesiąca. "Wiadomo, że w tym miejscu i tym dniu wszyscy wojewodowie są w Warszawie i wtedy każdy minister czy wiceminister - jeżeli ma jakąś sprawę - może ją wprowadzić do programu spotkania. Dzięki temu wymiana informacji jest lepsza, szybsza i bardziej uporządkowana" - podkreślił szef MAC.

Zaznaczył, że inspiracją dla stworzenia nowej formuły kontaktu z wojewodami była sytuacja związana z kryzysem ukraińskim. "Gdzie konsultacje i koordynacja pracy z wojewodami na co dzień jest coraz bardziej potrzebna, choćby żeby rozmawiać o ewentualnej migracji, o tym jak jesteśmy przygotowani np. na ewentualne prowokacje i na wiele innych rzeczy - zabezpieczenie granic itd" – mówił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że chodzi konsultowanie najważniejszych spraw. "Rozmawiamy o kwestiach tak różnych jak zabezpieczenia przeciwpowodziowe, porównujemy doświadczenia, rozmawiamy z Ministerstwem Środowiska, rozmawiamy z MSZ o kwestiach takich jak przygotowanie się na ewentualne pogorszenie się sytuacji za naszą wschodnią granicą" - powiedział Trzaskowski.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 6. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 7. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 8. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook