Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk przekazuje partię Kopacz: Prowadź do zwycięstwa!

08.11.2014

Premier Donald Tusk powiedział podczas sobotniej konwencji PO, że przekazując kierowanie Platformą premier Ewie Kopacz, zostawia partię i Polskę w dobrych rękach.

Według niego, takiego przywódcy, jak Kopacz, potrzebują i PO, i Polska. Tusk podziękował działaczom PO i swoim wyborcom.

Tusk, który w grudniu obejmie oficjalnie stanowisko szefa Rady Europejskiej, zrezygnował z kierowania PO i przekazał kierowanie partią premier Ewa Kopacz - dotychczasowej pierwszej wiceprzewodniczącej partii. Tusk pożegnał się też z działaczami Platformy. Jak podkreślił, to dla niego "niezwykle trudne", bo lata w PO uznaje za najważniejsze w swym życiu. Dodał, że będzie je wspominał jako zaszczyt i "pasmo ważnych zdarzeń".

Jak mówił, marzył by zejść ze sceny niepokonanym. Podkreślił, że zmiana, która nastąpiła w Platformie Obywatelskiej nie wynika z tego, że ktoś kogoś pokonał, tylko z tego, że Polska uzyskała "właściwe dla siebie, uzasadnione miejsce w Europie".

Były premier ocenił, że Kopacz pokazała w ciągu ostatnich tygodni, że nie tylko potrafi go zastąpić, ale że można wlać w PO nową energię i siłę. "I dać taki impuls, że znowu wierzycie w to, że pójdziecie po zwycięstwo. Nie dla siebie, nie dla Ewy, tylko dla Polaków, którzy znowu zaufali i uwierzyli w to, że jesteśmy do tego zdolni" - mówił Tusk w pożegnalnym przemówieniu do działaczy PO. 

Podkreślił, że Kopacz "nie jest jakoś szczególnie pazerna na prestiże i urzędy" i będzie "starać się z całej siły być po tej dobrej stronie, tam gdzie jest światło, tam gdzie jest droga w przyszłość, tam gdzie jest (...) taka zwykła ludzka uczciwość" - powiedział. 

"To był pierwszy i główny powód, dla którego wiedziałem, że mogę spokojnie pójść do Brukseli, bo mogę zostawić Platformę i w jakimś sensie losy Polski (...) w naprawdę dobrych rękach, uczciwej, dobrej, przyzwoitej osoby. Takiego przywódcy potrzebuje Platforma, takiego przywódcy potrzebuje Polska. Jestem o tym przekonany i wiem, że pani Ewa Kopacz jest właśnie taka dobrą, mocną, uczciwą osobą" - dodał były premier. 

Tusk ocenił ponadto, że dobry polityk potrafi "postawić się wszystkim wkoło, jeśli się wie, że ma się rację i służy się dobrej sprawie". "Ewa Kopacz będzie takim premierem" - mówił. "Prowadź nas do zwycięstwa" - zwrócił się do Kopacz.

Zaapelował też do działaczy PO, by wierzyli w swoją nową szefową, wspierali ją i byli wobec niej lojalni. "Wtedy będziecie wygrywać" - przekonywał. Przekazał Kopacz  szalik z napisem "Polska", który podarował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu przed wygranymi wyborami i który otrzymał od niego z powrotem przed - również wygranymi - wyborami parlamentarnymi w 2011 r.

Zwrócił się ponadto do polityków PO - w tym samorządowców i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - dziękując im za "kawał wielkiej roboty" i wsparcie. Napominał, aby "słuchać zwykłych ludzi". "Jeśli się kiedykolwiek od nich odwrócicie - przegracie" - przekonywał działaczy Platformy. Dodał, że wrażliwość na potrzeby zwykłych ludzi zawsze była o siłą PO.

Zwracając się do uczestników konwencji PO, Tusk mówił, że to oni są "źródłem tej siły źródłem polskiego optymizmu, źródłem zupełnie nowej jakości życia naszego narodu". "To że Polska stała się znakiem optymizmu, to najwspanialszy fenomen jaki mógł się nam zdarzyć i ta wasza energia i wasz optymizm do tego się przyczynił" - powiedział. 

Tusk podkreślił, że obejmując nowe stanowisko będzie nadal trzymał kciuki za PO i Polskę. "I - wierzcie mi - wszystko, co będę mógł zrobić dla Polski tam w Europie - zrobię, bez chwili wahania. Będę i tak zawsze z wami, bo Polska będzie zawsze dla mnie czymś najważniejszym" - podkreślił Tusk.

mc,PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 2. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 3. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 4. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 5. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 6. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 7. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook