Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk przeciwny komisji ds. WSI

05.02.2014

Wszystko wskazuje na to, że komisji śledczej zajmującej się Antonim Macierewiczem oraz likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych nie będzie. Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział, że nie poprze tego wniosku i będzie prosił posłów Platformy Obywatelskiej, by również byli przeciw temu pomysłowi.

Długo rozmawiałem z szefem MSW i MON, sam miałem wątpliwości tego, co nazwałbym bezpieczeństwem państwa... Nie mam żadnych wątpliwości, że Macierewicz jest i był w przeszłości szkodnikiem. I że temperament, który prezentuje i być może zła wola spowodowały wiele szkód, jeśli chodzi o interesy państwa polskiego - mówił Tusk.

Dodał jednak, że "w interesie państwa polskiego leży możliwie duża dyskrecja".

Polska nie może być krajem, gdzie co miesiąc lub co kwartał funduje się festiwal w sprawach, które dotyczą powściągliwości - podkreślał szef rządu.

Tusk ocenił, że "niezależnie od ciekawych rzeczy, jakie mógłby powiedzieć Macierewicz", nie poprze wniosku o powołanie komisji śledczej:

Jako premier nie rekomenduję powołania komisji śledczej, choć być może sam bym był widzem takiego przedstawienia, bo to ciekawe rzeczy...

- mówił.

Zwrócił się również do polityków opozycji, by w sprawach służb specjalnych byli bardziej powściągliwi:

Nie dziwię się i to apel do polityków szczególnie mniejszych partii, by byli bardziej powściągliwi w sprawach jak współpraca z CIA etc. Licytacja wśród polskich polityków, kto skuteczniej zaatakuje państwo polskie wydaje mi się rzeczą bardzo nieodpowiedzialną - podkreślił Tusk.

I dodawał: Decyzja w sprawie komisji śledczej nie należy do rządu. Będę prosił posłów PO, by tej komisji nie powoływali - ocenił premier, mówiąc że wątpliwości w tej sprawie powinna wyjasnić komisja ds. obrony.

wP,svit,lz

[fot: premier.gov.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook