Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk przekazuje partię Kopacz: Prowadź do zwycięstwa!

08.11.2014

Premier Donald Tusk powiedział podczas sobotniej konwencji PO, że przekazując kierowanie Platformą premier Ewie Kopacz, zostawia partię i Polskę w dobrych rękach.

Według niego, takiego przywódcy, jak Kopacz, potrzebują i PO, i Polska. Tusk podziękował działaczom PO i swoim wyborcom.

Tusk, który w grudniu obejmie oficjalnie stanowisko szefa Rady Europejskiej, zrezygnował z kierowania PO i przekazał kierowanie partią premier Ewa Kopacz - dotychczasowej pierwszej wiceprzewodniczącej partii. Tusk pożegnał się też z działaczami Platformy. Jak podkreślił, to dla niego "niezwykle trudne", bo lata w PO uznaje za najważniejsze w swym życiu. Dodał, że będzie je wspominał jako zaszczyt i "pasmo ważnych zdarzeń".

Jak mówił, marzył by zejść ze sceny niepokonanym. Podkreślił, że zmiana, która nastąpiła w Platformie Obywatelskiej nie wynika z tego, że ktoś kogoś pokonał, tylko z tego, że Polska uzyskała "właściwe dla siebie, uzasadnione miejsce w Europie".

Były premier ocenił, że Kopacz pokazała w ciągu ostatnich tygodni, że nie tylko potrafi go zastąpić, ale że można wlać w PO nową energię i siłę. "I dać taki impuls, że znowu wierzycie w to, że pójdziecie po zwycięstwo. Nie dla siebie, nie dla Ewy, tylko dla Polaków, którzy znowu zaufali i uwierzyli w to, że jesteśmy do tego zdolni" - mówił Tusk w pożegnalnym przemówieniu do działaczy PO. 

Podkreślił, że Kopacz "nie jest jakoś szczególnie pazerna na prestiże i urzędy" i będzie "starać się z całej siły być po tej dobrej stronie, tam gdzie jest światło, tam gdzie jest droga w przyszłość, tam gdzie jest (...) taka zwykła ludzka uczciwość" - powiedział. 

"To był pierwszy i główny powód, dla którego wiedziałem, że mogę spokojnie pójść do Brukseli, bo mogę zostawić Platformę i w jakimś sensie losy Polski (...) w naprawdę dobrych rękach, uczciwej, dobrej, przyzwoitej osoby. Takiego przywódcy potrzebuje Platforma, takiego przywódcy potrzebuje Polska. Jestem o tym przekonany i wiem, że pani Ewa Kopacz jest właśnie taka dobrą, mocną, uczciwą osobą" - dodał były premier. 

Tusk ocenił ponadto, że dobry polityk potrafi "postawić się wszystkim wkoło, jeśli się wie, że ma się rację i służy się dobrej sprawie". "Ewa Kopacz będzie takim premierem" - mówił. "Prowadź nas do zwycięstwa" - zwrócił się do Kopacz.

Zaapelował też do działaczy PO, by wierzyli w swoją nową szefową, wspierali ją i byli wobec niej lojalni. "Wtedy będziecie wygrywać" - przekonywał. Przekazał Kopacz  szalik z napisem "Polska", który podarował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu przed wygranymi wyborami i który otrzymał od niego z powrotem przed - również wygranymi - wyborami parlamentarnymi w 2011 r.

Zwrócił się ponadto do polityków PO - w tym samorządowców i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - dziękując im za "kawał wielkiej roboty" i wsparcie. Napominał, aby "słuchać zwykłych ludzi". "Jeśli się kiedykolwiek od nich odwrócicie - przegracie" - przekonywał działaczy Platformy. Dodał, że wrażliwość na potrzeby zwykłych ludzi zawsze była o siłą PO.

Zwracając się do uczestników konwencji PO, Tusk mówił, że to oni są "źródłem tej siły źródłem polskiego optymizmu, źródłem zupełnie nowej jakości życia naszego narodu". "To że Polska stała się znakiem optymizmu, to najwspanialszy fenomen jaki mógł się nam zdarzyć i ta wasza energia i wasz optymizm do tego się przyczynił" - powiedział. 

Tusk podkreślił, że obejmując nowe stanowisko będzie nadal trzymał kciuki za PO i Polskę. "I - wierzcie mi - wszystko, co będę mógł zrobić dla Polski tam w Europie - zrobię, bez chwili wahania. Będę i tak zawsze z wami, bo Polska będzie zawsze dla mnie czymś najważniejszym" - podkreślił Tusk.

mc,PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 2. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 3. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 4. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

 5. agora19092017 20.09.2017

  Agora zaciąga kredyt i zastawia siedzibę przy Czerskiej

  Spółka wydająca m. in. „Gazetę Wyborczą” poinformowała w specjalnym komunikacie o ustanowieniu hipoteki na należącym do Agory biurowcu przy ulicy Czerskiej 8/10

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook