Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tusk: Nigdy nie brałem żadnych pożyczek

29.04.2014

Nigdy nie brałem żadnej pożyczki od CDU - ani jako szef KLD, ani jako zwykły obywatel, ani jako lider PO – tłumaczył się premier Donald Tusk odnosząc się do oskarżeń Pawła Piskorskiego ws. domniemanego finansowania KLD przez niemiecką chadecję.

"Wprost", powołując się na Pawła Piskorskiego, b. polityka KLD i PO, napisał, że CDU finansowało Kongres Liberalno-Demokratyczny. Tygodnik przytacza fragmenty książki Michała Majewskiego pt. "Między nami Liberałami" - wywiadu rzeki z Piskorskim.

Tusk zaznaczył, że nie może wystąpić w sprawie oskarżeń na drogę sądową w trybie wyborczym, gdyż nie startuje w wyborach do PE. Zastrzegł, że ewentualne kroki prawne mogą zostać podjęte po zakończeniu kampanii wyborczej.

"Wiarygodność Pawła Piskorskiego także w tych rewelacjach moim zdaniem nie różni się niczym od wiarygodności jego oświadczeń majątkowych, które stały się przysłowiowe w Polsce. Dokładnie pamiętam, dokładnie wiem, dlaczego wyrzucałem go z Platformy Obywatelskiej" – powiedział premier.

Podkreślił, że wiarygodność w materiałach, wypowiedziach, na które powołuje się tygodnik "Wprost", jest "klasycznym przypadkiem pomieszania prawdy, insynuacji i zwykłego kłamstwa". "Nie brałem żadnej pożyczki od CDU. Nigdy - ani jako szef KLD, ani jako zwykły obywatel, ani później jako lider Platformy Obywatelskiej" - zaznaczył szef rządu.

Według Tuska Piskorski - jako kandydat w wyborach do PE - w książce i w wypowiedzi we "Wprost" prowadzi "dość typową niestety w Polsce kampanię własną polityczną i promocję własnej książki". Piskorski kandyduje do europarlamentu z list komitetu Europa Plus Twój Ruch. Premier nie wyklucza także, że powodem, dla których Piskorski zdecydował się na "zestawienie prawdy, półprawd insynuacji i zwykłych kłamstw" jest być może chęć wskazania rządu lub jego (Tuska), jako osoby, która się mści na Piskorskim. "Ponieważ on (Piskorski-PAP) ma bardzo poważne problemy, także o charakterze procesowym" - dodał premier.

Tusk mówił, że nie może pójść na drogę sądową w trybie wyborczym z Piskorskim czy szefem Twojego Ruchu Januszem Palikotem, gdyż nie ma przepisów, które to umożliwiają. "Tryb wyborczy dotyczy kandydatów. Ja nie kandyduję w tych wyborach (do Parlamentu Europejskiego - PAP)" – zaznaczył premier.

"Widzę, że materiał przygotowany przez +Wprost+ jest przygotowany perfekcyjnie i przy pomocy prawników. Kiedy rozmawiałem z prawnikami, mówią, że bardzo trudno przyczepić się do sformułowań w rodzaju: „słyszałem”, „jak powiedział mi pewien przedsiębiorca”, „wydaje mi się oczywiste”. Szczególnie, kiedy wśród domniemanych świadków są osoby, które zmarły niedawno lub dawno temu" - powiedział premier. Dodał, że w jego ocenie oczerniająca jest okładka (twarz Tuska na okładce przesłonięta jest częściowo paskami w kolorach niemieckiej flagi). "Choć nie ma pewności, czy w procesie sądowym wygrałbym taki proces" - zaznaczył Tusk.

Premier powiedział, że o dalszym postępowaniu zdecyduje po lekturze książki Piskorskiego. Zastrzegł jednak, że ewentualne kroki prawne mogą zostać podjęte po zakończeniu kampanii wyborczej.

"Dla mnie nie jest kwestią honorową pojedynkować się z Pawłem Piskorskim, także z uwagi na niski poziom wiarygodności jego osoby" - powiedział. "Ja wiem, że jest osobą radykalnie niewiarygodną, a w sprawach majątkowych i pożyczkowych jest osobą przysłowiową" - dodał.

Dodał też, że "w tamtej dość zamierzchłej przeszłości kwestiami organizacyjnymi i finansowymi w partii, którą prowadził zajmował się Piskorski". "To nie była moja domena. Tak naprawdę pytania dotyczące ewentualnych tego typu przedsięwzięć należy kierować do Pawła Piskorskiego, na tym polega także przewrotność tego materiału" - zaznaczył.

Tusk przypomniał, że Paweł Piskorski jest człowiekiem od niego młodszym, ale działał jako polityk mniej więcej w tym samym czasie, choć z reguły na niższych stanowiskach. "Jeśli powiem, że jego majątek jest dziesięciokrotnie albo stukrotnie większy od mojego, nie przesadzę. Mogę zaprosić każdego z was, by pokazać mój majątek. Mogę udokumentować każdą złotówkę, którą w życiu wydałem, bo ich stosunkowo niewiele wydałem, bo ich stosunkowo niewiele miałem" - oświadczył premier.

Przekonywał też, że informacje Piskorskiego o finansowaniu KLD przez CDU są po prostu nieprawdą.

"Jeżeli to nie jest manipulacja, niech Piskorski ujawni natychmiast te dowody, bo przecież one nie stracą na wartości, nawet jakby miało to się skończyć w sądzie. Argumentacja Pawła Piskorskiego, że on czeka z tymi dowodami na sąd, jest absurdalna. On może je pokazać dziś, a potem używać w procesach" - powiedział szef rządu.

Tusk bagatelizował wnioski o komisję śledczą ws. finansowania partii politycznych. "Co do komisji śledczej, proszę prześledzić wnioski o komisję śledczą w dowolnym temacie zawsze, kiedy zbliżają się wybory" - dodał.

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział we wtorek dziennikarzom na konferencji prasowej w Suwałkach (Podlaskie), że w środę zbierze się Europa Plus Twój Ruch w sprawie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zająć się sprawą finansowania KLD przez niemiecką chadecję ponad 20 lat temu. Palikot uważa, że skoro Donald Tusk i Jan Krzysztof Bielecki nie zdecydowali się skierować sprawy do sądu przeciwko Pawłowi Piskorskiemu, należy zwołać komisję śledczą, która mogłaby wyjaśnić sprawę. "Od tamtego czasu minęło ponad dwadzieścia lat i sprawa w sensie formalnym, prawnym się przedawniła" - dodał Palikot.

Z kolei politycy Solidarnej Polski uważają, że jeśli zarzuty dotyczące finansowania KLD przez niemiecką chadecję są nieprawdziwe, premier powinien sądownie zażądać ich sprostowania. Jak poinformowali we wtorek, przygotowali nawet dla niego pozew w tej sprawie. "Nasi prawnicy przygotowali profesjonalny wniosek do sądu o sprostowanie nieprawdziwych informacji i przeproszenie Donalda Tuska przez pana Piskorskiego, jeśli informacje przez niego nie odpowiadają prawdzie" - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Oskarżenia wobec Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którego liderem na początku lat 90. był Tusk, wysunął Paweł Piskorski, b. polityk PO, a wcześniej sekretarz generalny KLD. "Dla mnie jest oczywiste, że CDU wspierało finansowo KLD" - twierdzi w tygodniku "Wprost", który przytacza fragmenty książki pt. "Między nami Liberałami" - wywiadu rzeki przeprowadzonego przez dziennikarza Michała Majewskiego.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

CDU

,

pożyczka

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook