Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk prezentuje darmowy podręcznik

15.04.2014

Premier Donald Tusk w towarzystwie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej zaprezentował „darmowy” podręcznik dla pierwszoklasistów. Rodzic przyprowadzając ucznia do pierwszej klasy szkoły podstawowej, nie poniesie żadnych opłat — obiecywała szefowa MEN.

Kluzik-Rostkowska dodawała też, że w kolejnych latach programem „darmowego podręcznika” zostaną również objęte kolejne roczniki uczniów.

„Dedykujemy na każde dziecko dodatkowo 50 złotych na ewentualne dodatkowe materiały, a także 25 złotych na podręcznik do języka obcego. W sumie będzie nas to kosztowało 75 mln złotych, z czego koszt podręcznika nie jest najbardziej ważącym punktem. (…) Zdecydowaliśmy się na formułę podręczników, które gwarantują długoletniość” — mówiła.

„Mamy przygotowaną pierwszą część rządowego podręcznika – pokazujemy okładkę, ale mamy także środek tego podręcznika…” — urwała szefowa MEN.

Zapewniła, że autorka podręcznika nie zarobi pięciu milionów złotych, a sama oferta dla rodziców i nauczycieli będzie „bardzo szeroka”.

Tutaj wtrącił się premier, ni to żartując, ni to zabawiając uśmiechniętych dziennikarzy.

„Tutaj jest elementarz, ale w środku napisu jest MEN. Wiecie…!”— mówił wyraźnie zadowolony.

Obiecał też - który to już raz - że przyspieszy pracę w rządzie dotyczącą wprowadzenia Karty Dużej Rodziny.

Obecni dziennikarze nie pytali jednak o podręcznik. Wrócił temat egzorcyzmów odprawianych na Krakowskim Przedmieściu przez ks. Małkowskiego.

„Egzorcyzmy i wypędzanie diabła z Pałacu Prezydenckiego… Trudno tu zachować powagę. W sytuacji w której tego typu działania się przeprowadza,a to albo człowiek podejdzie z pewnym dystansem i poczuciem humoru, albo załamie ręce. Rozumiem, że lepsze jest, gdy przy tego typu zdarzeniach medialnych jak egzorcyzmy pod Pałacem, traktować je z przymrużeniem oka” — szydził Tusk, dodając, że nie ma przekonania do egzorcyzmów.

Postarał się też o interpretację niemal teologiczną:

„Sądzę, że gdyby ludzie się częściej do siebie uśmiechali, to egzorcyzmy w ogóle nie byłyby potrzebne. Diabeł bardziej boi się uśmiechniętych ludzi niż księży, które odprawiają egzorcyzmy” — mówił szef rządu.

Odbił też piłeczkę w kierunku Leszka Millera, który zarzucił Tuskowi wykorzystywanie tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskiej kampanii wyborczej.

„Każdy z nas ma chwile, gdy odpowiedzialnością za własną słabość, chce obarczyć kogoś innego. Szuka wtedy źdźbła czy belki w oku konkurentów. Ja jestem odporny na złośliwości i marudzenie Leszka Millera” — stwierdził Tusk.

W sprawie Ukrainy premier przyznał, że nie chce, ale musi zajmować się sprawami Ukrainy.

„Sytuacja na Ukrainie nie wymaga jakiejś szczególnej reklamy. Wszyscy to przeżywamy, bo wiemy, jakie może mieć konsekwencje. Wiadomo, że jako premier muszę się tym zajmować – to nic przyjemnego, ale tak jest. Polityk opozycyjny może sobie wybierać tematy, ja ciężko pracuję… Jestem szefem rządu, mam obowiązki, które muszę wykonywać i trudno mieć pretensje o to, że zajmuję się sprawami ukraińskimi”— ocenił.

W czasie konferencji wrócił także temat uczciwości przy liczeniu głosów w trakcie wyborów.

„Nie zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim, kiedy mówi, że fundamentem demokracji jest ograniczone zaufanie. Fundamentem jest zaufanie, a nie ograniczone zaufanie. Kaczyński ze względu na własne doświadczenia nie ma zaufania do ludzi i instytucji, ale jeżeli mamy budować nowoczesne społeczeństwo obywatelskie, to bez zaufania daleko byśmy nie zajechali. Co do samej zasady nie zgadzam się z Kaczyńskim. Zaufanie jest bardzo ważne, a pomysł na alternatywny, pisowski sposób liczenia głosów, jest… Można by się śmiać, ale to poważniejsza sprawa. Lider PiS to jednak lider największej partii opozycyjnej i jego głos jest słuchany. Jeśli ktoś podważa wiarygodność i uczciwość polskich wyborów w ostatnich latach, to godzi w wiarygodność państwa”— mówił Tusk.

Dodał, że Kaczyński „obraża Polskę i wystawia czarne świadectwo własnej ojczyźnie”.

„Jeśli byśmy słyszeli – wyobraźcie sobie państwo – na przykład na Węgrzech, że lider socjalistów zaczyna grzmieć, że trzeba nowego liczenia… Co byśmy pomyśleli o Węgrzech? Kaczyński szkodzi Polsce i to niemądre działanie!” — grzmiał Tusk.

I ironizował:

„Przypominam, że zdarzył się taki moment w naszej historii, gdy PiS wygrał wybory. To była ta sama Komisja Wyborcza i wtedy Kaczyński nie sugerował, że zwycięskie głosy na PiS były liczone w Moskwie. Ma człowiek kłopot z właściwą oceną rzeczywistości” — mówił.

wP, lw, lz

[fot: PAP/ Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 2. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 3. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 4. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 5. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 6. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 7. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook