Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk pod presją sondaży

09.10.2012

Donald Tusk ma powody do obaw: niedługo może pożegnać się z władzą. Dwaj znawcy życia społecznego i politycznego w Polsce – prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i prof. Wawrzyniec Konarski, politolog - nie mają co do tego wątpliwości. Trójgłos specjalistów zebrał dziennik „Super Express”.

Prof. Zdzisław Krasnodębski radzi zaczekać na kolejne sondaże. One mogą pokazać, czy trend upadającej partii rządzącej jest trwały. Przestrzega jednak opozycję przed hurraoptymizmem:

- Prawdziwe przesilenie będzie wtedy, gdy nastąpią zmiany polityczne. Niemniej zmieniają się nastroje społeczne, bo ten sondaż, który daje przewagę PiS, był poprzedzony badaniami wskazującymi na to, że różnica między nim a PO maleje. Zresztą te nastroje oddawały również sondaże wskazujące na rosnący brak zaufania do rządu i premiera.

Prof. Wawrzyniec Konarski uważa, że sondaż dający PiS tak dużą przewagę nad PO jest przejściem swoistego Rubikonu:

- Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony przez następne sondaże, to PO będzie miała poważny problem. Pamiętajmy też o tym, że w naszym systemie partyjnym dwie partie były zawsze niedoszacowane: PSL i PiS. A skoro teraz PiS ma taką przewagę nad PO, to chyba już dziś jest to dla niej bardzo zły sygnał.

 

SLAW/ SUPER EXPRESS

 

[FOT. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook