Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk prezentuje darmowy podręcznik

15.04.2014

Premier Donald Tusk w towarzystwie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej zaprezentował „darmowy” podręcznik dla pierwszoklasistów. Rodzic przyprowadzając ucznia do pierwszej klasy szkoły podstawowej, nie poniesie żadnych opłat — obiecywała szefowa MEN.

Kluzik-Rostkowska dodawała też, że w kolejnych latach programem „darmowego podręcznika” zostaną również objęte kolejne roczniki uczniów.

„Dedykujemy na każde dziecko dodatkowo 50 złotych na ewentualne dodatkowe materiały, a także 25 złotych na podręcznik do języka obcego. W sumie będzie nas to kosztowało 75 mln złotych, z czego koszt podręcznika nie jest najbardziej ważącym punktem. (…) Zdecydowaliśmy się na formułę podręczników, które gwarantują długoletniość” — mówiła.

„Mamy przygotowaną pierwszą część rządowego podręcznika – pokazujemy okładkę, ale mamy także środek tego podręcznika…” — urwała szefowa MEN.

Zapewniła, że autorka podręcznika nie zarobi pięciu milionów złotych, a sama oferta dla rodziców i nauczycieli będzie „bardzo szeroka”.

Tutaj wtrącił się premier, ni to żartując, ni to zabawiając uśmiechniętych dziennikarzy.

„Tutaj jest elementarz, ale w środku napisu jest MEN. Wiecie…!”— mówił wyraźnie zadowolony.

Obiecał też - który to już raz - że przyspieszy pracę w rządzie dotyczącą wprowadzenia Karty Dużej Rodziny.

Obecni dziennikarze nie pytali jednak o podręcznik. Wrócił temat egzorcyzmów odprawianych na Krakowskim Przedmieściu przez ks. Małkowskiego.

„Egzorcyzmy i wypędzanie diabła z Pałacu Prezydenckiego… Trudno tu zachować powagę. W sytuacji w której tego typu działania się przeprowadza,a to albo człowiek podejdzie z pewnym dystansem i poczuciem humoru, albo załamie ręce. Rozumiem, że lepsze jest, gdy przy tego typu zdarzeniach medialnych jak egzorcyzmy pod Pałacem, traktować je z przymrużeniem oka” — szydził Tusk, dodając, że nie ma przekonania do egzorcyzmów.

Postarał się też o interpretację niemal teologiczną:

„Sądzę, że gdyby ludzie się częściej do siebie uśmiechali, to egzorcyzmy w ogóle nie byłyby potrzebne. Diabeł bardziej boi się uśmiechniętych ludzi niż księży, które odprawiają egzorcyzmy” — mówił szef rządu.

Odbił też piłeczkę w kierunku Leszka Millera, który zarzucił Tuskowi wykorzystywanie tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskiej kampanii wyborczej.

„Każdy z nas ma chwile, gdy odpowiedzialnością za własną słabość, chce obarczyć kogoś innego. Szuka wtedy źdźbła czy belki w oku konkurentów. Ja jestem odporny na złośliwości i marudzenie Leszka Millera” — stwierdził Tusk.

W sprawie Ukrainy premier przyznał, że nie chce, ale musi zajmować się sprawami Ukrainy.

„Sytuacja na Ukrainie nie wymaga jakiejś szczególnej reklamy. Wszyscy to przeżywamy, bo wiemy, jakie może mieć konsekwencje. Wiadomo, że jako premier muszę się tym zajmować – to nic przyjemnego, ale tak jest. Polityk opozycyjny może sobie wybierać tematy, ja ciężko pracuję… Jestem szefem rządu, mam obowiązki, które muszę wykonywać i trudno mieć pretensje o to, że zajmuję się sprawami ukraińskimi”— ocenił.

W czasie konferencji wrócił także temat uczciwości przy liczeniu głosów w trakcie wyborów.

„Nie zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim, kiedy mówi, że fundamentem demokracji jest ograniczone zaufanie. Fundamentem jest zaufanie, a nie ograniczone zaufanie. Kaczyński ze względu na własne doświadczenia nie ma zaufania do ludzi i instytucji, ale jeżeli mamy budować nowoczesne społeczeństwo obywatelskie, to bez zaufania daleko byśmy nie zajechali. Co do samej zasady nie zgadzam się z Kaczyńskim. Zaufanie jest bardzo ważne, a pomysł na alternatywny, pisowski sposób liczenia głosów, jest… Można by się śmiać, ale to poważniejsza sprawa. Lider PiS to jednak lider największej partii opozycyjnej i jego głos jest słuchany. Jeśli ktoś podważa wiarygodność i uczciwość polskich wyborów w ostatnich latach, to godzi w wiarygodność państwa”— mówił Tusk.

Dodał, że Kaczyński „obraża Polskę i wystawia czarne świadectwo własnej ojczyźnie”.

„Jeśli byśmy słyszeli – wyobraźcie sobie państwo – na przykład na Węgrzech, że lider socjalistów zaczyna grzmieć, że trzeba nowego liczenia… Co byśmy pomyśleli o Węgrzech? Kaczyński szkodzi Polsce i to niemądre działanie!” — grzmiał Tusk.

I ironizował:

„Przypominam, że zdarzył się taki moment w naszej historii, gdy PiS wygrał wybory. To była ta sama Komisja Wyborcza i wtedy Kaczyński nie sugerował, że zwycięskie głosy na PiS były liczone w Moskwie. Ma człowiek kłopot z właściwą oceną rzeczywistości” — mówił.

wP, lw, lz

[fot: PAP/ Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 2. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 3. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 4. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 6. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 7. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 8. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook