Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk pod presją sondaży

09.10.2012

Donald Tusk ma powody do obaw: niedługo może pożegnać się z władzą. Dwaj znawcy życia społecznego i politycznego w Polsce – prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i prof. Wawrzyniec Konarski, politolog - nie mają co do tego wątpliwości. Trójgłos specjalistów zebrał dziennik „Super Express”.

Prof. Zdzisław Krasnodębski radzi zaczekać na kolejne sondaże. One mogą pokazać, czy trend upadającej partii rządzącej jest trwały. Przestrzega jednak opozycję przed hurraoptymizmem:

- Prawdziwe przesilenie będzie wtedy, gdy nastąpią zmiany polityczne. Niemniej zmieniają się nastroje społeczne, bo ten sondaż, który daje przewagę PiS, był poprzedzony badaniami wskazującymi na to, że różnica między nim a PO maleje. Zresztą te nastroje oddawały również sondaże wskazujące na rosnący brak zaufania do rządu i premiera.

Prof. Wawrzyniec Konarski uważa, że sondaż dający PiS tak dużą przewagę nad PO jest przejściem swoistego Rubikonu:

- Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony przez następne sondaże, to PO będzie miała poważny problem. Pamiętajmy też o tym, że w naszym systemie partyjnym dwie partie były zawsze niedoszacowane: PSL i PiS. A skoro teraz PiS ma taką przewagę nad PO, to chyba już dziś jest to dla niej bardzo zły sygnał.

 

SLAW/ SUPER EXPRESS

 

[FOT. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 8. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook