Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk pożegnał Tomasza Tomczykiewicza

03.12.2015

Były premier polskiego rządu wziął udział w pogrzebie posła PO.

Tomasz Tomczykiewicz miał w sobie nieczęstą, cichą dzielność - powiedział w czwartek  przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych posła PO w Pszczynie.

Jak podkreślił ze swoimi umiejętnościami - łączenia miłości Polski i miłości Śląska, wiary w Boga i wiary w wolność - Tomczykiewicz "powinien być dla nas wszystkich wzorem, szczególnie w tych czasach".

"Był jednym z nielicznych, którzy naprawdę wierzyli w sens łączenia tych wielkich wartości: wiary w Boga, tradycji, rodziny, z wolnością i taką odwagą czynienia dobra i czynienia zmian" - ocenił Tusk.

Poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki, w latach 2010-2011 przewodniczący klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz, zmarł 28 listopada. Od wielu lat zmagał się z poważną chorobą nerek. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe w Pszczynie, skąd pochodził b. wiceminister, mszą w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Tusk na zakończenie mszy zaznaczył, że to wyjątkowo smutna chwila, kiedy trzeba mówić o bliskim przyjacielu w czasie przeszłym. Dodał jednak, że obiecał coś zmarłemu. Wspomniał wizytę sprzed kilku lat z gronem przyjaciół w szpitalu, przed ważną i ciężką operacją Tomczykiewicza. Wskazał, że to chory wziął wtedy na siebie "serdeczny trud i obowiązek, aby pocieszać innych", choć sam nie był pewien, czy za kilkadziesiąt godzin będzie jeszcze żył.

"Wszyscy, którzy Tomka znali wiedzą, że miał w sobie taką nieczęstą, cichą dzielność. To właściwie pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy, kiedy żegnam dzisiaj Tomka - że był bardzo dzielnym człowiekiem, chociaż nigdy z tego nie robił jakiejś wielkiej historii" - podkreślił Tusk.

"Właśnie dlatego, że był taki cichy i skromny, mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele zrobił dla swojego miasta, dla Śląska i dla całej Polski" - dodał szef Rady Europejskiej przypominając jego funkcje w samorządzie, parlamencie, rządzie oraz partii. "Wydawałoby się, że taki niewysoki, chory nie dźwignie tych zobowiązań, ale właśnie dlatego, że miał w sobie tę nadzwyczajną dzielność, umiał nam wszystkim przez cały ten czas bardzo pomagać" - wskazał Tusk.

"Niektórzy mówią, że ten gatunek człowieka i polityka zanika. Polityka, bo Tomek był politykiem z krwi i kości, który źle się czuł w czasach polityki aroganckiej, wrzaskliwej i pełnej zamętu. Tomek nadzwyczaj cenił sobie - i był w tym też taki bardzo rozsądny - politykę, która składa się nie z wielkich haseł i donośnych okrzyków, tylko z takiej mieszczańskiej w najlepszym tego słowa znaczeniu pracy, solidności, umiaru, zdrowego rozsądku" - zaakcentował były premier.

"Był człowiekiem, który kapitalnie potrafi łączyć coś co by było - wydaje się sprzeczne i nie do połączenia. Wiedział dobrze, że aby kochać Polskę, trzeba kochać Pszczynę i Śląsk. I nigdy nie widział problemu, aby taką samą miłością obdarować małą i wielką ojczyznę" - mówił.

"Potrafił też łączyć coś, co niektórym przychodzi z nadzwyczajną trudnością - wiarę w Boga i wiarę w wolność. Tak naprawdę Tomek powinien być dla nas wszystkich wzorem, szczególnie w tych czasach, bo był jednym z nielicznych, którzy naprawdę wierzyli w sens łączenia tych wielkich wartości: wiary w Boga, tradycji, rodziny, z wolnością i taką odwagą czynienia dobra i czynienia zmian - w Pszczynie, kiedy był burmistrzem i w Polsce, kiedy wziął na siebie odpowiedzialność nie tylko za małą ojczyznę" - podkreślił Tusk.

Wspomniał, że kiedy ostatnio rozmawiał z Tomczykiewiczem kilkanaście miesięcy temu, ten bardzo kulturalnie spytał go, czy nie znajdzie pięciu minut "bo ma małą i nieważną osobistą sprawę". Były wiceminister wyjaśnił po chwili, że chodzi o jego chorobę, przybierającą zły obrót. Spytany, co można dla niego zrobić, miał poprosić Tuska: "Po prostu powiedz parę dobrych słów, jak się będziemy widzieć ostatni raz".

"Tomku, ja swoje zrobiłem, a ty obiecałeś, że będziesz nas pilnował z góry i że będziesz się za nas modlił - za swoją rodzinę, za przyjaciół, za Pszczynę, za Śląsk, za Polskę. A jak znajdziesz chwilę czasu, pomódl się za całą Europę. Do zobaczenia, Przyjacielu" - powiedział szef Rady Europejskiej.

Przewodniczący mszy pogrzebowej metropolita senior archidiecezji katowickiej abp Damian Zimoń mówił w czwartek o Tomczykiewiczu jako o "człowieku tej ziemi, burmistrzu ongiś tego miasta, zaangażowanym społecznie w sensie państwowym, zawodowym".

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w odczytanym podczas mszy liście przesłał bliskim zmarłego zapewnienie modlitwy, słowa współczucia i chrześcijańskiej nadziei. "Niech miłosierny Bóg wynagrodzi świętej pamięci Tomaszowi wszelkie dobro, jakie po sobie pozostawił oraz każdy gest troski i życzliwości uczyniony wobec swoich najbliższych, wobec Polski - naszej ojczyzny i wobec Śląska - umiłowanej ojcowizny" - napisał abp Skworc.

Tomasz Tomczykiewicz urodził się w 1961 r. w Pszczynie. Był posłem od 2001 r., szefem śląskiej Platformy. W latach 2011-2015 na stanowisku wiceministra gospodarki ds. energetyki, górnictwa, ropy i gazu.

Na uroczystości pogrzebowe przybyli - obok Donalda Tuska - m.in. komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Po mszy żałobnej Tomasz Tomczykiewicz zostanie pochowany na pszczyńskim cmentarzu św. Jadwigi Śląskiej, wśród bliskich.

mly/PAP

fot. [PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook