Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk przekazuje partię Kopacz: Prowadź do zwycięstwa!

08.11.2014

Premier Donald Tusk powiedział podczas sobotniej konwencji PO, że przekazując kierowanie Platformą premier Ewie Kopacz, zostawia partię i Polskę w dobrych rękach.

Według niego, takiego przywódcy, jak Kopacz, potrzebują i PO, i Polska. Tusk podziękował działaczom PO i swoim wyborcom.

Tusk, który w grudniu obejmie oficjalnie stanowisko szefa Rady Europejskiej, zrezygnował z kierowania PO i przekazał kierowanie partią premier Ewa Kopacz - dotychczasowej pierwszej wiceprzewodniczącej partii. Tusk pożegnał się też z działaczami Platformy. Jak podkreślił, to dla niego "niezwykle trudne", bo lata w PO uznaje za najważniejsze w swym życiu. Dodał, że będzie je wspominał jako zaszczyt i "pasmo ważnych zdarzeń".

Jak mówił, marzył by zejść ze sceny niepokonanym. Podkreślił, że zmiana, która nastąpiła w Platformie Obywatelskiej nie wynika z tego, że ktoś kogoś pokonał, tylko z tego, że Polska uzyskała "właściwe dla siebie, uzasadnione miejsce w Europie".

Były premier ocenił, że Kopacz pokazała w ciągu ostatnich tygodni, że nie tylko potrafi go zastąpić, ale że można wlać w PO nową energię i siłę. "I dać taki impuls, że znowu wierzycie w to, że pójdziecie po zwycięstwo. Nie dla siebie, nie dla Ewy, tylko dla Polaków, którzy znowu zaufali i uwierzyli w to, że jesteśmy do tego zdolni" - mówił Tusk w pożegnalnym przemówieniu do działaczy PO. 

Podkreślił, że Kopacz "nie jest jakoś szczególnie pazerna na prestiże i urzędy" i będzie "starać się z całej siły być po tej dobrej stronie, tam gdzie jest światło, tam gdzie jest droga w przyszłość, tam gdzie jest (...) taka zwykła ludzka uczciwość" - powiedział. 

"To był pierwszy i główny powód, dla którego wiedziałem, że mogę spokojnie pójść do Brukseli, bo mogę zostawić Platformę i w jakimś sensie losy Polski (...) w naprawdę dobrych rękach, uczciwej, dobrej, przyzwoitej osoby. Takiego przywódcy potrzebuje Platforma, takiego przywódcy potrzebuje Polska. Jestem o tym przekonany i wiem, że pani Ewa Kopacz jest właśnie taka dobrą, mocną, uczciwą osobą" - dodał były premier. 

Tusk ocenił ponadto, że dobry polityk potrafi "postawić się wszystkim wkoło, jeśli się wie, że ma się rację i służy się dobrej sprawie". "Ewa Kopacz będzie takim premierem" - mówił. "Prowadź nas do zwycięstwa" - zwrócił się do Kopacz.

Zaapelował też do działaczy PO, by wierzyli w swoją nową szefową, wspierali ją i byli wobec niej lojalni. "Wtedy będziecie wygrywać" - przekonywał. Przekazał Kopacz  szalik z napisem "Polska", który podarował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu przed wygranymi wyborami i który otrzymał od niego z powrotem przed - również wygranymi - wyborami parlamentarnymi w 2011 r.

Zwrócił się ponadto do polityków PO - w tym samorządowców i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - dziękując im za "kawał wielkiej roboty" i wsparcie. Napominał, aby "słuchać zwykłych ludzi". "Jeśli się kiedykolwiek od nich odwrócicie - przegracie" - przekonywał działaczy Platformy. Dodał, że wrażliwość na potrzeby zwykłych ludzi zawsze była o siłą PO.

Zwracając się do uczestników konwencji PO, Tusk mówił, że to oni są "źródłem tej siły źródłem polskiego optymizmu, źródłem zupełnie nowej jakości życia naszego narodu". "To że Polska stała się znakiem optymizmu, to najwspanialszy fenomen jaki mógł się nam zdarzyć i ta wasza energia i wasz optymizm do tego się przyczynił" - powiedział. 

Tusk podkreślił, że obejmując nowe stanowisko będzie nadal trzymał kciuki za PO i Polskę. "I - wierzcie mi - wszystko, co będę mógł zrobić dla Polski tam w Europie - zrobię, bez chwili wahania. Będę i tak zawsze z wami, bo Polska będzie zawsze dla mnie czymś najważniejszym" - podkreślił Tusk.

mc,PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 7. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 8. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook