Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk pod presją sondaży

09.10.2012

Donald Tusk ma powody do obaw: niedługo może pożegnać się z władzą. Dwaj znawcy życia społecznego i politycznego w Polsce – prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i prof. Wawrzyniec Konarski, politolog - nie mają co do tego wątpliwości. Trójgłos specjalistów zebrał dziennik „Super Express”.

Prof. Zdzisław Krasnodębski radzi zaczekać na kolejne sondaże. One mogą pokazać, czy trend upadającej partii rządzącej jest trwały. Przestrzega jednak opozycję przed hurraoptymizmem:

- Prawdziwe przesilenie będzie wtedy, gdy nastąpią zmiany polityczne. Niemniej zmieniają się nastroje społeczne, bo ten sondaż, który daje przewagę PiS, był poprzedzony badaniami wskazującymi na to, że różnica między nim a PO maleje. Zresztą te nastroje oddawały również sondaże wskazujące na rosnący brak zaufania do rządu i premiera.

Prof. Wawrzyniec Konarski uważa, że sondaż dający PiS tak dużą przewagę nad PO jest przejściem swoistego Rubikonu:

- Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony przez następne sondaże, to PO będzie miała poważny problem. Pamiętajmy też o tym, że w naszym systemie partyjnym dwie partie były zawsze niedoszacowane: PSL i PiS. A skoro teraz PiS ma taką przewagę nad PO, to chyba już dziś jest to dla niej bardzo zły sygnał.

 

SLAW/ SUPER EXPRESS

 

[FOT. PAP/Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook