Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Nigdy nie brałem żadnych pożyczek

29.04.2014

Nigdy nie brałem żadnej pożyczki od CDU - ani jako szef KLD, ani jako zwykły obywatel, ani jako lider PO – tłumaczył się premier Donald Tusk odnosząc się do oskarżeń Pawła Piskorskiego ws. domniemanego finansowania KLD przez niemiecką chadecję.

"Wprost", powołując się na Pawła Piskorskiego, b. polityka KLD i PO, napisał, że CDU finansowało Kongres Liberalno-Demokratyczny. Tygodnik przytacza fragmenty książki Michała Majewskiego pt. "Między nami Liberałami" - wywiadu rzeki z Piskorskim.

Tusk zaznaczył, że nie może wystąpić w sprawie oskarżeń na drogę sądową w trybie wyborczym, gdyż nie startuje w wyborach do PE. Zastrzegł, że ewentualne kroki prawne mogą zostać podjęte po zakończeniu kampanii wyborczej.

"Wiarygodność Pawła Piskorskiego także w tych rewelacjach moim zdaniem nie różni się niczym od wiarygodności jego oświadczeń majątkowych, które stały się przysłowiowe w Polsce. Dokładnie pamiętam, dokładnie wiem, dlaczego wyrzucałem go z Platformy Obywatelskiej" – powiedział premier.

Podkreślił, że wiarygodność w materiałach, wypowiedziach, na które powołuje się tygodnik "Wprost", jest "klasycznym przypadkiem pomieszania prawdy, insynuacji i zwykłego kłamstwa". "Nie brałem żadnej pożyczki od CDU. Nigdy - ani jako szef KLD, ani jako zwykły obywatel, ani później jako lider Platformy Obywatelskiej" - zaznaczył szef rządu.

Według Tuska Piskorski - jako kandydat w wyborach do PE - w książce i w wypowiedzi we "Wprost" prowadzi "dość typową niestety w Polsce kampanię własną polityczną i promocję własnej książki". Piskorski kandyduje do europarlamentu z list komitetu Europa Plus Twój Ruch. Premier nie wyklucza także, że powodem, dla których Piskorski zdecydował się na "zestawienie prawdy, półprawd insynuacji i zwykłych kłamstw" jest być może chęć wskazania rządu lub jego (Tuska), jako osoby, która się mści na Piskorskim. "Ponieważ on (Piskorski-PAP) ma bardzo poważne problemy, także o charakterze procesowym" - dodał premier.

Tusk mówił, że nie może pójść na drogę sądową w trybie wyborczym z Piskorskim czy szefem Twojego Ruchu Januszem Palikotem, gdyż nie ma przepisów, które to umożliwiają. "Tryb wyborczy dotyczy kandydatów. Ja nie kandyduję w tych wyborach (do Parlamentu Europejskiego - PAP)" – zaznaczył premier.

"Widzę, że materiał przygotowany przez +Wprost+ jest przygotowany perfekcyjnie i przy pomocy prawników. Kiedy rozmawiałem z prawnikami, mówią, że bardzo trudno przyczepić się do sformułowań w rodzaju: „słyszałem”, „jak powiedział mi pewien przedsiębiorca”, „wydaje mi się oczywiste”. Szczególnie, kiedy wśród domniemanych świadków są osoby, które zmarły niedawno lub dawno temu" - powiedział premier. Dodał, że w jego ocenie oczerniająca jest okładka (twarz Tuska na okładce przesłonięta jest częściowo paskami w kolorach niemieckiej flagi). "Choć nie ma pewności, czy w procesie sądowym wygrałbym taki proces" - zaznaczył Tusk.

Premier powiedział, że o dalszym postępowaniu zdecyduje po lekturze książki Piskorskiego. Zastrzegł jednak, że ewentualne kroki prawne mogą zostać podjęte po zakończeniu kampanii wyborczej.

"Dla mnie nie jest kwestią honorową pojedynkować się z Pawłem Piskorskim, także z uwagi na niski poziom wiarygodności jego osoby" - powiedział. "Ja wiem, że jest osobą radykalnie niewiarygodną, a w sprawach majątkowych i pożyczkowych jest osobą przysłowiową" - dodał.

Dodał też, że "w tamtej dość zamierzchłej przeszłości kwestiami organizacyjnymi i finansowymi w partii, którą prowadził zajmował się Piskorski". "To nie była moja domena. Tak naprawdę pytania dotyczące ewentualnych tego typu przedsięwzięć należy kierować do Pawła Piskorskiego, na tym polega także przewrotność tego materiału" - zaznaczył.

Tusk przypomniał, że Paweł Piskorski jest człowiekiem od niego młodszym, ale działał jako polityk mniej więcej w tym samym czasie, choć z reguły na niższych stanowiskach. "Jeśli powiem, że jego majątek jest dziesięciokrotnie albo stukrotnie większy od mojego, nie przesadzę. Mogę zaprosić każdego z was, by pokazać mój majątek. Mogę udokumentować każdą złotówkę, którą w życiu wydałem, bo ich stosunkowo niewiele wydałem, bo ich stosunkowo niewiele miałem" - oświadczył premier.

Przekonywał też, że informacje Piskorskiego o finansowaniu KLD przez CDU są po prostu nieprawdą.

"Jeżeli to nie jest manipulacja, niech Piskorski ujawni natychmiast te dowody, bo przecież one nie stracą na wartości, nawet jakby miało to się skończyć w sądzie. Argumentacja Pawła Piskorskiego, że on czeka z tymi dowodami na sąd, jest absurdalna. On może je pokazać dziś, a potem używać w procesach" - powiedział szef rządu.

Tusk bagatelizował wnioski o komisję śledczą ws. finansowania partii politycznych. "Co do komisji śledczej, proszę prześledzić wnioski o komisję śledczą w dowolnym temacie zawsze, kiedy zbliżają się wybory" - dodał.

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział we wtorek dziennikarzom na konferencji prasowej w Suwałkach (Podlaskie), że w środę zbierze się Europa Plus Twój Ruch w sprawie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zająć się sprawą finansowania KLD przez niemiecką chadecję ponad 20 lat temu. Palikot uważa, że skoro Donald Tusk i Jan Krzysztof Bielecki nie zdecydowali się skierować sprawy do sądu przeciwko Pawłowi Piskorskiemu, należy zwołać komisję śledczą, która mogłaby wyjaśnić sprawę. "Od tamtego czasu minęło ponad dwadzieścia lat i sprawa w sensie formalnym, prawnym się przedawniła" - dodał Palikot.

Z kolei politycy Solidarnej Polski uważają, że jeśli zarzuty dotyczące finansowania KLD przez niemiecką chadecję są nieprawdziwe, premier powinien sądownie zażądać ich sprostowania. Jak poinformowali we wtorek, przygotowali nawet dla niego pozew w tej sprawie. "Nasi prawnicy przygotowali profesjonalny wniosek do sądu o sprostowanie nieprawdziwych informacji i przeproszenie Donalda Tuska przez pana Piskorskiego, jeśli informacje przez niego nie odpowiadają prawdzie" - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Oskarżenia wobec Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którego liderem na początku lat 90. był Tusk, wysunął Paweł Piskorski, b. polityk PO, a wcześniej sekretarz generalny KLD. "Dla mnie jest oczywiste, że CDU wspierało finansowo KLD" - twierdzi w tygodniku "Wprost", który przytacza fragmenty książki pt. "Między nami Liberałami" - wywiadu rzeki przeprowadzonego przez dziennikarza Michała Majewskiego.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 2. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 3. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 4. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 5. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 6. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 7. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 8. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook